logo Silvarium tisk

Čert aby se v tom vyznal! I kdyby se všechny síly pekelné spojily, stejně by z toho kroucení hlavou měly pořádnou bolest za krkem. Vedení Středočeského kraje je v některých svých názorech jako kourouhev, která plápolá ve větru. Jednou říká to, podruhé zase ono. Záleží, kdo zrovna vládne. Co se týká možného vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, tak z toho prý nic nebude.

Na území v západním okraji Středočeského kraje, zhruba nějakých třicet kilometrů od Prahy, leží překrásný kus země. Není náhodou, že tam byla v roce 1978 vyhlášena chráněná krajinná oblast Křivoklátsko. Pokud jste se tam někdy procházeli a kochali se například krásou údolí, kterým protéká řeka Berounka, nebo nejvyšším vrcholem Těchovínem, dobře víte, o čem to je.

Nižbor je rájem pro turisty, houbaře i milovníky historie! Keltské opidum je velkým lákadlem.

Už několik let se však spřádají myšlenky udělat z CHKO Národní park Křivoklátsko. Nutno říct, že hlavním aktérem v této selance byl bývalý krajský hejtman Miloš Petera. Těžko říct, jaké pohnutky ho vedly k tomu, aby prosazoval něco, s čím nesouhlasilo Ministerstvo životního prostředí ani místní obyvatelé.

Kam vítr, tam plášť

Současné vedení kraje už totiž zastává diametrálně odlišný názor. "Můj postoj, a dovoluji si tvrdit, že i postoj dalších radních, vychází ze stanoviska obcí Křivoklátska i z vlastních zkušeností a výstupů z jednání s odborníky a příslušnými institucemi. Domnívám se, že současný stav ochrany přírody na Křivoklátsku je dostatečný," má jasno radní pro oblast zemědělství a životního prostředí Ivo Šanc.

Vydejte se na Putování krajinou řeky Berounky?.

Jeho odpůrci ale tvrdí, že dříve nebo později přijde doba, kdy dojde k ničení současné CHKO. Je potřeba zasáhnout dřív, než někdo začne například s těžbou dřeva nebo jinými podnikatelskými aktivitami. "Postoj obcí na Křivoklátsku je většinově nakloněn stávajícímu přístupu k ochraně přírody a lesa. Ukazuje se, že hospodaření stávajících vlastníků lesa i působení Lesnického parku společně s příslušnou národní legislativou a působením kontrolních orgánů včetně krajského úřadu dává dostatečnou záruku zachování i obnovy přírodního dědictví Křivoklátska," argumentuje radní.

Odolají mocné lobby?

Středočeský kraj, ministerstvo životního prostředí i Agentura pro ochranu přírody a krajiny mají k věci totožný přístup. Myšlenku národního parku svorně odmítají. Podle Šance je dostatečná záruka trvale udržitelného hospodaření i odpovídající formy a míry ochrany přírodního dědictví Křivoklátska ze strany Lesů ČR i Lesnického parku Křivoklátsko.

Přechod na "vyšší stupeň ochrany" se řeší od roku 2008. Hlavním cílem je zachování výjimečně rozsáhlých listnatých lesních celků.

Argument rozvoje cestovního ruchu, který je někdy v souvislosti s případným zřízením národního parku zmiňován, také odmítá. "Pokládám ho za ne úplně šťastný ve vztahu k ochraně přírodních hodnot. Pokud jde o "osvětu" a přesvědčení místních obyvatel, tak tu bych doporučoval zaměřit nikoli na jednostrannou propagaci zřízení národního parku, ale obecně na ochranu přírodních hodnot a udržitelný způsob hospodaření v lese."

Zdá se tedy, že alespoň pro tuto chvíli se žádný Národní park Křivoklátsko zřizovat nebude. Na druhou stranu už se nejednou stalo, že se názory jednotlivých osob, ale i celých organizací doslova během několika málo týdnů totálně změnily. Lobby byznysmanů a těch, kteří si chtějí přijít k majetku, je někdy mocnější než logická úvaha. Snad to nebude tento případ...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě