Přihlásit

Kalamita. Kůrovec řádí i mimo Šumavu (Mladá fronta DNES)

Kůrovec už není problémem jen Šumavy. Brouk a jeho larvy způsobující usychání smrků začal v posledních měsících ve velkém napadat i lesy v jejím podhůří. Hajní a správci lesů teď oranžovými barvami označují napadené stromy, které musejí dřevorubci co nejdřív porazit a odvézt z postižených oblastí.

„Největší výskyty jsou na Domažlicku, Horažďovicku a Klatovsku. Souvisí to s hydrologickou situací v Plzeňském kraji, s dlouhodobým nedostatkem srážek a půdní vláhy v těchto nižších polohách jihozápadních Čech," vysvětlila Eva Jouklová z Lesů ČR.

Plzeňský kraj už dokonce situaci od Horažďovicka po Domažlicko označuje jako kalamitu. „Ani na ostatním území Plzeňského kraje nelze výskyt kůrovce podceňovat. Je nutné, aby všichni vlastníci lesů vyvinuli maximální úsilí k omezení šíření škůdce," vydali upozornění pracovníci životního prostředí Plzeňského kraje.

Martin Čáň z horažďovického odboru životního prostředí potvrdil, že výskyt kůrovce je v lesích patřících pod Horaždovice vyšší, než bývalo obvyklé. „V současné době situaci mapujeme, označujeme stromy. Stále nacházíme nová a nová napadená místa. Zatím jsou malá ohniska rozprostřena po celé rozloze našich lesů," uvedl Martin Čáň.

Nejvíce by teď pomohlo ochlazení a pořádný déšť, které by zpomalily vývoj kůrovcové generace. Napadené dřevo musí z lesů zmizet co nejrychleji, nejpozději do konce března příštího roku.

Jaromír Mára z klatovského městského úřadu ve čtvrtek kontroloval lesy nad částí Klatovska z letadla. „Zasažení kůrovcem není stejnoměrné, ale je v podstatě ve všech oblastech, nad kterými se uskutečnil monitorovací let. Bezprostředně kolem Klatov to až tak hrozné není, ale množství ohnisek je kolem Hnačova, Zavlekova, směrem na Horažďovicko. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace zásadně horší," uvedl Jaromír Mára. Z toho, co viděl, není příliš míst, kde by bylo na jednom místě napadeno třeba dvacet stromů. Spíše to jsou dva tři a o kus dál opět podobně malá skupinka. Na území, v němž je obcí s rozšířenou působností město Klatovy, byly k poslednímu červencovému dni evidovány tisíce stromů napadených kůrovcem. V přepočtu to bylo asi 14 tisíc metrů kubických dřevní hmoty, necelých osm tisíc zůstávalo v lesích. Oslovení odborníci upozorňují, že v kraji není tolik dřevorubců a techniky, aby dřevo z napadených stromů rychle zmizelo z lesů. „Vzhledem k rozsáhlé kůrovcové kalamitě v Bavorsku a následkům větrné smršti v Polsku je nyní v Česku s odbytem dřeva problém. Místní pily veškeré české a moravské dříví nepojmou a v Bavorsku i Polsku zpracovávají přednostně své vlastní. Problém řeší všichni vlastníci lesů," uvedla Jouklová. Dodala, že jen v Plzeňském kraji porazí Lesy ČR kvůli kůrovci asi 130 tisíc stromů.

Kůrovec se objevuje i v plzeňských městských lesích. „Je to v normálu, stejné jako v minulých letech. Nic extrémního," řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Komentáře   

+8 # Hroch 2017-08-21 19:16
To nám ti pro-zelení pisálkové nemusí říkat.
Na tento do budoucna hrozící jev upozorňovali lesníci již před 15 lety.
,,Odborníci" z Jču a samozřejmě ,,bláhové ovce" , které vždy mluví ,,tu nejjasnější pravdu" prohlásili, že je to ,,strašení veřejnosti" a že ,,....se nic nestane..."

Ale...blbost kvete dál...brabec je také stále ,,užitečný".... takže mnoho lesů ještě uhyne...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC