Přihlásit

Kalamita. Kůrovec řádí i mimo Šumavu (Mladá fronta DNES)

Kůrovec už není problémem jen Šumavy. Brouk a jeho larvy způsobující usychání smrků začal v posledních měsících ve velkém napadat i lesy v jejím podhůří. Hajní a správci lesů teď oranžovými barvami označují napadené stromy, které musejí dřevorubci co nejdřív porazit a odvézt z postižených oblastí.

„Největší výskyty jsou na Domažlicku, Horažďovicku a Klatovsku. Souvisí to s hydrologickou situací v Plzeňském kraji, s dlouhodobým nedostatkem srážek a půdní vláhy v těchto nižších polohách jihozápadních Čech," vysvětlila Eva Jouklová z Lesů ČR.

Plzeňský kraj už dokonce situaci od Horažďovicka po Domažlicko označuje jako kalamitu. „Ani na ostatním území Plzeňského kraje nelze výskyt kůrovce podceňovat. Je nutné, aby všichni vlastníci lesů vyvinuli maximální úsilí k omezení šíření škůdce," vydali upozornění pracovníci životního prostředí Plzeňského kraje.

Martin Čáň z horažďovického odboru životního prostředí potvrdil, že výskyt kůrovce je v lesích patřících pod Horaždovice vyšší, než bývalo obvyklé. „V současné době situaci mapujeme, označujeme stromy. Stále nacházíme nová a nová napadená místa. Zatím jsou malá ohniska rozprostřena po celé rozloze našich lesů," uvedl Martin Čáň.

Nejvíce by teď pomohlo ochlazení a pořádný déšť, které by zpomalily vývoj kůrovcové generace. Napadené dřevo musí z lesů zmizet co nejrychleji, nejpozději do konce března příštího roku.

Jaromír Mára z klatovského městského úřadu ve čtvrtek kontroloval lesy nad částí Klatovska z letadla. „Zasažení kůrovcem není stejnoměrné, ale je v podstatě ve všech oblastech, nad kterými se uskutečnil monitorovací let. Bezprostředně kolem Klatov to až tak hrozné není, ale množství ohnisek je kolem Hnačova, Zavlekova, směrem na Horažďovicko. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace zásadně horší," uvedl Jaromír Mára. Z toho, co viděl, není příliš míst, kde by bylo na jednom místě napadeno třeba dvacet stromů. Spíše to jsou dva tři a o kus dál opět podobně malá skupinka. Na území, v němž je obcí s rozšířenou působností město Klatovy, byly k poslednímu červencovému dni evidovány tisíce stromů napadených kůrovcem. V přepočtu to bylo asi 14 tisíc metrů kubických dřevní hmoty, necelých osm tisíc zůstávalo v lesích. Oslovení odborníci upozorňují, že v kraji není tolik dřevorubců a techniky, aby dřevo z napadených stromů rychle zmizelo z lesů. „Vzhledem k rozsáhlé kůrovcové kalamitě v Bavorsku a následkům větrné smršti v Polsku je nyní v Česku s odbytem dřeva problém. Místní pily veškeré české a moravské dříví nepojmou a v Bavorsku i Polsku zpracovávají přednostně své vlastní. Problém řeší všichni vlastníci lesů," uvedla Jouklová. Dodala, že jen v Plzeňském kraji porazí Lesy ČR kvůli kůrovci asi 130 tisíc stromů.

Kůrovec se objevuje i v plzeňských městských lesích. „Je to v normálu, stejné jako v minulých letech. Nic extrémního," řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Komentáře   

+8 # Hroch 2017-08-21 19:16
To nám ti pro-zelení pisálkové nemusí říkat.
Na tento do budoucna hrozící jev upozorňovali lesníci již před 15 lety.
,,Odborníci" z Jču a samozřejmě ,,bláhové ovce" , které vždy mluví ,,tu nejjasnější pravdu" prohlásili, že je to ,,strašení veřejnosti" a že ,,....se nic nestane..."

Ale...blbost kvete dál...brabec je také stále ,,užitečný".... takže mnoho lesů ještě uhyne...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

25°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 45%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Srp 2018 32°C 16°C
  • 21 Srp 2018 30°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby