Přihlásit

Kalamita. Kůrovec řádí i mimo Šumavu (Mladá fronta DNES)

Kůrovec už není problémem jen Šumavy. Brouk a jeho larvy způsobující usychání smrků začal v posledních měsících ve velkém napadat i lesy v jejím podhůří. Hajní a správci lesů teď oranžovými barvami označují napadené stromy, které musejí dřevorubci co nejdřív porazit a odvézt z postižených oblastí.

„Největší výskyty jsou na Domažlicku, Horažďovicku a Klatovsku. Souvisí to s hydrologickou situací v Plzeňském kraji, s dlouhodobým nedostatkem srážek a půdní vláhy v těchto nižších polohách jihozápadních Čech," vysvětlila Eva Jouklová z Lesů ČR.

Plzeňský kraj už dokonce situaci od Horažďovicka po Domažlicko označuje jako kalamitu. „Ani na ostatním území Plzeňského kraje nelze výskyt kůrovce podceňovat. Je nutné, aby všichni vlastníci lesů vyvinuli maximální úsilí k omezení šíření škůdce," vydali upozornění pracovníci životního prostředí Plzeňského kraje.

Martin Čáň z horažďovického odboru životního prostředí potvrdil, že výskyt kůrovce je v lesích patřících pod Horaždovice vyšší, než bývalo obvyklé. „V současné době situaci mapujeme, označujeme stromy. Stále nacházíme nová a nová napadená místa. Zatím jsou malá ohniska rozprostřena po celé rozloze našich lesů," uvedl Martin Čáň.

Nejvíce by teď pomohlo ochlazení a pořádný déšť, které by zpomalily vývoj kůrovcové generace. Napadené dřevo musí z lesů zmizet co nejrychleji, nejpozději do konce března příštího roku.

Jaromír Mára z klatovského městského úřadu ve čtvrtek kontroloval lesy nad částí Klatovska z letadla. „Zasažení kůrovcem není stejnoměrné, ale je v podstatě ve všech oblastech, nad kterými se uskutečnil monitorovací let. Bezprostředně kolem Klatov to až tak hrozné není, ale množství ohnisek je kolem Hnačova, Zavlekova, směrem na Horažďovicko. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace zásadně horší," uvedl Jaromír Mára. Z toho, co viděl, není příliš míst, kde by bylo na jednom místě napadeno třeba dvacet stromů. Spíše to jsou dva tři a o kus dál opět podobně malá skupinka. Na území, v němž je obcí s rozšířenou působností město Klatovy, byly k poslednímu červencovému dni evidovány tisíce stromů napadených kůrovcem. V přepočtu to bylo asi 14 tisíc metrů kubických dřevní hmoty, necelých osm tisíc zůstávalo v lesích. Oslovení odborníci upozorňují, že v kraji není tolik dřevorubců a techniky, aby dřevo z napadených stromů rychle zmizelo z lesů. „Vzhledem k rozsáhlé kůrovcové kalamitě v Bavorsku a následkům větrné smršti v Polsku je nyní v Česku s odbytem dřeva problém. Místní pily veškeré české a moravské dříví nepojmou a v Bavorsku i Polsku zpracovávají přednostně své vlastní. Problém řeší všichni vlastníci lesů," uvedla Jouklová. Dodala, že jen v Plzeňském kraji porazí Lesy ČR kvůli kůrovci asi 130 tisíc stromů.

Kůrovec se objevuje i v plzeňských městských lesích. „Je to v normálu, stejné jako v minulých letech. Nic extrémního," řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Komentáře   

+8 # Hroch 2017-08-21 19:16
To nám ti pro-zelení pisálkové nemusí říkat.
Na tento do budoucna hrozící jev upozorňovali lesníci již před 15 lety.
,,Odborníci" z Jču a samozřejmě ,,bláhové ovce" , které vždy mluví ,,tu nejjasnější pravdu" prohlásili, že je to ,,strašení veřejnosti" a že ,,....se nic nestane..."

Ale...blbost kvete dál...brabec je také stále ,,užitečný".... takže mnoho lesů ještě uhyne...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál
Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesnictví

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat...

Čti dál
Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Lesnictví

Účinné prosazování zájmů univerzity navenek a otevřený a přátelský styl řízení budou priority nového rektora prof. Ing. Petra Skleničky, CSc. Zaměřit se chce též na...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 11.27 km/h

  • 18 Úno 2018 2°C -2°C
  • 19 Úno 2018 2°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby