Přihlásit

Kalamita. Kůrovec řádí i mimo Šumavu (Mladá fronta DNES)

Kůrovec už není problémem jen Šumavy. Brouk a jeho larvy způsobující usychání smrků začal v posledních měsících ve velkém napadat i lesy v jejím podhůří. Hajní a správci lesů teď oranžovými barvami označují napadené stromy, které musejí dřevorubci co nejdřív porazit a odvézt z postižených oblastí.

„Největší výskyty jsou na Domažlicku, Horažďovicku a Klatovsku. Souvisí to s hydrologickou situací v Plzeňském kraji, s dlouhodobým nedostatkem srážek a půdní vláhy v těchto nižších polohách jihozápadních Čech," vysvětlila Eva Jouklová z Lesů ČR.

Plzeňský kraj už dokonce situaci od Horažďovicka po Domažlicko označuje jako kalamitu. „Ani na ostatním území Plzeňského kraje nelze výskyt kůrovce podceňovat. Je nutné, aby všichni vlastníci lesů vyvinuli maximální úsilí k omezení šíření škůdce," vydali upozornění pracovníci životního prostředí Plzeňského kraje.

Martin Čáň z horažďovického odboru životního prostředí potvrdil, že výskyt kůrovce je v lesích patřících pod Horaždovice vyšší, než bývalo obvyklé. „V současné době situaci mapujeme, označujeme stromy. Stále nacházíme nová a nová napadená místa. Zatím jsou malá ohniska rozprostřena po celé rozloze našich lesů," uvedl Martin Čáň.

Nejvíce by teď pomohlo ochlazení a pořádný déšť, které by zpomalily vývoj kůrovcové generace. Napadené dřevo musí z lesů zmizet co nejrychleji, nejpozději do konce března příštího roku.

Jaromír Mára z klatovského městského úřadu ve čtvrtek kontroloval lesy nad částí Klatovska z letadla. „Zasažení kůrovcem není stejnoměrné, ale je v podstatě ve všech oblastech, nad kterými se uskutečnil monitorovací let. Bezprostředně kolem Klatov to až tak hrozné není, ale množství ohnisek je kolem Hnačova, Zavlekova, směrem na Horažďovicko. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace zásadně horší," uvedl Jaromír Mára. Z toho, co viděl, není příliš míst, kde by bylo na jednom místě napadeno třeba dvacet stromů. Spíše to jsou dva tři a o kus dál opět podobně malá skupinka. Na území, v němž je obcí s rozšířenou působností město Klatovy, byly k poslednímu červencovému dni evidovány tisíce stromů napadených kůrovcem. V přepočtu to bylo asi 14 tisíc metrů kubických dřevní hmoty, necelých osm tisíc zůstávalo v lesích. Oslovení odborníci upozorňují, že v kraji není tolik dřevorubců a techniky, aby dřevo z napadených stromů rychle zmizelo z lesů. „Vzhledem k rozsáhlé kůrovcové kalamitě v Bavorsku a následkům větrné smršti v Polsku je nyní v Česku s odbytem dřeva problém. Místní pily veškeré české a moravské dříví nepojmou a v Bavorsku i Polsku zpracovávají přednostně své vlastní. Problém řeší všichni vlastníci lesů," uvedla Jouklová. Dodala, že jen v Plzeňském kraji porazí Lesy ČR kvůli kůrovci asi 130 tisíc stromů.

Kůrovec se objevuje i v plzeňských městských lesích. „Je to v normálu, stejné jako v minulých letech. Nic extrémního," řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Komentáře   

+8 # Hroch 2017-08-21 19:16
To nám ti pro-zelení pisálkové nemusí říkat.
Na tento do budoucna hrozící jev upozorňovali lesníci již před 15 lety.
,,Odborníci" z Jču a samozřejmě ,,bláhové ovce" , které vždy mluví ,,tu nejjasnější pravdu" prohlásili, že je to ,,strašení veřejnosti" a že ,,....se nic nestane..."

Ale...blbost kvete dál...brabec je také stále ,,užitečný".... takže mnoho lesů ještě uhyne...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál

26°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 30%

Vítr: 6.44 km/h

  • 26 Kvě 2018 26°C 10°C
  • 27 Kvě 2018 26°C 12°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby