Přihlásit

Je třeba hubit kůrovce v živých stromech (5plus2)


Z měny klimatu a sucho narušily zdraví většiny dřevin. V některých lesích Moravskoslezského kraje nemají už jediný zdravý smrk, chřadnou i ostatní druhy. Ministerstvo zemědělství radí instalovat méně povinných lapáků na kůrovce a klást důraz na vyhledávání napadených stromů – zavádí to novela vyhlášky o opatřeních k ochraně lesa. Vyhláška upravuje požadavky na vlastníky lesů tak, aby mohli být efektivnější.
„Je zbytečné plýtvat lidskými silami a kapacitou na likvidaci uschlých stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, jak to ukládala dosavadní vyhláška. Musíme se zaměřit na vyhledávání a hubení brouků v živých stromech," vysvětlil ministr zemědělství Jiří Milek.
Jeden lapák na kůrovce nyní stačí na 20 hektarů lesa. Dále byl seznam kalamitních škůdců doplněn o lýkožrouta severského. Základem ochrany lesa zůstává aktivní vyhledávání stromů, které kůrovec ještě neopustil. Ty se musí vytěžit a zahubit kůrovce. Za kůrovcové stromy se nově nepovažují suché stromy, které už lýkožrout opustil. Jde o souše, jejichž těžbu lze zejména v kalamitním stavu zcela odložit právě za účelem vyhledávání škůdců.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 27°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby