logo Silvarium tisk

Kreativní síť v hledáčku ÚOOZ aneb Od Rittiga k projektům komunistických tajných služeb
ÚHEL POHLEDU

David Michal: „Já si myslím, že Broda fakt maká, jak může." Mimo jiné i to zachytily policejní odposlechy v březnu 2012 v hotelu Ventana. Ivo Rittig a další šíbři se tam radili, jak ovládat státní „zlaté žíly". Předně ministerstvo zemědělství, jemu podřízené Lesy ČR, Pozemkový fond, Budvar, ale i podniky Povodí a další státní instituce. Odposlechy ukazují, že k zásahu na Úřadu vlády nemotivovaly ÚOOZ „dámské kabelky", ale společensky mimořádně závažná zjištění, která odhalují pravdivý obraz politické kultury a správy veřejného majetku a institucí v zemi.
Když Marian Jurečka přebíral ministerstvo zemědělství, označil ho za „nejdůležitější ze všech českých ministerstev". A v zápětí si na něj přivedl Lubomíra Poula, aktéra kauzy Nagyová, který v trezoru na Úřadu vlády schovával 3,5 milionu korun. Když měl Poul jako exšéf ÚV u soudu vysvětlit, jak se k Nagyové dostaly informace ze zpráv BIS, odmítl vypovídat. Otázka, kudy a kam všude unikaly, je nasnadě i s ohledem na to, kde dnes působí expremiér Nečas. Ve firmě Delta Capital, ovládané Michaelem Brodou, účastníkem schůzek v hotelu Ventana a mimo jiné i exmanažerem vytunelovaného lesnicko-dřevařského holdingu CE WOOD. Právě ten má z vysáváním jedné ze „zlatých žil", Lesů ČR, bohaté zkušenosti. Broda se svým otcem dokonce CE WOOD papírově ovládali přes německou firmu InterTrade. Jeho kolegy z CE WOOD se Lesy ČR dnes jen hemží.

Naše cesta

Zlínský CE WOOD vznikl v 90. letech fúzí regionálních lesních akciových společností. Tu měl na starost přerovský podnikatel František Pivoda, dnes známý hlavně ve spojitosti s Radovanem Krejčířem. Jeho vazby však mají vést například i k Ivanu Langerovi. Dle Whoiswho.com pobýval Pivoda před listopadem 1989 řadu let v SSSR a dalších zemích. Společně s Brodovými, kteří z Frýdecko-Místecka odešli před sametovou revolucí do SRN, tak vytvořil tým s bohatými zahraničními zkušenostmi. Příběh CE WOOD je však personálně mnohem pestřejší a provázaný i s „podnikáním" v chemickém průmyslu, zdravotnictví, IT, médiích či s tunely v bankovním sektoru a jinde. U jeho počátku stála zlínská Foresbank.
Projekt Foresbank, založené v roce 1993, vznikal zjevně už na konci 80. let. Exšéf jejího představenstva Miroslav Škrabal loni uvedl, že inspiraci čerpal v JZD Slušovice už v době, kdy ho řídil František Čuba, dnes poradce prezidenta Zemana, jednoho z oficiálních příjemců zpráv BIS. „My se známe od roku 1976, kdy jsem začal dělat vysokou školu. Tehdy jsem se zajímal o řízení a jedinou velkou firmou nablízku byly Slušovice. Odebíral jsem slušovické noviny Naše cesta a sledoval, co se tam děje. Později jsem začal provozovat vnitropodnikovou banku podle slušovického systému derby. Při privatizaci v lesnictví v 90. letech jsme s Františkem Čubou hodně věcí konzultovali," pochválil se Škrabal (Euro 4/2015). Šéfem vzorové slušovické banky byl přitom Arnošt Traxler, dnes známý z kauzy Opencard, resp. z inkasní firmy Haguess. Mezi Čubovými ekonomy však působila i jiná nápomocná esa. Například Ivan Doubrava, exšéf představenstva CE WOOD a aktér řady tunelářských kauz, jako byly Železárny a drátovny Bohumín.
„Na založení se podílelo 14 českých a moravských firem a Foresbank je tedy ryze česká soukromá banka," napsaly HN v roce 1995. V té době už Foresbank vydělávala na poskytování financí (například za 17procentní úrok) akciovkám vzešlým z privatizace regionálních lesních závodů. A na správě účtů jejich zaměstnanců. Dodávaly služby pro nově založený celostátní podnik Lesy ČR. Peníze potřebovaly na včasné platby za státní dříví, které přeprodávaly. Šéf Lesů ČR a přítel Foresbank Jiří Oliva je však na úroky nechal vydělat. Hlavně poté, co byly skoupeny do zlatokopeckého projektu CE WOOD. Státní dříví jim prodával s takovou péčí řádného hospodáře, že za 11 let jeho šéfování vydělaly Lesy ČR státu tolik, kolik dnes pod tlakem zákona o veřejných zakázkách vydělávají za pár měsíců. Peníze z Lesů odesílal i přes dobropisy. Miliardy se tak přelévaly z Lesů ČR do dodavatelských akciovek a z nich různými cestami k Foresbank. Ta rychle rostla, a mohla tak být zdrojem i pro další projekty.

Kreativita tajných

Letos v dubnu The Bulgarian 24 Hours Daily, mediální partner Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), zveřejnil, že za vybudováním majetku jednoho z nejbohatších oligarchů bývalého východního bloku, Bulhara Nikolaje Baneva, stojí kreativita bývalých komunistických tajných služeb, prostředí Česko-panamské obchodní komory a jedna malá, již neexistující banka, která spravovala obří jmění v panamských offshorových společnostech – zlínská Foresbank.
Server Bivol.bg uvedl, že Banevův finanční a průmyslový holding AKB Fores používal pro financování svých tunelářských privatizačních projektů právě Foresbank. V polovině 90. let, kdy Foresbank začala mít hlavní slovo v ústecké Spolchemii, Banev zprivatizoval například chemičku Polimeri JSC. Výsledek: vytunelovaná aktiva, 10 000 nezaměstnaných a obří dluhy nejen vůči státu. Za podezřelých okolností získal Banev i další lukrativní státní majetek. Například černomořské pobřežní letovisko Rusalka a s ním rozsáhlé pozemky ze Státního lesnického fondu. Dnes kandiduje na bulharského prezidenta. Dle serveru považují představitelé USA Baneva za významnou postavu organizovaného zločinu na území bývalého východního bloku. Už v roce 2005 ho velvyslanec USA v Bulharsku James Pardew spojil přímo s privatizačními zločiny.
Zásadní je však informace, že Banev fungoval jako součást mnohem rozsáhlejší nadnárodní sítě, rekrutované z bývalých komunistických tajných služeb. Sítě, která se zjevně soustředí na tunelování veřejných aktiv s pomocí politiků a personálně ovládaných státních institucí.
Zřejmě tak nikoli náhodou najdeme jména manažerů Lesů ČR i v historii orgánů firem spojených s Foresbank, jako jsou Foresta SG, CE WOOD, Forestinvest, LESS, Foresta Wood, Foresta House, Union Banka a jiné. Či v Kanceláři prezidenta republiky.
Je tedy pravděpodobné, žeÚOOZ narazil na kreativní síť, jejíž vliv na české politiky a instituce Rittigem nezačíná ani nekončí. Má-li být pod rouškou reorganizace z pera bývalého člena StB Laubeho ÚOOZ rozmeten, doufejme, že závoj klamu, za nějž je vlivnými politiky skrývána pravda o správě státních „zlatých žil", pomohou odhrnout alespoň novináři sdružení v mezinárodním projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project. Naděje, že pravda vyplave, ještě neumřela.

ZDENĚK VAL

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě