Přihlásit

Hnutí DUHA: Ani pětadvacátá dílčí novela lesního zákona nezabrání rozpadu smrkových lesů. Zákon vyžaduje zásadní, ne kosmetické změny (ekolist.cz)

Ministerstvo zemědělství aktuálně navrhuje po pětadvacáté změnit zákon o lesích vyhlášený v roce 1995. Ke změně zákona, který se v průměru mění častěji než jednou ročně [1], tentokrát vyzvala Poslanecká sněmovna kvůli "účinnému boji proti kůrovci, případně jiným kalamitám v lesích". Předloha zákona však k tomu nevede.

Novela zákona o lesích, nyní v připomínkovém řízení, totiž zcela opomíjí řešení vedoucí ke zdravým a odolnějším hospodářským lesům. Hnutí DUHA včera zaslalo ke špatné novele Ministerstvu zemědělství připomínky. Důrazně v nich upozorňuje na naléhavou potřebu komplexní a zásadní změny zákona na moderní normu, která zlepší zdraví našich lesů a bude účinnou prevencí kalamit v budoucnu [2].

Mezi nezbytné kroky patří obnova lesů v přirozené a pestré druhové skladbě s bohatou strukturou a více výškovými stupni, omezení velikosti holosečí, změna způsobů zalesňování a zajištění dostatku míst pro divokou přírodu. Při kalamitách je třeba rychlé operativní rozhodování a ponechání přírodnímu vývoji tam, kde zásahy nejsou efektivní.
Ministerstvo zemědělství reaguje na výzvu Sněmovny velmi dílčím a zcela nedostatečným způsobem [3]: navrhuje jen umožnit "výjimku z pravidel pro použití reprodukčního materiálu"; "stanovení povinnosti odborných lesních hospodářů" a "zakotvení institutu vedení evidence odborných lesních hospodářů". Předložená novela tedy nepředchází dalším kalamitám. Povrchní úpravy zákona vůbec neodpovídají závažnosti situace formulované zadáním poslanců z 10. července [4], kterému tehdy jasně vyjádřil podporu i ministr zemědělství [5].

Hnutí DUHA předalo v červnu vládě komplexní návrh pro zlepšení stavu našich lesů roku [6]. Na prvním místě v něm stojí nutnost změny lesního zákona. Celkem třináct změn v zákonu, které ekologická organizace připravila společně s lesníky a akademiky, by stávající chřadnoucí lesy přeměnilo na zdravé, pestré a odolné. Změnu vyžaduje i zákon o myslivosti a navazující vyhlášky. Je nutné přijmout nový zákon o státním podniku Lesy ČR a provést další vzájemně provázané úpravy pravidel pro hospodaření v lesích.
Po sporné a stále projednávané zalesňovací vyhlášce (vyhlášce k zákonu o lesích, která by měla do lesů přinést víc odolných listnáčů a jedlí), tak Ministerstvo zemědělství nyní otevírá klíčovou lesní legislativní normu. Ve vyhlášce však Ministerstvo zemědělství nezvýšilo podíl listnáčů a jedle při výsadbě na potřebnou úroveň a jednání s Ministerstvem životního prostředí, které o to usiluje, stále neskončila.

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, řekl:
"Pětadvacátá povrchní novela zákona o lesích jejich zdravotní stav opět nezlepší. Lesům by pomohlo, kdyby Ministerstvo zemědělství v lesním a mysliveckém zákonu řešilo skutečné příčiny dnešních problémů: tedy podpořilo lesy druhově a věkově pestré. Namísto holosečné těžby a sázení nepůvodních druhů stromů by vláda měla připravit změnu zákona, který péči o lesy vezme skutečně od semínek a kořenů."

Kontakty:
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, 608 283 530, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poznámky:
[1] https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289/historie
[2] Připomínky Hnutí DUHA k novele zákona o lesích https://drive.google.com/file/d/1EDc738hzQjoNfm7GBt5_GvdI_1oae4ub/
[3] https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSB469ZY1H
[4] https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/016schuz/s016154.htm
[5] Ministr Toman prohlásil: "Budu věnovat svoji činnost a úsilí k tomu, aby se nám, a to doufám společným úsilím, podařilo tuto nepříznivou situaci zvrátit a vrátit podobu českých lesů do takové, na jakou jsme byli historicky zvyklí. To znamená do podoby skladbou druhově pestrých lesů a plnících všechny funkce lesa, nejen tu produkční, půdoochrannou, vodoochrannou a rekreační." Dostupné na https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/016schuz/s016142.htm
[6] https://www.zachranmelesy.cz/balicek

Komentáře   

+4 # Hroch 2018-10-08 20:21
Ani tisíckrát opakovaná lež Hnutí DUHA se nestane pravdou.
A příroda sama nám to dokazuje.
Nyní již velmi výrazně!
0 # Přemek 2018-10-08 17:35
Pelíšek je pravděpodobně profesionální dopisovač nebo nějaký zhrzený jedinec,již se mi po jeho komentářích "stýskalo".A paraziti z hnutí DUHA předvedli co umí nejlépe na Šumavě,kde jsou stovky ha holin sežraných kůrovcem,podle jejich tzv.bezzásahovosti.C estou z Modravy na Poledník je vidět část apokalypsy na Šumavě.Důsledkem je vysychání a nadměrné odpařování vody a ztráta schopnost jejího zadržování oproti lesnímu porostu.Nevím,jak tam jednou bude les a z čeho.**vulgarismus** i z NP se tam prohání v terénních autech,vozí na Poledník svoje známé a buzerují ostatní jestli jedou na kole a nebo jdou pěšky po asfaltové cestě...
-4 # Vladimír Pelíšek 2018-10-08 13:50
Každý měsíc tohoto roku, počínaje dubnem, byl teplotně nadprůměrný a s výjimkou září (to ale ne všude) srážkově podprůměrný.

Již teď je jasné, že ČR nemá a nebude mít kapacity na zvládnutí jarního kůrovcového rojení, tedy nejen na zastavení, ale třeba i jen výrazné zpomalení odumírání smrkových porostů.

Tady je poslední, dnes publikovaná výzva Mezinárodního panelu OSN pro změnu klimatu:

https://zpravy.idnes.cz/globalni-oteplovani-zprava-vedci-tri-stupne-ipcc-mezivladni-panel-osn-1zk-/zahranicni.aspx?c=A181008_100946_zahranicni_kha

Jinými slovy: stromy, které dnes kdekoliv vysazujeme, budou dorůstat při teplotách o 2 stupně vyšších.

2 stupně jsou dle obecně přijímaných meteorologických faktů, bez vlivu morfologie terénu, cca 300 metrů nadmořské výšky!

Takže je možné a na řadě míst i docela pravděpodobné, že kdo vysazuje dnes smrk na náhorní planinu někde na Vysočině, jedná stejně, jako by ho bez vlivu změny klimatu vysazoval někam do roviny Labe u Kolína či roviny Moravy u Kroměříže.

Je si toho MZe vědomo? Nebo těmto výzkumům nevěří a má nějaká svá vlastní, odlišná data??

Nakolik je "vědecké" ignorovat vědecké výstupy odborníků mezinárodních týmů, kteří mají k dispozici ty nejpodrobnější informace??

Uvědomujete si, plantážníci, jakou zodpovědnost na sebe berete ignorováním prokázaných vědeckých poznatků??

Jak dnes napsal Lynx: - nerozhodují znalosti a skutečné zájmy lesa, potažmo přírody, ale to, aby byli příslušnými zakázkami obšťastněni všemožní dobří kamarádi a spolužáci.

Jenže: TOTO JE KRIMINÁLNÍ ČIN.

Hnutí DUHA má celou řadu těchto informací už k dispozici a další shromažďuje.
+1 # Vladimír Pelíšek 2018-10-08 14:23
A pro doplnění pochybovačům o existenci oteplování v České republice - pár konkrétních dat týkajících se mrazuvzdornosti fíkovníku smokvoně v konkrétních zimách.

Data jsem získal od člověka, od kterého mám některé z rostlin, které pěstuji na zahrádce. Množství zralých (a velmi sladkých) fíků z mé vlastní sklizně letos určitě přesáhne 20 kg.

Fíkovník je rostlina, jejíž nadzemní část zmrzá při teplotě -10 až -12 st. C, dle odrůdy. Pan XY má na své zahradě na jižní Moravě fíkovníků asi 12-15, přičemž každý podzim je balí do netkané textilie a dalšího ochranného materiálu, ale jednu rostlinu ponechává každou zimu zcela nezabalenou.

S pěstováním fíkovníku začal na podzim 1978 a čísla za příslušnou dekádu označují počet zim v uvedené dekádě, kdy mu nadzemní část neomrzla, resp. omrzla pouze na konečcích, do 5 cm od terminálu:

Dekáda 1980 - 1989: 0 zim
Dekáda 1990 - 1999: 1 zima (1989/90)
Dekáda 2000 - 2009: 2 zimy (2006/07 a 2007/2008)
Dekáda 2010 - 2018 - zatím: 4 zimy (od roku 2014 každá ze zim).

Podobně lze pozorovat tuto situaci na omrzání jiných subtropických, popř. temperátních rostlin - v zimě 2006 / 07 či zimách 2015/16 a 2017/18 takto například na řadě teplejších míst v ČR nezmrzly na podzim tam zapomenuté oleandry, olivovníky a dokonce agave americká.

Na stránkách tropik.cz se lze například seznámit s přežíváním datlovníku kanárského v Anglii (dnes pětimetrové stromy, před rokem 1980 nemožné). Ostatně částečně mrazuvzdorné palmy vydrží už i u nás, například trachykarpus Fortunův. Podobně lze sledovat vitalitu dalších "hraničních" rostlin - pistácií, araukárií...

On ten smrk opravdu přežije i v pahorkatině střední Itálie, jen asi těžko jinak než jako příměs nula nula nic, a pod podmínkou, že široko daleko není žádný smrkový porost, ze kterého by mohl být náletem rozmnoženého brouka zničen.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby