logo Silvarium tisk

Už před dvěma lety se velcí zpracovatelé palmového oleje zavázali k nulovému odlesňování indonéských pralesů. Podle analýzy organizace Greenpeace ale nadnárodní firmy v ochraně přírody selhávají. Nejhůře se k pralesům podle ekologických aktivistů chovají firmy Colgate-Palmolive, Johnson Johnson a PepsiCo. Pokud společnosti chtějí, aby palmový olej přestal být viníkem masivního odlesňování a ničivých požárů v jihovýchodní Asii, musí vynaložit mnohem větší úsilí, tvrdí ekologická organizace.

Greenpeace zveřejnili žebříček hodnotící 14 nadnárodních korporací, které se zavázaly k nulovému odlesňování indonéských pralesů. Její závěry nejsou vůbec povzbudivé: žádná z nich zatím nemůže spolehlivě garantovat, že kvůli ní nedochází ke kácení a vypalování pralesů.

„Většina společností nedokáže ani odhadnout, kolik oleje, který kupují, splňuje jejich vlastní požadavky a standardy," uvádí Greenpeace. Velká část společností navzdory svému závazku ještě nezačala provádět nezávislé kontroly původu nakupovaného palmového oleje.

Nejhůře dopadly v analýze Greenpeace firmy Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a PepsiCo. Mezi jejich výrobky patří například zubní pasty Colgate, krémy Neutrogena nebo brambůrky Lay's.

{_:FotkaR:2460597:Dronem pořízený snímek kouře vycházejícího z rašeliniště. Místní prales je domovem orangutanů. Požár se nachází nedaleko Národního parku Gunung Palung, Kayong Utara na západním Kalimantanu. Na oblast se vztahuje moratorium na nová povolení, umožňující zásahy do rašeliniště. }

„Palmový olej z Indonésie se nyní masivně využívá všude ve světě. Společnosti musí zajistit, že jeho výroba nebude ničit pralesy, ohrožovat místní lidi či způsobovat vymírání orangutanů. Náš průzkum ukazuje, že velcí světoví hráči nedělají dost, aby zastavili destrukci indonéských pralesů," říká Kateřina Holubová, koordinátorka globálních kampaní Greenpeace ČR. Ekologická organizace nyní připravuje novou petici, jejímž prostřednictvím budou moci lidé oslovit tři nejvíce selhávající firmy.

Kromě už zmíněných společností byly součástí hodnocení také firmy Ferrero, General Mills, Ikea, Kellogg, Mars, Mondelez, Nestle, Orkla, P&G, Danone a Unilever.
Jen několik z nich změnilo své chování a kontrolu odebíraných surovin tak, aby zajistily, že jimi odebíraný palmový olej není pěstován na úkor tropických deštných pralesů. Jedna ze nich je schopná dohledat téměř 100 procent svého palmového oleje až na plantáže, kde byl sklizen.

Indonésie přišla od roku 1990 o 31 milionů hektarů lesních ploch - to odpovídá téměř rozloze Německa. Odlesňování může i za loňské zničující požáry v oblasti. Boj proti ohni stál Indonésii 16 miliard dolarů, toxický kouř ovlivnil životy a zdraví milionů lidí nejen na indonéských ostrovech, ale i v sousedních zemích. Kvůli akutním dýchacím potížím muselo být ošetřeno přes půl milionu lidí. Požáry vyprodukovaly také ohromné množství skleníkových plynů. Odhaduje se, že jen během října a listopadu se do ovzduší uvolnilo z indonéských požárů více oxidu uhličitého než z celého průmyslu USA.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě