Ještě před rokem prodávaly Lesy ČR v aukcích kubík dřeva určeného k těžbě průměrně za 1118 korun, teď je to jen 232 korun. Ani tak se ale firmám nevyplatí dřevo dražit.
Nejen proto, že kvůli kůrovcové kalamitě pro ně není odbyt, ale i kvůli přísným podmínkám, které plynou ze smluv.
Aukce jsou vedle dlouhodobých smluv na lesnické práce jedním ze způsobů, jak státní podnik dřevo k těžbě soukromníkům prodává. Firmám však hrozí pokuty za nesplnění termínů, do kdy ho mají vytěžit, a ty jsou často vyšší než marže na současném trhu.
Přitom je žádoucí dřevo napadené kůrovcem vytěžit co nejdříve, aby se škůdce nešířil. Kvůli nezájmu se však aukce musí opakovat. Podle právníka Pavla Krpaty z think tanku Czech Forest, který se specializuje na lesnické zakázky, má ovšem smysl těžit napadené dřevo jen do určité doby. „Je totiž termín, do kterého má ještě smysl stromy napadené kůrovcem těžit, protože když brouk vylétne, šíří se dál a už nemá smysl na jeho rychlé zpracování plýtvat kapacitami," říká Krpata.
Právě s kapacitami je přitom v Česku problém, stejně jako s prostory, kde nadbytek kalamitního dříví uskladnit. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu včera zveřejnilo seznam volných ploch, které vlastníci lesů i zpracovatelské firmy mohou využít k dočasnému skladování.
Komentáře