Přihlásit

Dnes se dobrovolníci pustí do zalesňování břízami (bruntalsky.denik.cz)

Více než dvacet dobrovolníků se ode dneška zapojí do obnovy lesa v okolí Města Albrechtic. V lokalitě nejhůře postižené kůrovcovou kalamitou stráví dva týdny. Další turnus je v půlce srpna.

Dobrovolníci ve Městě Albrechticích navážou na práci svých loňských předchůdců, kteří testovali jak obnovit les na vytěžených holinách výsevem semen břízy místo předpěstovaných sazenic stromů. První polovina dobrovolníků začne ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR už zítra. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtic.
Praxe ukazuje, že bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé nároky a odolnost velmi vhodnou přípravnou dřevinou.
Bříza může na holinách rychle zajistit půdu proti rozpadu a erozi. Zajišťuje tak podporu pro další stromy, které vyrůstají v jejím stínu. V parnu na rozsáhlých holinách bez stínu je totiž naděje na přežití cílových dřevin, jako je buk či jedle, výrazně snížená.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+11 # Starý 2019-07-22 13:34
Bříza--proč ne, ale kdysi jsme ji zkoušeli na písku, mladá v pohodě roste, ale jen do nějakého věku a ještě k tomu měla podivné sklony (vidličnatost, dvojáky, lámavost...), které na produkci dřeva nic moc.
Nedávno jsem byl v polabí a musím říct, že dospělé trpí snad ještě víc než borovice...tak nevím.
V lese je dobrá leda v příměsi, kdy dokáže shozením listí odolávat krátkodobému suchu (1-2 roky), ale pak je to frčák a pouchne, takže ani dřevo nic moc.
No uvidíme? Dle mého zatím nejlépe odolává lípa a pak i olše, která je zvyklá na sušší stanoviště a netrpí dosud houbovou chorobou, která se šíří vodou.
+2 # Lynx 2019-07-23 06:27
Jistou roli může hrát i genetika. Nicméně netrápil bych se "nekvalitou". Za pár let bude i palivo dražší a pokud splní bříza svůj úkol pionýra, tak i produkce paliva nebude ekonomicky nezajímavá. A nějaký jedinec dosáhne jistě i na kvalitu výřezu.
Spíš je k pousmání, jak smrkové inženýrství oprašuje "babské recepty"...Inu, tonoucí se stébla chytá.
A Vysočina, to bude teprve masakr.
+3 # Starý 2019-07-23 07:02
I to si říkám, ale pěstování paliva?
Připadá mi to jako na polích říkat, stačí pěstovat slámu pro teplárny....

Pojdeme hlady, ale ohřejeme se u toho !!

Ostatně při politice tohoto státu, který pohlíží jen tak na volební období dopředu, se nedivím i tomuto.

Osobně nezavrhuji žádný pěstební pokus, ale opět v rozumné míře. Vždyť i té Marii Terezii to řadu století fungovalo a pokud by se jak říkáte naši smrkov"ý" inženýři, spíše bych řekl rychlo podnikatelé, drželi jejích postupů, tak by asi ani nic takového, co je dnes nevzniklo. Ale je to jen můj dojem.

Ale z jiné strany i ta bříza je na vytloukání a okus dobrá.

Obecně z mé dlouhodobé praxe, je možná lepší, jelikož rychleji odrůstá i poškozená a když vezmu děti do lesa sázet stromky, tak je alespoň malá šance, že tam i nějaký strom oproti jiným listnatým zůstane.
Pak se nemusí člověk po pár letech stydět za to že ty buky, duby už tam nejsou a rostou tam smrky. Z hlediska výchovy dětí a pak dobrého pocitu dospělých, je to alespoň malá satisfakce, kterou již asi nezažiji, ale vám budoucí lesníci ji přeji.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby