Přihlásit

Co lze očekávat v Národním parku Šumava a o čem se zatím nemluví (prachaticky.denik.cz)

Šumava - Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.

Cíle ochrany přírody v Národních parcích jsou nyní totiž jednoznačně dány zákonem a nelze si je volně vykládat. Podobně jako už kdysi u nás a jak je tomu jinde ve světě, se za dlouhodobý cíl ochrany přírody v Národních parcích považuje „zachování nebo postupná obnova přirozených ekosystémů a zajištění jejich nerušeného vývoje. Zdůrazňujeme:... „obnova původních lesů, lesních ekosystémů", které se ve střední Evropě a tudíž i na Šumavě nezachovaly, a ne vytváření jakési „divočiny", jak o ni fabulují aktivisté, ale i „vědci", někteří úředníci a také pan ředitel Hubený. Obnovit původní lesy není plácání do větru. Jde o náročnou, vědecky podloženou a vysoce odbornou lesnickou nebo floristickou činnost. Využívá se poznatků lesnické fytocenologie a typologie, které dovedou stanovit, jak na tom kterém stanovišti vypadaly lesy před ovlivněním člověkem, v prvé řadě jaké zde rostly dřeviny. Teprve pak lze stávající les přeměňovat. Především se hledá způsob, jak zde navrátit původní druhy dřevin a spolu s tím vrátit lesu strukturu, členění a všestrannou diversitu.

V našich podmínkách kdysi převládaly lesy listnaté nebo smíšené, na Šumavě to byly lesy jedlobukové, s účastí smrku, který byl s přibývající nadmořskou výškou hojnější, ale teprve kolem 1200 m n.m. začal vytvářet čisté smrčiny, jak je známe nyní, co by hospodářské porosty.

V Evropě již běží celá řada projektů, většinou ve vysokohorském prostředí, kde je obnova přírodního charakteru ekosystémů subalpínských holí a horských luk méně problematická. Pro Národní park Šumavu proto bude opravdu prestižní a unikátní, když začne s obnovou zdejších horských lesů, jak bylo popsáno, ostatně ani nic jiného nezbývá, pokud má jít o plnohodnotný Národní park.
Změny, které přináší novela zatím jako by dřímou, zatím se nic neděje. Zákon ale nelze obejít a tak dříve nebo později bude třeba vysazovat, vysévat, buk, jedli, javory a další, když lze oprávněně předpokládat, že smrky se uchytí samy. Bude třeba oplocovat, chránit před okusem zvěří a v prvé řadě významně redukovat její početnost na takový stav, jakoby v parku již trvale žily 2 – 3 smečky vlků. Jakmile se obnoví původní lesy, měla by zde již vládnout příroda. Ale právě v případě vlků se ukazuje, že vše nemusí fungovat, jak chceme. Vlci třeba zjistí, že je jednodušší lovit ovce v ohradách nebo se v parku prostě trvale neusadí a tak kontrola, popřípadě intervence bude muset být dlouhodobá, ne-li trvalá.

Jisté je, že vedení parku stojí nyní před obřím úkolem a nepomůže dělat spící brouky. Byl to člověk, který šumavské lesy zcela změnil nejen v dávné minulosti, ale i nyní a musí to být opět člověk, který je obnoví.

Radomír Mrkva, emeritní profesor Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy university v Brně

Komentáře   

+10 # Hroch 2017-08-06 13:57
Národní park Šumava musí řídit zodpovědní přírodovědci, nikoli ,,to" co jej řídí nyní...
Sice nepíšu nic nového, víme to všichni, ale jistá fakta je třeba stále opakovat, dokud znalosti přírodních věd a zdravý rozum nezvítězí nad hloupostí ale i zištností milovníků škůdců všeho typu (...a to i v říši lidské...)

Když bude NPŠ vlastnit Hnití DUHA a různí poskoci jako je brabec, Hubený nebo agent ,,Polesný" , dočkáme se přeměny krásných lesnatých kopců v hromady kamení.

Ale pod vedením lidí jako je třeba právě pan prof. Mrkva, by to byl skutečný park, takový, jakým jsme jej chtěli mít - zelený, svěží, zadržující vláhu v krajině, poskytující útočiště i obživu nejen zvířatům, ale i lidem, kteří nejsou líní, a kteří umí svědomitě hospodařit v krajině tak, aby byl zachován její ráz, protože ji mají rádi a rozumí jí.

U členů HD nebo jím placených aktivistů můžeme věřit, že si umí vrazit jehlu do ruky, nebo nám odcitují něco z díla Karla Marxe ...a pak si spletou buk lesní se škumpou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

19°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 60%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Čec 2018 29°C 14°C
  • 22 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby