Přihlásit

Boj o rozdělení Šumavy (MF Dnes)

Ani tři týdny před dalším jednáním o nových zónách není jasné, zda Rada NP Šumava odhlasuje dohodu. Liší se názory starostů i postoje Jihočeského a Plzeňského kraje. Hejtmanka na dnešek svolala šumavské starosty. Nestandardní postup, říká ředitel správy parku.

ŠUMAVA Další projednávání a případné odhlasování nových zón na Šumavě se blíží. Místo toho, aby zapojené strany postupně docházely k dohodě, panují kolem nového rozvržení parku stále nejasnosti. Tomuto stavu nepřidá ani dnešní schůzka v Modravě, kterou svolala jihočeská hejtmanka Ivana Stráská. Kromě starostů šumavských obcí a ředitele správy NP Pavla Hubeného pozvala právníka krajského úřadu.

„Někteří starostové se na mě obraceli, že jim jsou stále nejasné některé právní aspekty rozhodnutí o zonaci. Proto jsme jim touto schůzkou chtěli poskytnout servis, aby je mohli pochopit," vysvětluje Stráská.

Podle jejích slov mezi sporné věci patří třeba případné narušení vlastnických práv. „Je také otázkou, zda by starostové neměli mít před tak důležitým hlasováním zvláštní pověření od zastupitelstva obce," vyjmenovává hejtmanka.
Další projednávání zón a hlasování o dohodě je plánované na 7. června. Ať už se rada parku dohodne, či nikoli, návrh poputuje na ministerstvo životního prostředí, kde bude, nebo nebude schválen.

Starosta Kvildy Václav Vostradovský říká, že podobná schůzka měla přijít dříve. „Naše obec má již debaty s místními podnikateli a zemědělci za sebou. Schůzku vítám, ale pokud byla energie ji uspořádat, mělo to být dřív než teď, když má zanedlouho dojít k hlasování," tvrdí. Dodává, že s velikostí přírodní bezzásahové zóny souhlasí. Ta má podle současného návrhu zabírat 27 procent parku.

Připomínky Kvildy i dalších obcí již správa parku do nové mapy zahrnula. „Hlavně už je třeba se domluvit a dát Šumavě řád. Když mluvím s lidmi zvenku, ztrácejí se v tom a ptají se, proč už zonaci nedotáhneme do konce," dodává Vostradovský.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře   

+5 # bergfreund 2019-05-20 11:56
Lesu zdar, zde je stále nutno připomínat, že p.ředitel NP se mýlí...NP Šumava se nachází na území obcí,krajů..a ne opačně..proto je zapotřebí aby o tom rozhodla i samospráva...a že někteří starostové poklonkují vedení NP je jasné...jsou to zároveň jejich zaměstnanci..takže koho chleba jíš..atd... :lol:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby