Přihlásit

Boj o rozdělení Šumavy (MF Dnes)

Ani tři týdny před dalším jednáním o nových zónách není jasné, zda Rada NP Šumava odhlasuje dohodu. Liší se názory starostů i postoje Jihočeského a Plzeňského kraje. Hejtmanka na dnešek svolala šumavské starosty. Nestandardní postup, říká ředitel správy parku.

ŠUMAVA Další projednávání a případné odhlasování nových zón na Šumavě se blíží. Místo toho, aby zapojené strany postupně docházely k dohodě, panují kolem nového rozvržení parku stále nejasnosti. Tomuto stavu nepřidá ani dnešní schůzka v Modravě, kterou svolala jihočeská hejtmanka Ivana Stráská. Kromě starostů šumavských obcí a ředitele správy NP Pavla Hubeného pozvala právníka krajského úřadu.

„Někteří starostové se na mě obraceli, že jim jsou stále nejasné některé právní aspekty rozhodnutí o zonaci. Proto jsme jim touto schůzkou chtěli poskytnout servis, aby je mohli pochopit," vysvětluje Stráská.

Podle jejích slov mezi sporné věci patří třeba případné narušení vlastnických práv. „Je také otázkou, zda by starostové neměli mít před tak důležitým hlasováním zvláštní pověření od zastupitelstva obce," vyjmenovává hejtmanka.
Další projednávání zón a hlasování o dohodě je plánované na 7. června. Ať už se rada parku dohodne, či nikoli, návrh poputuje na ministerstvo životního prostředí, kde bude, nebo nebude schválen.

Starosta Kvildy Václav Vostradovský říká, že podobná schůzka měla přijít dříve. „Naše obec má již debaty s místními podnikateli a zemědělci za sebou. Schůzku vítám, ale pokud byla energie ji uspořádat, mělo to být dřív než teď, když má zanedlouho dojít k hlasování," tvrdí. Dodává, že s velikostí přírodní bezzásahové zóny souhlasí. Ta má podle současného návrhu zabírat 27 procent parku.

Připomínky Kvildy i dalších obcí již správa parku do nové mapy zahrnula. „Hlavně už je třeba se domluvit a dát Šumavě řád. Když mluvím s lidmi zvenku, ztrácejí se v tom a ptají se, proč už zonaci nedotáhneme do konce," dodává Vostradovský.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře   

+5 # bergfreund 2019-05-20 11:56
Lesu zdar, zde je stále nutno připomínat, že p.ředitel NP se mýlí...NP Šumava se nachází na území obcí,krajů..a ne opačně..proto je zapotřebí aby o tom rozhodla i samospráva...a že někteří starostové poklonkují vedení NP je jasné...jsou to zároveň jejich zaměstnanci..takže koho chleba jíš..atd... :lol:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby