logo Silvarium tisk

VIMPERK Na Šumavě začal boj s kůrovcem. Do lesů nalétli první brouci zhruba před 14 dny. Ředitel parku Jan Stráský předpokládá, že se letos vytěží zhruba stejné množství kalamitního dříví jako loni - tedy kolem 400 tisíc metrů kubických. Záležet bude na počasí. „Park je na rojení kůrovce připravený lépe než loni,” řekl Stráský.

Expertní skupina ředitele doporučovala proti lýkožroutům mnohem tvrdší zákrok. Chtěla vyhlásit kalamitní stav a napadené stromy kácet ve velkém i v dosud bezzásahových zónách. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa však postup zmírnil. Vyloučil letecké postřiky a také používání biocidních prostředků k hubení kůrovce v prvních zónách. Ve druhých je nesmí těžaři používat na stojící stromy. Tam, kde kácení v nejcennějších zónách povolil, je podmínil v souladu s legislativou zpracováním vlivu těžby na evropsky cenné lokality NATURA 2000.

V prvním rojení, které právě začalo, se tam kácet určitě nebude. Zpracování expertního posudku potrvá nejspíšměsíce.

Kladení nástrah na první rojení kůrovců podle Petra Kahudy z oddělení ekologie lesa skončilo k 22. dubnu, kdy lesníci nahlásili celkem 33 600 kusů obranných prostředků - tedy ležících i stojících lapáků, lapačů či otrávených trojnožek. Jen čtyři dny předtím přitom bylo v parku podle mluvčí Jany Zvettlerové na kůrovce nachystáno pouze 11 300 obranných opatření. Za pár dnů tedy dokázala správa parku obranná opatření ztrojnásobit.

„Musím se dovolávat expertů. Věřím, že jsme připraveni, i když jiným složením obranných opatření než v minulosti. Jejich počet je sice menší než loni, ale jsou mezi nimi daleko účinnější - daleko znamená pětkrát účinnější. Takže když se to sečte, tak jsme určitě připravenější než loni,” vypočítal Stráský.

Rapidně podle něj poklesl počet feromonových odparníků - lapačů. Podle informací ČTK z 11 tisíc na 420 kusů. „Lapače se v naší obranné sestavě používají spíše na monitoring než jako hlavní bojový nástroj,” vysvětlil ředitel.

Na Šumavě bylo loni vytěženo rekordní množství kůrovcem napadeného dříví. Na 200 živnostníků a těžařských společností ho zpracovalo 347 tisíc metrů krychlových, což bylo o 16 procent více než v roce předcházejícím a nejvíce v dvacetileté existenci parku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě