logo Silvarium tisk

Zelená zpráva 2013

Dál roste plocha lesních pozemků a zvyšují se celkové zásoby dřeva. V českých lesích bylo loni vytěženo celkem 15,3 milionů metrů krychlových surového dříví. Plocha lesních pozemků se meziročně zvýšila o 1 842 hektarů. To a mnoho jiného vyplývá ze Zprávy o stavu lesa a LH ČR v roce 2013 (Zelená zpráva), kterou v září zveřejnilo MZe.








Vlastnická struktura lesů
Rok 2013 podobně jako předchozí roky nepřinesl žádné významné změny ve vlastnické struktuře lesů. Největším vlastníkem lesů zůstává stát. Lesy ve vlastnictví státu obhospodařují zejména LČR, a to více než 50 %, další významný podíl tvoří vojenské lesy a lesy na území národních parků. K větší procentní změně ve vlastnické struktuře lesů na úkor vlastnictví státu dojde v dalších letech v souvislosti s vrácením lesů církevním subjektům.
 

Vlastnické vztahy 2013 v lesích ČR. Pramen: ÚHÚL

ZZ_vlast

Obnova lesa a zalesňování
Plocha obnovených lesních porostů oproti předchozímu roku vzrostla o 568 ha a činila tak 26 032 ha. V porovnání s předchozími dvěma roky je tato plocha srovnatelná a odpovídá celkovému objemu provedených těžeb v předchozích letech. Výše přirozené obnovy se zvýšila na 6 112 ha. Podíl listnatých dřevin na umělé obnově dosáhl 39,3 %, oproti předchozímu roku došlo k navýšení tohoto podílu o 1 %. Podíl smrku na umělé obnově ve srovnání s rokem 2012 mírně poklesl o 194 ha, naopak podíl buku na umělé obnově narostl o 162 ha.
 

Obnova lesa v ha. Pramen: ČSÚ

ZZ_obnova

Výchovné zásahy
Plocha lesních porostů, v nichž byly provedeny výchovné zásahy prořezávkou, činila 41,6 tis. ha. Probírky byly realizovány na ploše 83,4 tis. ha. Oproti předchozím dvěma rokům došlo ke snížení velikosti těchto ploch jak u prořezávek, tak i probírek.

MZe: Ekonomická situace vlastníků lesů se loni zlepšila
 

Těžba dřeva
V lesích ČR bylo vytěženo celkem 15,33 mil. m3 surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,27 mil. m3. Značnou měrou se na tomto objemu podílelo zpracování nahodilých těžeb (4,25 mil. m3). Podíl nahodilé těžby v roce 2013 činil 27,7 %.
V uplynulých dvou letech byl poměr mezi těžbou úmyslnou a nahodilou příznivější (v roce 2011 činil 25,4 % z těžby celkové a v roce 2012 pouze 21,5 %). Současný stav tak znamená pro plánovité hospodaření v lesích mírně zhoršené podmínky.
Z hlediska složení těžeb dle dřevin se objem těžeb listnatého dříví udržel téměř na stejné úrovni. Podíl těžeb listnatého dříví na celkových těžbách činil přibližně 13,7 %. Poměr mezi těžbou listnatého a jehličnatého dříví je dán především poptávkou na trhu se surovým dřívím, ale také strukturou disponibilních zásob mýtních porostů.
Z celkového množství těžby dřeva v ČR bylo vytěženo v předmýtních a obnovních těžbách 4 717 tis. m3 sortimentní technologií a 10 614 tis. m3 kmenovou technologií. Na celkové těžbě se sortimentní technologie podílela 31 %.
 

Těžba dřeva. Pramen: ČSÚ

ZZ_tezba

Ochrana lesa
Rok 2013 je možno z pohledu ochrany lesa celkově označit jako období méně příznivé, zejména ve srovnání s předchozím rokem 2012. Území Moravy a Slezska, nesrovnatelně výrazněji zasažené suchem, vykázalo u většiny skupin škodlivých faktorů relativně i absolutně větší objemy poškození než plošně zřetelně rozlehlejší území Čech. Hlavní škodlivé faktory byly přitom obdobné jako v minulých letech, z abiotických vlivů se jednalo především o polomy a přímé následky sucha, z biotických činitelů pak dominantně šlo o poškození způsobené přemnožením podkorního hmyzu na smrku, aktivizací václavky a v neposlední řadě o trvající negativní působení přemnožené spárkaté zvěře.

Přehled požárů a činnosti Letecké hasičské služby v roce 2013 najdete v LP 8/2014.
Podrobný přehled působení škodlivých činitelů v roce 2013 najdete v LP 6/2014.

Vývoj výměry lesů
Plocha lesních pozemků v České republice trvale roste. Částečně je to způsobeno převahou výměry nově zalesněných původně nelesních pozemků nad výměrou pozemků, které jsou z různých důvodů z kategorie lesních pozemků vyjímány, , částečně také vlivem neustále se zpřesňujících údajů z katastru nemovitostí. V roce 2013 se plocha lesních pozemků meziročně zvýšila o 1 842 ha.
 

Vývoj celkové výměry lesních pozemků v ha. Pramen: ČÚZK

ZZ_vymera

Druhové složení lesů
Plocha jehličnatých dřevin se nadále snižuje, např. plocha smrku poklesla oproti roku 2000 o 69 614 ha, naproti tomu se zvyšuje podíl listnatých dřevin zejména dubu a buku.
Vedle celkového zastoupení jednotlivých druhů dřevin je z hlediska posuzování druhové biodiverzity našich lesů významným ukazatelem také výskyt porostních směsí v rámci jednotek prostorového rozdělení lesů. Poměr smíšení jednotlivých druhů dřevin v rámci těchto jednotek trvale narůstá ve prospěch smíšených porostů.
 

Druhové složení lesů v ha a % z celkové plochy porostní půdy. Pramen: ÚHÚL

ZZ_graf_2_silv

Trh se surovým dřívím
Celkové dodávky surového dříví se meziročně zvýšily o 270 tis. m3 na 15 331 tis. m3, dodávky jehličnatého dříví dosáhly výše 13 229 tis. m3 a dodávky listnatého dříví 2 102 tis. m3. Meziroční nárůst dodávek byl u jehličnatého dříví o 173 tis. m3 a u listnatého dříví o 97 tis. m3. Celkovou výši těžby dřeva a následných dodávek surového dříví ovlivnila vysoká poptávka zejména jehličnaté kulatiny a vlákniny v Rakousku a v Německu a na druhé straně částečné oživení výroby v celém dřevozpracujícím průmyslu v tuzemsku.
Průměrné ceny téměř u všech sortimentů surového dříví se v tuzemsku po výrazném poklesu v roce 2008 a dalším poklesu v roce 2009 od roku 2010 stále zvyšovaly až do závěru roku 2013. Oproti roku 2012 se v průběhu roku 2013 projevily vyšší průměrné ceny zejména u jehličnatého vlákninového dříví, jehličnatých kulatinových výřezů, jehličnatého paliva, listnatých kulatinových výřezů a listnatého paliva. Meziroční pokles průměrných cen byl zaznamenán naopak u listnatého vlákninového dříví.
Vývoz surového dříví se meziročně zvýšil o 867 tis. m3 na celkovou výši 6 183 tis. m3, když došlo zejména k nárůstu vývozu u jehličnaté kulatiny (o 226 tis. m3), jehličnaté vlákniny (o 149 tis. m3) a palivového dříví, štěpek, třísek, pilin a dřevěných zbytků a odpadu (celkem o 488 tis. m3).
Rovněž dovoz surového dříví se meziročně zvýšil o 965 tis. m3 na celkovou výši 3 545 tis. m3, když nárůst byl zejména u jehličnaté kulatiny a vlákniny (o 417 tis. m3), listnaté kulatiny a vlákniny (o 150 tis. m3), pilin a dřevěných zbytků a odpadu (celkem o 397 tis. m3).
 

Dřevozpracující průmysl
Výroba jehličnatého a listnatého řeziva na pilách se meziročně snížila celkem o 222 tis. m3. Poptávka po řezivu nadále trvala v zahraničí, zatímco výrazný pokles spotřeby řeziva byl zaznamenán v tuzemsku (o 639 tis. m3). Velké pilařské závody (STORA ENSO TIMBER ŽDÍREC, s. r. o., STORA ENSO TIMBER PLANÁ, s. r. o., Mayer - Melnhof Holz Paskov) a další dřevozpracující závody jsou na exportu silně závislé, a proto z celkové výroby 3 760 tis. m3 jehličnatého řeziva představoval vývoz 3 225 tis. m3 a pro pokrytí domácí spotřeby ve výši 934 tis. m3 se dovezlo 399 tis. m3 ze zahraničí. Celkem bylo pořezem zpracováno v tuzemsku 6,7 mil. m3 jehličnaté a listnaté kulatiny, z čehož bylo vyrobeno 3,8 mil. m³ jehličnatého řeziva a 0,3 mil. m³ listnatého řeziva.
V roce 2013 vyrobil celulózopapírenský průmysl celkem 449 tis. tun vlákniny, z toho 445 tis. tun chemické buničiny.
 

Pořez kulatiny a výroba řeziva v tis. m3. Pramen: MZe

ZZ_porez


Celý článek si můžete přečíst v Lesnické práci 10/2014.

Kompletní verze Zelené zprávy 2013 je ke stažení na www.eagri.cz v sekci Lesy.
 

Připravila Veronika Lukášová

 
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3425

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2613

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2585

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2216

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2101

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1836

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě