logo Silvarium tisk

Národní parky projednávají nové zonace

V národních parcích vrcholí po 18 měsících proces přípravy a schvalování nové zonace, vyplývající z novely zákona o ochraně přírody a krajiny schválené našimi zákonodárci v květnu 2017. V případě NP Šumava a KRNAP je nyní připravena nová podoba zonace navržená jednotlivými správami národních parků, která byla, po posouzení souladu jednotlivých návrhů se zákonem o ochraně přírody a krajiny a metodikou Ministerstva životního prostředí, ministerstvem již odsouhlasena, a může tak zamířit mimo rezort k oficiálnímu projednávání s partnery v regionech. V případě NP Podyjí a NP České Švýcarsko již došlo ke zdárnému projednání zonace v jednotlivých radách národních parků a nyní je jejich zonace, připravená ve formě vyhlášek, těsně před vstupem do mezirezortního připomínkového řízení.

„Krkonošský národní park rozeslal krkonošským starostkám, starostům a dalším partnerům v Radě KRNAP ministerstvem potvrzený návrh nové zonace začátkem minulého týdne, zahajujeme seriál individuálních či skupinových jednání nad konkrétními lokalitami, mapami a dotazy," vysvětluje náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

„Šumavskému národnímu parku byla ministerstvem zonace odsouhlasena před několika málo dny a na první společné jednání s partnery v regionu, obcemi i členy Rady národního parku Šumava zamířilo zítra 22. ledna, kdy byla také zveřejněna na oficiálních webových stránkách Správy NP Šumava," dodává ředitel správy národní parku Pavel Hubený.

V obou národních parcích tak výše uvedenými úkony dojde k oficiálnímu zahájení projednávání návrhu nové zonace, kdy se v následujícím období (leden - duben 2019) budou jak zástupci MŽP, tak příslušné správy národních parků snažit o maximální prodiskutování návrhů v rámci svých regionů, a to jak formou individuálních jednání, tak formou veřejných seminářů. „Proces projednávání zonace pak vyvrcholí projednáním návrhů v jednotlivých radách obou národních parků, které předpokládáme, že by mohlo proběhnout v dubnu," přibližuje zákonný proces náměstek MŽP Vladimír Dolejský. Informace o termínech seminářů a další podrobnosti k tématu nové zonace budou postupně zveřejňovány na webových stránkách správ NP či jejich profilech na sociálních sítích.

Jak uvedlo MŽP, Podyjí a České Švýcarsko již mají projednání návrhů své zonace v radách národních parků zdárně za sebou. V obou případech došlo k dohodě v příslušných radách národního parku v průběhu září 2018 a aktuálně je takto odsouhlasená podoba zonace obou národních parků ve formě vyhlášek těsně před vstupem do mezirezortního připomínkového řízení. S dohodnutou podobou zonací těchto národních parků se lze blíže seznámit na webových stránkách správ národních parků.

"Nová zonace národních parků je postavená na zcela jiných principech než původní zonace, kdy nové pojetí zonace národních parků člení území národních parků dle cílů ochrany a stavu ekosystémů a s ohledem na to nastavuje pro jednotlivé zóny ochrany přírody příslušný režim ve smyslu nastavení optimální péče o tato území. Nová, tzv. managementová zonace, směřuje především ke správcům daného území, tedy primárně ke správám národních parků, a určuje, jaké přístupy péče se budou v dané lokalitě uplatňovat," uvádí tiskové oddělení MŽP.

Na novou zonaci NP již podle MŽP například nejsou navázána omezení regulující pohyb na území NP a tedy nová zonace se pohybu osob (tj. též pohybu návštěvníků) v daném území netýká a neupravuje jej. Návštěvnost území národních parků bude regulována tzv. klidovými územími, jejichž podobu jednotlivé správy národních parků aktuálně připravují. Zonaci po projednání v radách národních parků a po vypořádání mezirezortních připomínkových řízení vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí vyhláškou, která dle zákona o ochraně přírody a krajiny bude platná minimálně po dobu 15 let.

Zonace Národního parku České Švýcarsko

Zonace Národního parku Podyjí

Informace k zonaci KRNAP

Informace k zonaci NP Šumava

Podle TZ MŽP, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3950

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3211

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2944

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2741

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2353

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2251

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě