Přihlásit

Správci lesů kvůli kůrovcové kalamitě musí více opravovat cesty

Lesy města Olomouce kvůli likvidaci rozsáhlých polomů způsobených kůrovcovou kalamitou a vichřicemi musely za posledních šest let investovat tři desítky milionů korun do oprav lesních cest a mostků. Komunikace v kalamitou zasažených smrkových lesích totiž ničí mnohem častější jízdy vytěženým dřívím naložených nákladních souprav i těžké těžební techniky. Novinářům to řekl ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.

Vzhledem ke kalamitní situaci musíme cesty více udržovat, protože frekvence pojezdů a odvozů dřevní hmoty při zvýšených objemech těžby je několikanásobně vyšší. Navíc jezdíme i v zimě či na jaře, kdy je podloží podmáčené a cesty neskutečně trpí," uvedl Janásek.

Na území lesů, o které se stará společnost Lesy města Olomouce, je zhruba 90 kilometrů cest sloužících k odvozu dříví. Kvůli kůrovcové kalamitě a častým vichřicím v posledních letech v lesích severně od Olomouce padly k zemi desítky tisíc stromů, které se postupně odvážejí. Roční těžba v městských lesích tři roky po sobě šestinásobně převyšuje původní hodnoty.

Odvozní souprava naložená dřívím váží 50 tun. Pokud tady projede denně deset až 15 odvozních souprav, tak cesta dostává hodně zabrat. Naším cílem je udržet lesní komunikace nejen ve sjízdném stavu, ale také ve stavu, aby vydržely ještě po dobu deseti či dvaceti let fungovat,“ uvedl Janásek.

Lesy města Olomouce od roku 2013 do oprav lesních cest a mostních objektů investovaly 30 milionů korun, z toho na komunikace připadlo 17 milionů. Na opravy získala společnost dotace 11 milionů korun.
V Olomouckém kraji v posledních letech padlo za oběť kůrovci, suchu a vichřicím několik stovek tisíc stromů. Obnova zdevastovaných lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny měnící ráz krajiny, potrvá mnoho let a bude stát až stovky milionů korun. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Například u Dalova na Olomoucku postupně vznikla holina o rozloze několika desítek hektarů. „Ze zákona máme povinnost holiny do dvou let zalesnit, což se nám zatím daří,“ podotkl Janásek. V okolí Dalova je hlavní sazenicí buk doplněný dubem, modřínem, smrkem, jedlí či olší.

Před kůrovcovou kalamitou bylo podle olomouckého primátora Mirka Žbánka v městských lesích ročně zalesňováno 20 až 30 hektarů holin. „Pro letošní rok máme na jaře zalesněno 130 hektarů a na podzim to bude dalších 80 hektarů, takže náklady rostou astronomicky. Jsou to desítky milionů korun, které město navíc vydává na obnovu a ochranu těchto porostů,“ upozornil Žbánek.

Těžba dříví v celém Olomouckém kraji loni kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů meziročně vzrostla o 17,3 procenta na rekordních 3,369 milionu metrů krychlových. Těžba dříví v Olomouckém kraji byla v roce 2018 třetí nejvyšší v Česku. Více dříví bylo vytěženo jen na Vysočině a v Jihočeském kraji.

Podle ČTK (25. 6. 2019), red.

Naposledy změněno: středa, 26 červen 2019 12:09

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 13. 9. 18:45. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby