Přihlásit

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili do třetího čtení, které by mohlo přijít na řadu v září. V druhém čtení k ní přednesli víc než desítku pozměňovacích návrhů.

Doporučený Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Vládní návrh počítá například s tím, že opatření podporující boj s kůrovcem budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost, projednávána by byla následně.

Ministerstvu zemědělství dává vládní novela právo, udělovat výjimky v případě nedostatku vhodného pěstebního materiálu. Žádat o ně bude oprávněn vlastník lesa. Pokud by v určitém regionu nastal prokazatelný nedostatek vhodných sazenic stromků, který by postihl více vlastníků, bude moci ministerstvo povolit výjimku formou opatření obecné povahy. Nedostatek materiálu však vždy bude muset doložit Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Ministerstvo zemědělství má mít podle předlohy také možnost, podobně jako krajské a obecní úřady, opatřením obecné povahy zakázat lidem vstup do lesů kvůli jejich bezpečnosti. Zákaz by mohl platit až tři měsíce a mohl by být ještě prodloužen.

Zemědělský výbor navrhl stejně jako výbor pro životní prostředí do lesního zákona vložit zákaz privatizace státních lesů. Netýkalo by se to například směny lesů nebo prodeje ve veřejném zájmu. Zemědělský výbor také navrhuje uzákonit povinnost návštěvníků lesů, přizpůsobit své chování stavu lesa a zvýšenému nebezpečí, které je se vstupem do lesa spojeno. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nesouhlasil s návrhy výboru pro životní prostředí, který chce například, aby ministerstvo zemědělství poskytovalo České inspekci životního prostředí některá data. Podle Tomana to není v souladu s koncepcí vládního návrhu.

Poslanci TOP 09 a Pirátů chtějí například zpřesnit povinnosti vlastníků, obnovovat les dřevinami ekologicky a klimaticky vhodnými. Chtějí tím rozšířit možnost vlastníka, zvolit si odpovídající dřeviny. Navrhují také, aby bylo v lesích ponecháno určité množství suchých a tlejících stromů na podporu biodiverzity. Poslanec Pirátů Radek Holomčík navrhuje i zrušení zákazu pastvy v lesích. Je podle něj překonaný, pastva dobytka má podle něj navíc také význam pro biodiverzitu.

Pomůže aktuální opatření obecné povahy vlastníkům a správcům lesů při zalesňování kalamitních ploch?

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: sobota, 13 červenec 2019 08:38

(0 hlasů)

Komentáře   

+10 # ToPi 2019-07-16 13:50
Tomu říkám rychlý boj s kůrovcem. Konečně všichni vidíte, že v Praze vůbec neví o co jde. Dobytek ať zůstane v Parlamentu.
+21 # Starý 2019-07-15 07:22
V komentáři od Mze jsem se dočetl o změnách v nárocích na OLH.
Pozitivní změna, která ale u mne vyvolává otázku.?
Už začalo řízení o odejmutí licence pro jednu "Óbrovskou právnickou osobu" za příčinu zničení našich lesů !!!!
Ostatně kdo dělá i výkon OLH na šumavě a v národních parcích a rezervacích.?
Předpokládám, že už se také třesou strachy?
+20 # Starý 2019-07-14 17:41
V mém věku se již člověk jenom diví.
Jak mne, tak i generace mých předků u všech kalamit učili, jak jim předcházet … no a vše šlo a běželo, někdy lépe a někdy hůře.
Dnes v "moderní" době se učí v rámci boje s kalamitami, vše jen hasit a řešit důsledky.
Předcházení a prevence žádná....
No doba pokročila a za vše může sucho, zítra to klima a pozítří co? Třeba prodej lesů ČÍŇANŮM, ostatně dřevo tam již míří, automobilky jsou z většiny jejich a vládnou obchodu....a za chvilku budou...

Vždy mne učili, že strom je součástí pozemku a tedy i součást země a národního bohatství. Dnes je to jen byznys a rychlé zbohatnutí pro určité lidi.

Dobře to tu hoši vedou...
O prevenci ani slovo a vývoj nabírá na obrátkách.
Uvidíme a necháme se překvapit...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby