Přihlásit

Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Lesní školkaři na začátku jara upozornili na vážný stav v jejich oboru. Přes uskutečněná jednání na úrovni Ministerstva zemědělství se podle nich zatím nepodařilo najít řešení vzniklé situace.

Doporučený Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Podle vyjádření lesních školkařů se prognózy naplnily a po jarní expedici mají producenti sadebního materiálu lesních dřevin obrovské finanční ztráty. Důvodem je náhlý propad poptávky po sadebním materiálu. Jenom u Lesů České republiky, s. p. (dále jen „LČR"), se podle lesních školkařů bez předchozího upozornění snížila spotřeba sadebního materiálu v nekalamitní oblasti o více jak třetinu oproti tříletému průměru z let 2012–2014.

Sadební materiál však již byl a částečně stále je v této době rozpěstovaný, ale z důvodu pravidel povolených přenosů reprodukčního materiálu lesních dřevin muže být použit jen v určitých lokalitách. Pěstitelé, kteří měli dostatek volných ploch, se snaží zbylý sadební materiál „předržet" do dalšího roku v naději, že alespoň něco navíc ještě prodají, ale to situaci podle Sdružení lesních školkařů ČR spíše ještě zhorší. Problém letošního jara se totiž přesune i do dalšího roku a navíc ještě vygraduje, jelikož se ke starému sadebnímu materiálu přidá také objem následující generace, která doroste během letošního roku.

Sdružení lesních školkařů ČR odhaduje čistou ztrátu za rok 2017 z důvodu poklesu poptávky v ČR na 138 milionů Kč, avšak skutečná škoda pro pěstitele je ještě větší mj. i proto, že v důsledku převisu nabídky klesla také cena materiálu, který se prodat podařilo. Roční obrat za veškerý prodaný sadební materiál v České republice je mezi 500 a 700 miliony Kč, z čehož je podle školkařů zřejmé, jak je letošní výpadek tržeb katastrofální a že ohrožuje existenci některých školkařských provozů.

Podle Sdružení lesních školkařů ČR mají z důvodu dominantního postavení na trhu a nejvýraznějšího poklesu potřeby sadebního materiálu na vzniklém stavu rozhodující podíl LČR, které přitom disponují dostatečnými nástroji k řízení potřeb sadebního materiálu tak, aby propad nebyl tak razantní. Někteří členové Sdružení lesních školkařů ČR zvažují, že na nepředvídatelné chování LČR zareagují právní cestou.

Sdružení lesních školkařů ČR aktuálně požádalo v souvislosti se současnou situací o schůzku přímo ministra zemědělství Mariana Jurečku.

 

Podle TZ Sdružení lesních školkařů ČR, z.s. 

 

Naposledy změněno: pátek, 18 srpen 2017 09:31
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál

26°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 30%

Vítr: 6.44 km/h

  • 26 Kvě 2018 26°C 10°C
  • 27 Kvě 2018 26°C 12°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby