Přihlásit

Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Lesní školkaři na začátku jara upozornili na vážný stav v jejich oboru. Přes uskutečněná jednání na úrovni Ministerstva zemědělství se podle nich zatím nepodařilo najít řešení vzniklé situace.

Doporučený Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Podle vyjádření lesních školkařů se prognózy naplnily a po jarní expedici mají producenti sadebního materiálu lesních dřevin obrovské finanční ztráty. Důvodem je náhlý propad poptávky po sadebním materiálu. Jenom u Lesů České republiky, s. p. (dále jen „LČR"), se podle lesních školkařů bez předchozího upozornění snížila spotřeba sadebního materiálu v nekalamitní oblasti o více jak třetinu oproti tříletému průměru z let 2012–2014.

Sadební materiál však již byl a částečně stále je v této době rozpěstovaný, ale z důvodu pravidel povolených přenosů reprodukčního materiálu lesních dřevin muže být použit jen v určitých lokalitách. Pěstitelé, kteří měli dostatek volných ploch, se snaží zbylý sadební materiál „předržet" do dalšího roku v naději, že alespoň něco navíc ještě prodají, ale to situaci podle Sdružení lesních školkařů ČR spíše ještě zhorší. Problém letošního jara se totiž přesune i do dalšího roku a navíc ještě vygraduje, jelikož se ke starému sadebnímu materiálu přidá také objem následující generace, která doroste během letošního roku.

Sdružení lesních školkařů ČR odhaduje čistou ztrátu za rok 2017 z důvodu poklesu poptávky v ČR na 138 milionů Kč, avšak skutečná škoda pro pěstitele je ještě větší mj. i proto, že v důsledku převisu nabídky klesla také cena materiálu, který se prodat podařilo. Roční obrat za veškerý prodaný sadební materiál v České republice je mezi 500 a 700 miliony Kč, z čehož je podle školkařů zřejmé, jak je letošní výpadek tržeb katastrofální a že ohrožuje existenci některých školkařských provozů.

Podle Sdružení lesních školkařů ČR mají z důvodu dominantního postavení na trhu a nejvýraznějšího poklesu potřeby sadebního materiálu na vzniklém stavu rozhodující podíl LČR, které přitom disponují dostatečnými nástroji k řízení potřeb sadebního materiálu tak, aby propad nebyl tak razantní. Někteří členové Sdružení lesních školkařů ČR zvažují, že na nepředvídatelné chování LČR zareagují právní cestou.

Sdružení lesních školkařů ČR aktuálně požádalo v souvislosti se současnou situací o schůzku přímo ministra zemědělství Mariana Jurečku.

 

Podle TZ Sdružení lesních školkařů ČR, z.s. 

 

Naposledy změněno: pátek, 18 srpen 2017 09:31
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Dřevařství

Největší lesnicko-dřevařská profesní organizace - Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje v lesnické sekci firmy, jejichž roční obrat přesahuje 12 miliard korun. Obrat firem...

Čti dál
Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Led 2018 0°C -2°C
  • 24 Led 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby