Přihlásit

Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Lesní školkaři na začátku jara upozornili na vážný stav v jejich oboru. Přes uskutečněná jednání na úrovni Ministerstva zemědělství se podle nich zatím nepodařilo najít řešení vzniklé situace.

Doporučený Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Podle vyjádření lesních školkařů se prognózy naplnily a po jarní expedici mají producenti sadebního materiálu lesních dřevin obrovské finanční ztráty. Důvodem je náhlý propad poptávky po sadebním materiálu. Jenom u Lesů České republiky, s. p. (dále jen „LČR"), se podle lesních školkařů bez předchozího upozornění snížila spotřeba sadebního materiálu v nekalamitní oblasti o více jak třetinu oproti tříletému průměru z let 2012–2014.

Sadební materiál však již byl a částečně stále je v této době rozpěstovaný, ale z důvodu pravidel povolených přenosů reprodukčního materiálu lesních dřevin muže být použit jen v určitých lokalitách. Pěstitelé, kteří měli dostatek volných ploch, se snaží zbylý sadební materiál „předržet" do dalšího roku v naději, že alespoň něco navíc ještě prodají, ale to situaci podle Sdružení lesních školkařů ČR spíše ještě zhorší. Problém letošního jara se totiž přesune i do dalšího roku a navíc ještě vygraduje, jelikož se ke starému sadebnímu materiálu přidá také objem následující generace, která doroste během letošního roku.

Sdružení lesních školkařů ČR odhaduje čistou ztrátu za rok 2017 z důvodu poklesu poptávky v ČR na 138 milionů Kč, avšak skutečná škoda pro pěstitele je ještě větší mj. i proto, že v důsledku převisu nabídky klesla také cena materiálu, který se prodat podařilo. Roční obrat za veškerý prodaný sadební materiál v České republice je mezi 500 a 700 miliony Kč, z čehož je podle školkařů zřejmé, jak je letošní výpadek tržeb katastrofální a že ohrožuje existenci některých školkařských provozů.

Podle Sdružení lesních školkařů ČR mají z důvodu dominantního postavení na trhu a nejvýraznějšího poklesu potřeby sadebního materiálu na vzniklém stavu rozhodující podíl LČR, které přitom disponují dostatečnými nástroji k řízení potřeb sadebního materiálu tak, aby propad nebyl tak razantní. Někteří členové Sdružení lesních školkařů ČR zvažují, že na nepředvídatelné chování LČR zareagují právní cestou.

Sdružení lesních školkařů ČR aktuálně požádalo v souvislosti se současnou situací o schůzku přímo ministra zemědělství Mariana Jurečku.

 

Podle TZ Sdružení lesních školkařů ČR, z.s. 

 

Naposledy změněno: pátek, 18 srpen 2017 09:31
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál
MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není zakázana

MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není…

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství vydalo 7. 11. 2017 nařízení (opatření obecné povahy), podle kterého musí vlastníci lesů odstranit do konce března 2018 dřevo napadené kůrovcem nebo poničené...

Čti dál
Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Lesnictví

Podle odhadů, které se v průběhu týdne stále zpřesňují bude s velkou pravděpodobností v České republice poškozeno téměř 3 miliony kubíků dříví. Odhad vychází z...

Čti dál
První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné povahy

První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné…

Lesnictví

Vichřice, která se prohnala Českou republikou 29. října poničila podle prvních odhadů až dva miliony kubíků dříví. Větrná kalamita bude mít vliv i na konečnou...

Čti dál

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 28.97 km/h

  • 18 Lis 2017 4°C -1°C
  • 19 Lis 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC