Přihlásit

Schůze Sněmovny ke kůrovci bude asi na přelomu června a července

Mimořádná schůze Sněmovny ke kůrovcové kalamitě bude asi na přelomu června a července. Iniciovali ji Piráti, pro její svolání získali dostatek podpisů dalších opozičních poslanců.

Důvodem pro svolání schůze je podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka postoj ministerstva zemědělství, které nedávno připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce zejména podniku Lesy ČR.

Současný ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) i jeho předchůdce Marian Jurečka (KDU-ČSL) by podle Holomčíka měli Sněmovně osvětlit dosavadní kroky při řešení kalamity. Milkovo ministerstvo by podle poslance mělo vysvětlit, proč nezasáhlo dříve a jak se k situaci stavěla dozorčí rada Lesů ČR. Svou roli by ale měli objasnit i další ministři kvůli financování nápravných opatření, možností vyhlášení mimořádného stavu nebo podpoře dřevozpracujícího průmyslu.

Svolání schůze podpořili podle Pirátů i poslanci ODS, ČSSD, SPD, TOP 09, KDU-ČSL a KSČM. Termín schůze vzejde z dohody parlamentních stran, očekává se přelom června a července, uvedli Piráti. Ke svolání mimořádné schůze je třeba minimálně pětiny z 200 poslanců. Piráti, kteří mají v dolní komoře 22 zástupců, tak potřebovali ještě nejméně 18 poslaneckých podpisů.

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Komentáře   

+9 # lesnar 2018-06-09 09:00
Ta zvrácená symbióza agrobaronů a centrálně řízeného hybridního podniku za všeobecného pokrytectví zúčastněných....Rád bych věřil, že nedávno odejítý pan generální skutečně bezelstně věřil, že mu ZoZVZ neumožňuje pružně reagovat, i když zná přinejmenším tři typy zadávání veřejných zakázek (model ŠUNAPu, VLS a LČR).
Každý z nás určitě ve své lokalitě pozoruje a ví, jak se za ta léta vyvíjel takový ten domácí klientelismus, jak se zvětšováním SUJ a nadstandardní vstřícností podniku na různých úrovních vůči některým dodavatelům bývával pomalu zpětně instalován ten náš důvěrně známý polosocialismus..... No, jmenovat samozřejmě příklady nebudu. Jen trochu inspirace: http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-86-2007/lesnicka-prace-c-10-07/sprava-statnich-lesu-v-okolnich-zemich
+16 # Hroch 2018-05-31 18:28
A k čemu to všechno bude, když se stejně všechno udělá nikoli dle doporučení odborníků, nýbrž dle novinářů a Hnutí DUHA?
+18 # Ota-Buršík 2018-06-08 06:48
Hrochu, je to tak. Ale pánové, včera večer jsem si pustil hovor s prezidentem o LČR a málem jsem omdlel, ten údiv, že LČR nemají vlastní těžební kapacity, prodej dříví nastojato špatně, proč LČR nemají vlastní pily, Miloš se trefil i do mého skoro jmenovce Bursíka, že on je odpovědný za kůrovcovou kalamitu. Prostě odsoudil transformaci v lesnictví, bohužel pozdě i on má máslo na hlavě, když jako premiér nepřistoupil na můj návrh vrátit se k organizaci státních lesů první republiky nebo posílit LČR o personál a vlastní těžební kapacity, Teď se diví.
+10 # Pavel Boucký 2018-06-08 07:57
V principu je to celé velmi jednoduché. Peníze na mzdy. Pokud dnes dělník v rozjeté fabrice mívá 35 tis., chlap v lese při všech komplikujících faktorech by musel mít ekvivalent odpovídající tak 45 tis.hrubého , aby se ta práce pro něj opět stala zajímavou. Takový nějaký byl i předrevoluční poměr platů komplexních čet, lanovkářů atd. k platům v okolních fabrikách. I kdyby si LČR nakrásně historicky udržely své vlastní kapacity, měly by ten samý problém se získáváním a placením lidí. Teď je v principu v lese ta nejhorší ekonomická situace. Ceny dřeva dole, platové nároky na maximu.
+6 # lesmistr 2018-06-08 08:09
Oto, skladba našich poslanců je právě tím pravým sborem, kdo má řešit stav českých lesů. Stačí se podívat, pokud na to máte náladu, kdo a o čem tam jednají. A prosím, je to napříč politickým spektrem, jak se dnes říká. Parta lupičů by se styděla. Hradní specialisty raději neuvádím. Tam je to ještě horší.
Jistou naději na vyřešení situace vidím ve vzniku "pracovní skupiny jako součásti podvýboru pro řešení situace vzniklé přemnožením kůrovce".
-4 # Rensa 2018-06-08 18:40
Vrátit se k organizaci státních lesů za první republiky? Ale ano, klidně, ale také za podílu státu na vlastnictví lesů odpovídající té době - 17%.
Protože ale v roce 1991 stát vlastnil více než 60% lesů, byla spuštěna transformace, na jimž konci měl stát vlastnit tolik, aby neměl dominantní postavení na trhu se dřevem v ČR, tedy nějakých +-30% či ještě méně. Zásady státní lesické politiky, schválení vládou v roce 1994, s privatizací státních lesů (=pozemků) ještě počítaly.
+6 # Ota-Buršík 2018-06-09 07:04
Pavle, nechápu, co má organizace státních lesů co dělat s jejich výměrou. Byla buď dobrá nebo špatná, mimo jiné já měl ve svém návrhu služební předpisy pro přednosty a přidělené zaměstnance správ státních lesů, které tvořil i můj otec ing.Otto Buršík a to byl rok 1947. K l.7.1947. dosáhl tak podnik Státní lesy a statky v zemích českých výměry 1,166 129 ha z čehož připadá na lesy 1,009 129 ha, ta čísla potvrdil i starý pan ing.Dobiáš, ale vy na ministerstvu jste to zpochybňovali a šli cestou privatizace, neboť stát není dobrý hospodář, to jste tvrdili a neuměli odpovědět, proč jinde jsou státní lesy nebo lesy kantonální, mají svůj personál i své dělníky.
0 # Rensa 2018-06-09 08:10
Pane Buršíku, Československý stát na území dnešního Česka za první republiky vlastnil z 6000 ha v říjnu 1918 postupně cca 435 000 ha v roce 1938 (před Mnichovem). Stát získal lesy nejdříve konfiskací majetku panovníka a pak rodu panovníka (bez náhrady), pak záborovým zákonem z roku 1919 (postupně za náhradu). Nejvíce lesů získal konfiskací po 2. světové válce podle tzv. Benešových dekretů. Píšete o státním vlastnictví lesů k 1.7.1947 - ale to už nebyla první republika, nebo se mýlím?
LČR nebyly založeny, aby v roce 2018 spravovaly polovinu všech lesů, ale aby m.j. provedly restituce a následně privatizaci lesů na úroveň, kdy stát již nebude dominantním dodavatelem dřeva na českém trhu.
Jistě si vzpomenete na čl. 8 Ústavy platné do konce roku 1992 o národním vlastnictví základního lesního fondu. Co to je, jsme se měli vypořádat při přípravě novely lesního zákona v roce 1991 - v hrubých obrysech to mělo být, co stát potřebuje "především pro plnění ostatních funkcí lesa" (obranu, ochranu přírody a pod.). Určitě ne pro podnikání a zejména "zásobování trhu dřevní surovinou". Protože snížit podíl státního vlastnictví lesů nebylo možné okamžitě (jenom restituce se odhadovaly do roku konce 1995), vznikly LČR jako řešení na přechodnou dobu. Privatizace se nekonala, přechodná doba trvá dodnes.
Ano, odmítám stát jako podnikatelský subjekt, protože mu to nepřísluší. Dokonce si myslím, že je to protiústavní - v dnešní Ústavě nenajdete nic, co by se podobalo čl. 7 Ústavy z roku 1960, i když k tomu zase pomalu směřujeme.
+11 # Ota-Buršík 2018-06-09 10:42
Pane Rensa, každý máme svůj názor a já oceňuji, že si za svými názory stojíte i když s nimi nesouhlasím. Proto dle vás ihned musí stát prodat Budvar, ČEZ a další, kde je nějaký státní majetek. Ostatně vodu jste prodali a dle vašeho názoru je to výborné, jen nic státního kde se podniká nesmí být. Nechápu pak ovšem státy vlastnící státní lesy a hospodaří na nich s úspěchem. Zřejmě jsou na nejlepší cestě k socialismu.
Ono je to o lidech, kdyby každý vlastník lesa měl vztah k lesu a hospodaření v něm, jako hrabě Radslav Kinský, pak bych neváhal , aby mu část státních lesů byla prodána, jenže můj přítel Radslav je na pravdě boží a já jej brzy budu následovat.
-2 # Pavel Boucký 2018-06-08 07:48
No nějak nevím. Řešení v režii lesnických odborníků se nám už poněkud vymknulo z ruky. Jestli už třeba nenastal čas na pohled z jiné strany a na nestandardní řešení. Nikdy jsem i díky svému lesnickému vzdělání nebyl příznivcem ekologických aktivit, ale dnes někdy pochybuji, jestli to, co nás naučila fakulta, není trochu slepá ulička v rychle se měnících podmínkách.
+11 # Máchal 2018-06-08 10:15
Ta názorová propast mezi lesnickým vzděláním a "ekologickými aktivitami" není zas na těch fakultách tak horká. Možná se to taky hodně změnilo, ale co já si ze školy pamatuju, takové věci jako pěstování stabilnějších a podstatně odolnějších druhově a strukturně pestrých porostů, respektování stanovištně vhodné druhové skladby, ohled na vegetační stupňovitost atd., které jsou cestou ven z tohohle prů.eru nebyly v žádném předmětu nikterak tabu ani vnímány jako nějaké eko-aktivity. (Kromě "produkce lesů", kde se hlavně počítaly teoretické modely přírůstů, počítaly vzorce, grafikóny a co pěstovat a co ne vycházelo ze strohých přírůstových a ekonomických modelů, co by mělo nejvíc nést.) Naopak si tyhle poznatky a trendy lesnická věda brala - a historicky plným právem - za své. To se spíš vytváří a živí až v provozu, s vazbou na ty výnosy, a taky na provozní jednoduchost a úspory na personálu. Který by to ale sám za sebe často třeba někdy chtěl dělat i jinak, kdyby k tomu měl prostor a čas.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 75%

Vítr: 25.75 km/h

  • 15 Pro 2018 0°C -2°C
  • 16 Pro 2018 0°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby