logo Silvarium tisk

Před použitím chemie v NP musí vzniknout posudek

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že před nasazením chemikálií ve významných rezervacích je nutné posoudit vliv na životní prostředí a zvážit důsledky pro lokalitu. Vyplývá to z rozsudku, kterým soud zamítl kasační stížnost Správy Národního parku Šumava ve sporu o použití biocidů proti kůrovci v roce 2012. ČTK to zjistila ze soudní databáze.

V šumavském národním parku se biocidy v boji s kůrovcem používaly v různém množství deset let prakticky každoročně. V posledních letech jejich spotřeba postupně klesala a letos se od nich poprvé ustoupí.

Správa parku sice pro rok 2012 získala pro nasazení chemikálií proti hmyzím škůdcům potřebné výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny, avšak bez posudků, což se nelíbilo například aktivistům z Hnutí Duha. Krajský soud v Českých Budějovicích loni v květnu z podnětu aktivistů rozhodnutí o výjimkách zrušil.

Následovala kasační stížnost správy parku, kterou nyní NSS zamítl. Přiklonil se k širšímu výkladu pojmu záměr. K takovým záměrům, které vyžadují posouzení vlivu na životní prostředí, podle NSS patří nejen stavby nebo jiné zásahy v národním parku, ale také nasazení chemikálií.

Správní soud zároveň zkritizoval současné uspořádání, kdy jedna organizace na Šumavě spojuje státní správu a hospodaření se státním majetkem. Důsledkem je to, že správa parku žádá sama sebe o povolení výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Výjimku pak případně také sama sobě uděluje. Je to nevhodné a vede to k netransparentnosti péče o národní park, stojí v rozsudku NSS.

Ministerstvo životního prostředí už v lednu informovalo, že pokud budou chtít správci rezervací v budoucnu používat chemikálie, mají si obstarat potvrzení o vlivu na chráněné druhy a biotopy, respektive takzvaný naturový posudek. Zákon se kvůli tomu neměnil, upřesnil se však jeho výklad, a to mimo jiné právě kvůli sporům o zákroky proti šumavskému kůrovci.

Vedení národního parku uvedlo, že bude nový výklad respektovat.
Ochrana šumavských lesů proti kůrovci se v minulých letech stala tématem mnoha odborných debat, ale i soudních sporů. Aktivistům se vedle použití chemikálií nelíbilo například kácení v některých částech parku.

red.
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3360

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2606

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2446

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2212

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2083

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1832

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě