Přihlásit

Poslanci připravili návrh novely lesního zákona

Jak uvedlo 31. 1. v tiskové zprávě Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), návrh novely lesního zákona bude projednán na schůzi Poslanecké sněmovny začátkem března. Novela je podle sdružení kompromisem mezi vlastníky lesů a Ministerstvem zemědělství a přináší možnost odchýlit se od běžných pravidel hospodaření v přesně vymezeném, definovaném území zejména u nahodilých těžeb a zalesňování.

Doporučený Poslanci připravili návrh novely lesního zákona

Jedná se o zavedení mimořádného nástroje Ministerstva zemědělství jakožto vrchního orgánu státní správy lesů za účelem minimalizace škod na lesích. Novela ministerstvu umožní vyhlášení odchylných opatření pokud dojde k mimořádné kalamitní situaci na území dvou a více krajů.

SVOL v tiskové zprávě uvedlo, že ve vyhlášené kalamitní oblasti bude povinnost přednostně těžit a likvidovat stromy napadené kůrovcem, které představují akutní nebezpečí pro jeho další šíření. Těžba sterilních souší, které již nepředstavují pro les riziko, protože z nich kůrovec vylétl, ale bude moci být odložena na pozdější dobu; uvažuje se o dvou letech.

Novela vlastníkům také usnadní následnou obnovu lesů v kalamitních oblastech. Rozšiřuje možnosti užití sadebního materiálu k umělé obnově lesa pro zalesnění kalamitních holin a ochranu půdy před degradací. Umožňuje prodloužit dobu pro zalesnění a zajištění porostů, protože zejména na větších holinách o velikosti až několika stovek hektarů nebude možné dodržet zákonnou dobu pro zajištění porostu (5 let).

Cílem novely je pomoci vlastníkům lesů v kalamitních oblastech a ulehčit jim v těžké situaci i tím, že bude zjednodušena administrativa, evidence a nebudou muset plnit některé preventivní povinnosti v ochraně lesa, které za kalamitní situace již nemají smysl, například zjišťovat a evidovat výskyt škodlivých činitelů a preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení škodlivých organismů," řekl František Kučera, předseda SVOL.

Návrh novely lesního zákona včetně důvodové zprávy zde

Platné znění zákona s vyznačením změn zde.

Podle TZ SVOL (31. 1. 2019), red.

 

 

Naposledy změněno: čtvrtek, 31 leden 2019 16:15

(0 hlasů)

Komentáře   

+31 # Lynx 2019-02-02 22:02
Ministerské úředníky vyházet a poslat zalesňovat. Nejzbytečnější úřednictvo, které dosud nic nevyřešilo. Jak v lesnictví, tak na úseku myslivosti.
Desítky let keců o problémech, ale žádné řešení.
Pouze zátěž pro státní rozpočet.
+26 # ToPi 2019-02-01 08:35
Já bych si zase přál dostat do zákona minimální kvalifikační předpoklady pro zaměstnance orgánu státní správy lesů, tedy aby ten, kdo kontroluje vlastníky lesů a řídí odborné lesní hospodáře měl minimálně lesnické vzdělání jako je to u OLH.Pak se nikdo nemůže divit situaci, kdy prakticky vykonávájí státní správu lesů osoby sice kované v lesním zákonu a správním řádu, ale bez elementárních lesnických znalostí.Občas je úsměvné zjištění, že někde na ORP v těch funkcích sedí nelesáci nejrůznějších civilních profesí. Připadá mi to jako za minulého režimu a asi by to tak už dnes nemělo být.
+32 # Rensa 2019-01-31 16:01
Tak neustále se argumentovalo, že novela je potřebná, aby vlastníci mohli dostat výjimku z povinnosti zpracovávat stromy, které již kůrovec opustil (= sterilní souše). Přitom v návrhu nic takového není a ani být nemůže, protože žádná taková povinnost v zákoně není.
Takže klamstvo! Ze strany MZe, z úst pana náměstka i pana ministra.
A že udělit výjimku z povinnosti bránit vývoji, šíření a přemnožení bude to pravé ořechové? To jako že už bude možné legálně a beztrestně vozit neasanované dříví s živým kůrovcem po republice, jak se dělo dosud a na co zpráva Inspekce poukazovala, ale už nebudou hrozit sankce?
Ale to hlavní, po čem někteří volají, to čertovo kopýtko, to tam samozřejmě je! Možnost zakázat úmyslné těžby plošně! Dosud je možné zakázat úmyslné těžby jenom tomu, komu se přemnožil kůrovec. Teď zakážeme všem (aby se uvolnil trh firmám napíchnutým na LČR) a běda tomu, kdo by si do vlastního lesa došel pro syrový klacek!
+3 # Vladimír Pelíšek 2019-01-31 21:32
To vite, ten, kdo to vymyslel, si tim buduje odrazový můstek pro budoucí kariéru. Je to stejne, jako kdyz politik proti vůli svych voličů prosazuje neco, cim se chce zavděčit budoucímu zaměstnavateli, protoze vi, ze po volbách skončí.
V tomto roce se kalamita teprve rozběhne, takze spousta lidi bude muset změnit zaměstnavatele. Těmi novými zaměstnavateli budou často prave ty firmy, v jejichž prospěch je zákon napsán. Nemění se bohuzel nic, pane Renso.
+16 # Rensa 2019-02-01 11:14
No oni to nepřipravili poslanci, ale ministerští, poslancům se to pouze předloží k podpisu a podání návrhu jako poslanecká iniciativa. To proto, aby se úřad nemusel zdržovat legislativním procesem (připomínkování, vypořádání, do vlády apod.). Teď ještě požádat o projednání ve zkráceném řízení a rychle rychle, ať se v tom nikdo nešťourá, ještě by se mohlo přijít na to, co je ve skutečnosti za tím.
Já naopak věřím, že kalamita kulminovala. Co mě k tomu vede? Loni v lese plodilo snad všechno. Od dvanáctiletých klenů, přes patnáctileté jedle, borovice, modříny a smrky, dvacetileté buky a vše starší. Obrovské množství a druhů semen, jako způsob detoxikace přebytku dusíku za nedostatku vody. A příroda není blbá, ta by to nedělala, kdyby nepředpokládala, že to spadne na úrodnou půdu. Čili očekává vláhu – vlhké jaro, vlhké léto, aby to mělo z čeho klíčit. A vláha nepřeje kůrovci. To jsou plísně, ale i stromy napumpované mízou a pryskyřicí.
Hlavně zachytit jarní rojení, to znamená dostatek lapáků a lapačů a to nejdůležitější – asanovat. Klidně i chemicky. Pár deci či litrů Vaztaku na kůrovcové kolo, které zachrání zbývající porost, je nula nula nic proti tomu, co se každoročně vycáká na široširých združstevněných lánech.
Jenom proboha nevypisovat aukce na kůrovcová kola, ale okamžitě kácet.
Ten návrh je naprostá zbytečnost (alespoň pro udávané důvody, nikoliv, co je za tím), stát mohl konat už dávno – zakázat úmyslné těžby tomu, kdo měl kalamitu, sankcionovat kůrovcová taxi. Jenže to by první na řadě byly LČR a firmy na ně napojené. A jak jim chcete zakázat úmyslné těžby, když mají sjednané smlouvy na správách, kde kůrovec nebyl? Tak se musí vyrobit problém a jeho následné řešení.
Celé mi to připomíná situaci, kterou popsal již dříve Ondřej Suchý ve své knížce Houpačka pro 17 (za zdroj a přesnost citace neručím): „Když pod králem Richardem III padl kůň a on zvolal ,Království za koně!, tu namísto aby přikvačil první z jeho rytířů a nabídl mu svého oře, povstala celá Anglie a natlačila ostrovy pod zadek mrtvého koně.“

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby