Přihlásit

Objem kůrovcového dřeva na Vysočině příští rok stoupne násobně

V lesích na Vysočině by příští rok mohlo být v důsledku kůrovcové kalamity a sucha okolo deseti milionů metrů krychlových poškozeného dřeva. Novinářům to řekl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí sídlícího v Přibyslavi a regionální předseda sdružení Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL).

Podle Českého statistického úřadu bylo loni v kraji vytěženo celkově 1,868 milionu metrů krychlových dřeva, meziročně to byl nárůst o čtvrtinu.

Vytěžení deseti milionů metrů krychlových dřeva by znamenalo vznik asi 20 000 hektarů holých ploch. "Což je deset procent plochy lesů Kraje Vysočina," řekl Svoboda. Dřevo se podle něj už skoro nedá prodat a jeho cena výrazně klesla. Lesníci podle něj narážejí i na nedostatek pracovníků a dopravních prostředků, chybět budou také sazenice pro zalesňování.

Růst těžeb se podle Svobody dá očekávat v celé republice. Situaci na Vysočině zhoršuje vyšší podíl smrků a mnoho drobných majitelů lesů. "To jsou všechno důvody, proč ta kalamita doputovala na Vysočinu a proč to na Vysočině bude výrazně větší problém než byl na severovýchodní Moravě, kde je významně větší podíl listnatých dřevin a menší počet vlastníků," řekl.

Podle Svobody by bylo potřeba vytvořit mezirezortní vládní komisi, která by mohla rozhodnout například o udělení finanční podpory lesníkům, udělení výjimky pro těžší náklady na silnicích či o rychlejším vydávání víz pro zahraniční dělníky. Možným odbytem pro přebytečné dřevo je podle Svobody jeho pálení v elektrárnách.

Na Vysočině lesy zabírají přes 200 000 hektarů pozemků. Objem dřeva poškozeného hmyzem v nich podle statistik loni byl 540 220 metrů krychlových. Podle nedávného odhadu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) už letošní objem kůrovcového dřeva na Vysočině převýšil milion metrů krychlových. Těmito zásahy mohlo podle inspekce vzniknout přes 2700 hektarů holých ploch.

Lesní družstvo obcí hospodařící na 5700 hektarech lesů ve vyšších polohách kraje zatím patří mezi méně postižené kůrovcem. Běžně těží do 50 000 metrů krychlových dřeva z rok, letos to bude asi 60 000 metrů krychlových. Zatímco kůrovcového dřeva družstvo mívalo ročně do 5000 metrů krychlových, letos to podle Svobody bude až 18 000 metrů krychlových.

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Komentáře   

0 # jára 2018-11-15 20:06
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/418235100161011-kalamita-stejnosti/
+2 # lesnar 2018-11-14 17:31
Velmi rozumné výroky pana Svobody!!
A v tomto kontextu je třeba číst i ostatní příspěvky, jichž se dnes dopustím.
-11 # Vladimír Pelíšek 2018-11-09 08:40
Tak hlavně se nebojte došlápnout si na nějakých pár "ekofanatiků", kteří přijedou do té vaší měsíční krajiny někde v 500 meterch nad mořem třeba u Telče nebo Velkého Meziříčí v odrbané vysloužilé oktávce, v jejímž kufru bude nějakých 150 boučků vyrýpnutých o 10 km dál, aby je mohli dvě hodiny vysazovat a zalévat vodou z blízkého potůčku.

A pečlivě si mezi sebou chraňte "zodpovědné lesníky", kteří hned vedlejší část holiny osází smrčkama, aby měli jejich nástupci, až půjdou oni za dvacet let do důchodu, co sklízet na palivo na zimu.

Kdybych napsal velmi přesné jednoslovné označení takového jednání, byl by ten výraz nejen označen jako vulgarismus, ale možná bych tu už nesměl nikdy nic napsat.
+16 # celem 2018-11-09 16:19
Pane, kdyby se využila všechna Vaše energie, kterou vkládáte do příspěvků na tomto webu, na svícení, bylo by možné odstavit na trvalo minimálně jednu hnědouhelnou elektrárnu.
Na to, aby se z ovzduší dostala všechna ta síra kterou z Vašich příspěvků cítím, bude potřeba naplno osázet celé Krušné hory jedlí.
-12 # Vladimír Pelíšek 2018-11-10 07:26
A Vy jste kdo? Máte i něco k věci, nebo pouze hodnocení druhých ad hominem? Á, uz to mam, Vy budete jeden z tech bezejmennych ratliku minusujicich me příspěvky. Ratliku, jejichž veškerá činnost začíná a konci prave u tohoto.
Mate příležitost to, co tvrdím, argumentačně vyvratit, milí ratlici. Jenže to vy neumíte, protoze jedine, co umíte, je za misku sizeneho žrádla rafat po někom, na koho vam ukaze panicek.
Jiste postoje si zaslouzi především tu síru, ratliku. Napisu-li o někom, ze je gauner, neznamená to vzdy nutne, ze jsem plivač síry, pokud se jedna o člověka, který předtim spáchal nějaký zločin. Pletete si formu a obsah. Nedělám si ovšem iluze, ze to pochopíte. Proto dal klidně minusujte, rozumim, ze přesne tam konci nejen Vase schopnosti, ale i poslání jako takové. A pokud jde o jedli, tak Vam silne doporučuji, abyste si ji nebral do úst, protoze kdyby mělo byt počínání soudruhu v zeleném, jež obhajujete, posuzováno nějakým objektivním tribunálem, musel by byt zaveden pojem “jedlový holokaust” a uvedeni nabobove by skončili za mřížemi. Někteří z nich tam nicméně skončí i tak, a to uz brzo. Tak jen trpelivost, hochu, nebojte, i pak Vam bude sděleno, komu mate posílat své ubohoucke ratlikovske štěky, pardon, mínusy. Pokyny obdržíte, zivot neztratí smysl, nebojte.
+10 # celem 2018-11-10 13:41
Za tento komentář jsem Vám dal palec nahoru. Nic víc už o sobě říct neumíte. Pěkný den.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby