Přihlásit

Na Plzeňsku, Berounsku a Bruntálsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Aktualizováno 28. 8. Hasiči v posledních dnech bojovali se třemi rozsáhlejšími lesními požáry. Na Bruntálsku hasiči ve středu 22. 8. odpoledne bojovali s požárem lesa v oblasti zvané Kraví hora nedaleko Janova na Bruntálsku. Víc než deset hektarů lesa hořelo v úterý 21. 8. mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Také v Chodouni na Berounsku hořel v úterý 21. 8. odpoledne les, oheň zasáhl plochu zhruba deset hektarů. 

Doporučený Na Plzeňsku, Berounsku a Bruntálsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Ilustrační foto: HZS Plzeňského kraje

Bruntálsko

Hasiči bojovali s požárem lesa v oblasti zvané Kraví hora nedaleko Janova na Bruntálsku. Kromě profesionálních i dobrovolných hasičů na místě zasahovali policejní vrtulník a speciální čtyřkolka z Ostravy. ČTK to sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Rozsah požáru ani způsobená škoda se zatím nedají odhadnout.

Hasiči začali požár hasit ve středu 22. 8. okolo 13:00. Na místě bylo 15 hasičských jednotek z Moravskoslezského i Olomouckého kraje, které s sebou měli 20 cisternových automobilů. Zásah ztěžoval vítr i vysoké teploty. Policejní vrtulník na oheň shazoval vodu pomocí osmisetlitrového bambi vaku v podvěsu.

Kolem 17:00 byla velitelem zásahu na místo povolána speciální technika ze stanice profesionálních hasičů Ostrava-Přívoz, čtyřkolka Artic Cat Powler, která je určená pro hašení lesních požáru ve špatně přístupném terénu," uvedl Popp.

Plzeňsko

Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (23. 8.) je lesní požár, který vznikl v úterý 21. 8. před 14:00, zcela uhašen. Všichni hasiči se vrátili na základny. Majitelka lesa musí zajistit 72hodinový dozor. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Příčina dosud největšího letošního požáru lesa v Plzeňském kraji zatím není známá.

Požár zasáhl tři oddělené lokality. Požár v úterý 21. 8. likvidovalo 32 jednotek, tedy až 130 hasičů. Přes noc, z úterý na středu, na místě zůstávalo 11 jednotek a jedno čerpací stanoviště, ve středu (22. 8.) jich bylo na místě 16 - profesionálních i dobrovolných. Prolévali ohniska vodou až do nejhlubších míst. Oheň totiž občas znovu vzplanul," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. 

 Finanční škoda bude podle zástupce majitelky zhruba milion korun. Příčina požáru zatím není známá.

Kvůli leteckému hašení byla v místě vypnutá elektrická trakce na hlavní trati z Plzně na Cheb a do Německa. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti. Ohniska hasil policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké služby. Oheň postupoval od lesa za nádražím v Pňovanech směrem na Stříbro.

Vzplála smrková monokultura. Nešlo o takzvaný korunový požár, ale přízemní do 30 centimetrů; shořela tedy hrabanka a podrost. Byl vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Berounsko

Požár lesa z minulého týdne u Chodouně na Berounsku způsobil škodu 1,5 milionu korun. Zhruba deset hektarů lesa hořelo minulé úterý, likvidace požáru trvala 50 hodin. Výši škody dnes určil vyšetřovatel. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Už minulý týden vyšetřování na místě ukázalo, že byl oheň pravděpodobně úmyslně založen.

Požár vznikl v úterý odpoledne, zásah komplikoval hasičům svažitý a těžko přístupný terén. Na místě zasahovaly desítky profesionálních i dobrovolných hasičů a také dva vrtulníky. "Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě osm milionů korun," dodal Holomčík.

Podle vyšetřovatele se oheň začal šířit z pěti ohnisek najednou, proto jde pravděpodobně o úmyslný čin. Po pachateli policisté pátrají. V případě prokázání viny a záměru les zapálit mu může hrozit až osm let vězení. I v případě nedbalosti hrozí viníkovi trest několika let vězení.

 

Podle ČTK (21.-23. 8. 2018), red.

Naposledy změněno: středa, 29 srpen 2018 09:11

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

Lesnictví

Čínské firmy za zády Moskvy masivně vytěžují lesy na Sibiři. Zatímco Rusko zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva, čínští dřevaři využívají trhlin v systému a surovinu...

Read more
Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Lesnictví

Aktualizováno 20. 11. Zástupci zaměstnavatelů kritizovali stát kvůli kůrovci, opatření podle nich nebyla dostatečná. Stát by měl více řešit chybující vlastníky lesů, kteří nedodržují opatření...

Read more
SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more
Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 85%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Lis 2018 2°C 0°C
  • 22 Lis 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby