Přihlásit

Na Plzeňsku, Berounsku a Bruntálsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Aktualizováno 28. 8. Hasiči v posledních dnech bojovali se třemi rozsáhlejšími lesními požáry. Na Bruntálsku hasiči ve středu 22. 8. odpoledne bojovali s požárem lesa v oblasti zvané Kraví hora nedaleko Janova na Bruntálsku. Víc než deset hektarů lesa hořelo v úterý 21. 8. mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Také v Chodouni na Berounsku hořel v úterý 21. 8. odpoledne les, oheň zasáhl plochu zhruba deset hektarů. 

Doporučený Na Plzeňsku, Berounsku a Bruntálsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Ilustrační foto: HZS Plzeňského kraje

Bruntálsko

Hasiči bojovali s požárem lesa v oblasti zvané Kraví hora nedaleko Janova na Bruntálsku. Kromě profesionálních i dobrovolných hasičů na místě zasahovali policejní vrtulník a speciální čtyřkolka z Ostravy. ČTK to sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Rozsah požáru ani způsobená škoda se zatím nedají odhadnout.

Hasiči začali požár hasit ve středu 22. 8. okolo 13:00. Na místě bylo 15 hasičských jednotek z Moravskoslezského i Olomouckého kraje, které s sebou měli 20 cisternových automobilů. Zásah ztěžoval vítr i vysoké teploty. Policejní vrtulník na oheň shazoval vodu pomocí osmisetlitrového bambi vaku v podvěsu.

Kolem 17:00 byla velitelem zásahu na místo povolána speciální technika ze stanice profesionálních hasičů Ostrava-Přívoz, čtyřkolka Artic Cat Powler, která je určená pro hašení lesních požáru ve špatně přístupném terénu," uvedl Popp.

Plzeňsko

Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (23. 8.) je lesní požár, který vznikl v úterý 21. 8. před 14:00, zcela uhašen. Všichni hasiči se vrátili na základny. Majitelka lesa musí zajistit 72hodinový dozor. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Příčina dosud největšího letošního požáru lesa v Plzeňském kraji zatím není známá.

Požár zasáhl tři oddělené lokality. Požár v úterý 21. 8. likvidovalo 32 jednotek, tedy až 130 hasičů. Přes noc, z úterý na středu, na místě zůstávalo 11 jednotek a jedno čerpací stanoviště, ve středu (22. 8.) jich bylo na místě 16 - profesionálních i dobrovolných. Prolévali ohniska vodou až do nejhlubších míst. Oheň totiž občas znovu vzplanul," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. 

 Finanční škoda bude podle zástupce majitelky zhruba milion korun. Příčina požáru zatím není známá.

Kvůli leteckému hašení byla v místě vypnutá elektrická trakce na hlavní trati z Plzně na Cheb a do Německa. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti. Ohniska hasil policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké služby. Oheň postupoval od lesa za nádražím v Pňovanech směrem na Stříbro.

Vzplála smrková monokultura. Nešlo o takzvaný korunový požár, ale přízemní do 30 centimetrů; shořela tedy hrabanka a podrost. Byl vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Berounsko

Požár lesa z minulého týdne u Chodouně na Berounsku způsobil škodu 1,5 milionu korun. Zhruba deset hektarů lesa hořelo minulé úterý, likvidace požáru trvala 50 hodin. Výši škody dnes určil vyšetřovatel. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Už minulý týden vyšetřování na místě ukázalo, že byl oheň pravděpodobně úmyslně založen.

Požár vznikl v úterý odpoledne, zásah komplikoval hasičům svažitý a těžko přístupný terén. Na místě zasahovaly desítky profesionálních i dobrovolných hasičů a také dva vrtulníky. "Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě osm milionů korun," dodal Holomčík.

Podle vyšetřovatele se oheň začal šířit z pěti ohnisek najednou, proto jde pravděpodobně o úmyslný čin. Po pachateli policisté pátrají. V případě prokázání viny a záměru les zapálit mu může hrozit až osm let vězení. I v případě nedbalosti hrozí viníkovi trest několika let vězení.

 

Podle ČTK (21.-23. 8. 2018), red.

Naposledy změněno: středa, 29 srpen 2018 09:11
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 66%

Vítr: 17.70 km/h

  • 23 Zář 2018 18°C 11°C
  • 24 Zář 2018 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby