logo Silvarium tisk

Metodika hospodaření v lesních školkách

Majitelé lesních školek mají možnost čerpat nové poznatky o hospodaření a hnojení půd na svých pozemcích z nové metodiky pro praxi. Ucelený souhrn doporučených postupů je určený především pro podmínky lesních školek založených na písčitých sedimentech. Doporučené metody při monitoringu vybraných ukazatelů půdní úrodnosti mohou nacházet širší uplatnění ve školkařských provozech v rámci celé České republiky.

Metodika je společným dílem odborníků na lesní školkařství Jarmily a Václava Nárovcových z Výzkumné stanice Opočno (Útvar pěstování lesa VÚLHM) a Přemysla Němce ze společnosti Lesoškolky s. r. o.

Cílem je poskytnout producentům sadebního materiálu lesních dřevin (SMLD) soubor praktických doporučení pro optimalizaci soustav hnojení a systémů hospodaření na půdách lesních školek včetně sestavování plánů základního hnojení pro obhospodařovaná školkařská pole. Problematika je diskutována rovněž v kontextu reálné technologické vybavenosti u společnosti Lesoškolky s. r. o. Řečany nad Labem i u ostatních tuzemských provozovatelů lesních školek. Uváděné poznatky tak jsou aplikovatelné (a opakovatelné) i v jiných školkařských provozech.

Přednosti a výhody písčitých půd, plynoucí z ekonomicky nezanedbatelné možnosti jejich snadného zpracování a obdělávání, jsou nutně doprovázeny zvýšenou náročností a vyššími náklady při udržování hladiny obsahu organických látek v půdě. Jedním z opatření, které v podmínkách Lesoškolek má překlenout disproporce mezi zvyšující se potřebou humusových (organických) hnojiv a jejich reálnou dostupností, je pravidelné zařazování kultur plodin tzv. zeleného hnojení do sledu pěstebních osnov. Zelené hnojení samo o sobě nemůže organická hnojiva rovnocenně nahradit (nadále se proto v rámci podniku vyhledávají, analyzují a zvažují nejrůznější možnosti, jak za ekonomicky přijatelné ceny získávat organická hnojiva v potřebném množství a kvalitě). Nicméně má přinejmenším potenciál přispívat ke stabilizaci obsahu humusu v půdě.

Základním principem pro vyměřování dávek minerálních živin (fosforu, draslíku a hořčíku) bývá bilance živin v systému půda – rostlina. Hnojením se uhrazuje schodek živin této bilance. Rozhodující položkou je odběr živin rostlinami a dále některé další, většinou ztrátové položky živin z půdy, které se uhrazují tzv. základním hnojením půd. Podkladem pro projekci hnojení jsou rozbory půd, popřípadě anorganické rozbory rostlin (v lesnické terminologii známější pod označením listové analýzy).

Praktickému tuzemskému lesnímu školkařství se tak naskýtá příležitost začít nově využívat také síť pedologických (chemických) laboratoří k průběžnému monitoringu vybraných indikátorů půdní úrodnosti. Autoři práce spatřují v navrhovaném řešení perspektivu a nemalý budoucí potenciál. Metodika je rovněž příspěvkem k diskuzi, která je aktuálně vedena v rámci celého agrokomplexu (v ČR 4 264 tis. ha půdy) a jejímž tématem je obava, nakolik se prohlubuje rozklad trvalejší organické hmoty (podporovaný převážně jednosložkovými dusíkatými hnojivy) bez péče o základy půdní úrodnosti (hnojení statkovými hnojivy) a nakolik dochází k pozvolnému nástupu degradačních procesů v zemědělských půdách.

Certifikovaná metodika je ke stažení zde.

Kontakt na řešitele:
Jarmila Nárovcová, Václav Nárovec, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Přemysl Němec, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Lesoškolky s. r. o.

Podle TZ VÚLHM, red.

Foto: VÚLHM

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3074

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2587

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2271

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2192

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1924

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1814

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě