logo Silvarium tisk

MENDELU v Brně otevírá výzkumné centrum pro studium dřeva

První výzkumné pracoviště v České republice v tomto oboru otevírá v těchto dnech Mendelova univerzita v Útěchově v prostorách vědecko-technického parku. Projekt s názvem Mendelu Research Infrastructure za více než 51 milionů korun se chce stát základnou pro výzkum v oboru lesnictví a dřevařství pro celou střední Evropu.

Přes deset nových laboratoří, komora pro umělé stárnutí dřeva, speciální mikrovlnná linka a další špičkové zařízení bude součástí nového Výzkumného centra Josefa Ressela v Brně – Útěchově. Dveře do laboratoří útěchovského centra za více než 51 milionů korun otevírá Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v těchto dnech po více než roce a půl stavebních prací. Podobná instituce doposud v České republice chyběla.

„Nové výzkumné centrum podpoří špičkový mezinárodní tým expertů, který na univerzitě budujeme. Věříme, že s infrastrukturou, kterou máme nyní k dispozici, se Brno stane přední základnou pro výzkum a vývoj a vzdělávání dřevařských odborníků pro celou střední Evropu," říká Petr Horáček, profesor z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci i studenti se v něm budou zabývat zkouškami materiálů vyrobených ze dřeva, vyvíjet nové materiály a výrobky nebo zlepšovat procesy jeho zpracování.

Všechny činnosti mají jedno společné: efektivní využívání domácího dřeva. Lesnická a dřevařská fakulta bude na projektech spolupracovat i se soukromými firmami, chce pomáhat tyto znalosti přenášet také do komerční sféry.

České dřevo se zpracovává v zahraničí

„Vývoj nových výrobků a technologických postupů je cestou, jak zvýšit konkurenceschopnost českých produktů na světových trzích. České dřevo se totiž rozhodně nevyužívá v míře, v jaké by mohlo," dodává Petr Horáček.

Česká republika patří mezi přední evropské producenty surového dříví, ve využití dřeva se však pohybuje na jednom z posledních míst. Dřevo je tak často bez přidané hodnoty vyváženo jako surovina a do České republiky už se vrací zpracované jako výrobek.

„Je to začarovaný kruh. Spotřeba dřeva je nízká, i proto, že dřevo u nás ztratilo reputaci spolehlivého materiálu a často se nahrazuje sklem, betonem či dalšími materiály z neobnovitelných zdrojů. Zároveň klesá počet společností, které by uměly dřevo kvalitně zpracovávat – ničí je levnější zahraniční konkurence. Chybí legislativní podpora i osvěta, lidé si často myslí, že je dřevem potřeba jen šetřit. My jej ale chceme ukázat jako obnovitelnou, ekologicky příznivou a mnohostranně využitelnou surovinu," vysvětluje profesor Horáček.

K vývoji produktů, které by byly atraktivní i pro český trh a zákazníky, je potřeba trvalý vývoj a inovace. A právě k tomu má nové Výzkumné centrum Josefa Ressela sloužit. Věda a výzkum se zde budou propojovat přímo s výukou – od praktických demonstrací až po zapojení studentů do vědecké činnosti. Z nového centra bude mít užitek na 1 800 studentů univerzity.

Výstavba, rekonstrukce a vybavení centra stála více než 51 milionů korun. Univerzita na projekt Mendelu Research Infrastructure získala dotaci 43,5 milionu korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, 7,7 milionu korun šlo ze státního rozpočtu. V laboratořích výzkumného centra bude pracovat několik desítek zaměstnanců a studentů fakulty, kteří budou usilovat o to, aby přispěli k využití dřevní suroviny srovnatelnému s vyspělými zeměmi EU.

Podle TZ MENDELU v Brně, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3406

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2612

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2558

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2216

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2098

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1836

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě