Přihlásit

SVOL navrhne vládě změny umožňující rychleji zpracovat kalamity

Aktualizováno 28. 2. Letošního zasedání valné hromady SVOL - komory soukromých lesů v ČR, které se konalo 27. února v Jihlavě, se zúčastnila téměř stovka majitelů soukromých a církevních lesů. Pozvánku na jednání přijal bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, nyní poslanec Zemědělského výboru poslanecké sněmovny, poslanec Josef Kott, člen téhož výboru, a náměstek ministra pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. 

Doporučený SVOL navrhne vládě změny umožňující rychleji zpracovat kalamity

Foto: archiv SVOL

Soukromí majitelé lesů chtějí, aby jim stát více pomáhal při zvládání kalamitních situací, jako je tomu například v Bavorsku, a zohlednil jejich potřeby při úpravě lesnické a myslivecké legislativy. Dále chtějí stanovení zásad krizového řízení v mimořádných situacích a poskytování daňových pobídek a úlev. Výzvu k přijetí účinných opatření pro zvládání kalamitních situací v českých lesích připravuje SVOL ve spolupráci s Lesnicko-dřevařskou komorou Agrární komory. Uvedl to předseda sdružení a pelhřimovský starosta za ČSSD František Kučera.

I v souvislosti s nařízením Ministerstva zemědělství o povinnosti likvidace nahodilých těžeb do konce března letošního roku upozorňovali účastníci valné hromady na nedostatek pracovních sil v lesnickém sektoru a žádali přítomné poslance i pana náměstka, aby umožnili a zjednodušili zaměstnávání zahraničních pracovníků na sezónní práce. Návrh bývalého ministra Jurečky posílit v tomto duchu zemědělský a lesnický sektor o 15 000 takových pracovníků byl minulou vládou okleštěn na pouhých 1 500. Ta se podle vyjádření vedení SVOL veřejně prezentovala podporou venkova, nicméně její kroky, především pak zvýšení minimální mzdy a státní podpora směřovaná do jiných průmyslových odvětví, významně přispěly k odlivu pracovních sil z venkovského prostoru.

Komora soukromých lesů SVOL má 159 členů, jimž patří 147 000 hektarů lesů. Jejím novým předsedou byl zvolen Richard Podstatzký. Dosavadní předseda a senátor Tomáš Czernin se s odkazem na své vytížení už o tuto funkci neucházel. Komora je kolektivním členem SVOL, který má nyní 624 členů, hospodařících na více než 15 procentech výměry lesů v ČR. Nové vedení Komory bude dále prohlubovat spolupráci s církevními majetky a zahraničními organizacemi vlastníků lesů a společně se SVOL bude hájit oprávněné zájmy a vlastnická práva majitelů lesů při projednávání chystaných právních předpisů, zejména novely zákona o lesích a jeho vyhlášek s ohledem na systémové řešení kalamitní situace v r. 2018 a novely zákona o myslivosti.

Informací o průběhu jednání o koncepci české myslivosti nepotěšil přítomné Tomáš Czernin. Ve svém vystoupení se také kriticky vyjádřil k návrhu novely zákona o myslivosti, který podle SVOL nereflektoval požadavky vlastníků lesů i sedláků na změnu minimální výměry vlastní honitby, setrvával na dosavadním způsobu plánování lovu, a tak i přes některé drobné změny k lepšímu nemohl naplnit deklarovaný záměr na snižování škod zvěří v lesních porostech. „Je snad myslivecká loby silnější než loby ekologistická?" podivil se T. Czernin nad tím, jak malá pozornost ze strany obou zainteresovaných ministerstev je této otázce věnována v souvislosti s adaptací na klimatickou změnu, kdy jsou majitelé lesů nuceni k razantnější změně stávající dřevinné skladby, která však s sebou nese významné dopady do ekonomiky jejich lesních majetků. Marian Jurečka obhajoval tento postup šancemi na schválení návrhu ve sněmovně, který poprvé v historii přinášel i nové povinnosti zemědělcům. Návrh již nestihla minulá sněmovna projednat z důvodu parlamentních voleb, ale jak vyplynulo z další debaty na jednání, bude do sněmovny znovu předložen a jednání o koncepci myslivosti budou obnovena. Téma bylo předmětem velké diskuse a valná hromada uložila představenstvu Komory, aby společně se SVOL usilovalo o změnu minimální výměry vlastní honitby.

Jak hodnotíte iniciativu zapojit Romy do boje s kůrovcovou kalamitou?

Spíše pozitivně - 10.1%
Spíše skepticky - 89.9%

Celkem hlasů: 328
Hlasování v této anketě bylo ukončeno na: 12 čec 2018 - 06:57

Prioritou pro Komoru soukromých lesů i SVOL bude prosazování platby na plochu, která by měla nahradit stávající administrativně náročný systém národních dotací a vlastníkům lesů poskytnout spravedlivou odměnu za poskytování mimoprodukčních funkcí. Ministerstvo zemědělství v prosinci loňského roku schválilo metodiku k ocenění těchto služeb a v letošním roce bude probíhat její ověřování v praxi. Odtud by již snad podle SVOL nemělo být daleko k hodnotám obecněji stanoveným a použitelným pro další jednání vlastníků lesů se státními orgány.

Čtěte také zde: Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Čtěte také zde: Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Podle TZ SVOL, SVOL - komory soukromých lesů v ČR a ČTK, redakce

 

Naposledy změněno: čtvrtek, 01 březen 2018 09:52
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 60%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Čec 2018 28°C 15°C
  • 24 Čec 2018 28°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby