Přihlásit

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2017 spuštěno, přidejte se i vy!

Jaro je tu a sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do druhého roku provozu. Aplikaci jsme vylepšili, rozšířili o další škůdce a připravili na přísun nových dat. Nyní ale potřebujeme především vás, respondenty, kteří pomohou plnit aplikaci daty – výšemi odchytů.

Doporučený KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2017 spuštěno, přidejte se i vy!

Budeme velice rádi, pokud se do projektu opět zapojí ti, kteří byli registrováni už loni. Přivítáme ale také další, nové respondenty. Čím více se vás do projektu zapojí, tím větší vypovídající schopnost budou mít výsledky monitoringu.

Respondentem aplikace KŮROVCOVÉ INFO se může stát každý, kdo má přístup k odchytům lýkožrouta smrkového, l. severského či l. lesklého do feromonových lapačů.

Respondent i jeho majetek (resp. jemu svěřený majetek) zůstávají zcela anonymní. U státních lesů (LČR, VLS) byla s vedením projednána podpora tomuto projektu a zapojení respondentů nic nebrání.

V roce 2016 probíhala registrace respondentů manuálně pomocí registračních formulářů. Od roku 2017 je spuštěn systém on-line registrace respondentů, což zefektivňuje práci jak samotným respondentům, tak i administrátorům. Bohužel kvůli této změně není možné využívat registrace z loňska. Každý respondent (loňský i nový) se tak musí do systému zaregistrovat znovu.

Registrace respondenta se provádí pomocí pole „Registrace" v horním menu na hlavní straně www.kurovcoveinfo.cz. Po zaregistrování obdrží respondent potvrzovací e-mail s přihlašovacími údaji, prostřednictvím nichž se může poprvé přihlásit do aplikace (položka v horním menu na hlavní straně – „Přihlášení"). Poté by měl respondent ve svém profilu sám vytvořit odchytová místa (charakterizovat lokalitu, kde se nachází sledovaný lapač). Zde si také zvolí škůdce, kterého na daném místě bude sledovat. V novém systému mohou respondenti v rámci jedné registrace obsluhovat odchytová místa v různých okresech.

Po vytvoření odchytových míst už nic nebrání tomu, aby se mohla začít vkládat data. Registraci i vkládání dat je možné díky přizpůsobení aplikace pro mobilní zařízení uskutečnit na počítači i na chytrých telefonech nebo tabletech. Odběry se provádí v intervalu 7–10 dnů. S odběry je vhodné začít tak, aby byl podchycen začátek rojení (doporučený termín zahájení je 15. 4.).

Systém registrace a nová podoba webu jsou spuštěny na začátku dubna. V tuto dobu se tedy můžete začít registrovat. Veškeré návody a metodiky najdete na www.kurovcoveinfo.cz. V případě jakýchkoli nejasností se obraťte na níže uvedené kontakty.

www.kurovcoveinfo.cz, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 604 211 172

Rozhovor s autory projektu KŮROVCOVÉ INFO

Na otázky k letošnímu provozu KŮROVCOVÉHO INFA odpovídají Jan Příhoda (JP) z Lesnické práce, s.r.o., a Petr Zahradník (PZ) z Lesní ochranné služby VÚLHM.

- Jak zpětně hodnotíte první rok provozu aplikace KŮROVCOVÉ INFO?

JP: V roce 2016 se podařilo pokrýt respondenty téměř všechny okresy v České republice. Celkem bylo provedeno a zaznamenáno 2 664 odchytů lýkožrouta smrkového na 178 odchytových místech a do projektu se zapojilo 131 respondentů. Právě ochota vlastníků a správců lesů a samotných respondentů zapojit se do tohoto projektu nás mile překvapila. Díky ní měli lesníci přehled o vývoji rojení v jednotlivých lokalitách a nadmořských výškách. Souhrnné analýzy dat prováděné Lesní ochrannou službou navíc předznamenávají některá zajímavá zjištění.
Jsme také rádi, že aplikace navzdory poněkud hektickému způsobu vzniku nezaznamenala v průběhu sezóny žádné výpadky a vznikly tak kontinuální řady odchytů.
Z reakcí partnerů projektu, respondentů, lesnické veřejnosti i mediální odezvy máme dojem, že aplikace má smysl, a budeme dále pracovat na jejím rozvoji.

PZ: Myslím, že kolega to vystihl velmi dobře. Opravdu nás těší pozitivní ohlas v lesnickém provozu, a to bez ohledu na typ vlastnictví. Zaznamenali jsme ho však také u orgánů státní správy na různých úrovních. Při kontaktech s kolegy z Polska a Slovenska jsme také zaznamenali dobrou odezvu, na Slovensku dokonce uvažují o podobném projektu, možná i ve spolupráci s námi. Velmi pozitivně tedy vnímáme podporu ze strany vlastníků lesů, bez jejichž pomoci bychom tento projekt nemohli uskutečnit, a podporu ministerstva, které celý projekt zaštítilo. Myslím, že se potvrdilo, že získané výsledky jsou pro všechny užitečné.

- Jedním z hlavních námětů od uživatelů aplikace po pilotním roce bylo rozšíření o další druhy lýkožroutů. Podařilo se KI rozšířit o nové škůdce?

PZ: I na základě zájmu lesnického provozu jsme nabídli možnost sledování dalších druhů hmyzích škůdců, i když to bylo spojeno s různými problémy. V první řadě jde o lýkožrouta severského, který je zejména na Moravě významným škůdcem. Zde jsou problémy spojeny především s vyhodnocováním odchytů, protože do feromonových lapačů nalétává i l. smrkový. Dalším druhem, který chceme sledovat, je lýkožrout lesklý, který v posledních letech působil větší problémy v našich lesích, a to v souvislosti s dlouhodobým suchem. Zde bude určitě zajímavým výstupem, jak se průběh rojení u jednotlivých druhů shoduje nebo liší. Kromě kůrovců chceme sledovat na vybraných lokalitách také průběh rojení chroustů – ch. maďalového, příp. chrousta obecného. Jsme si vědomi toho, že letošní rok na žádné lokalitě není rokem rojivým, ale chceme tuto metodu, založenou na využití světelných lapačů, odzkoušet, abychom byli schopni v příhodném čase tyto škůdce monitorovat a naplánovat správné načasování případných obranných opatření.

Odměrné nádobky na l. smrkového

- S jakými dalšími novinkami vstoupí KŮROVCOVÉ INFO do druhé sezóny?

JP: Kromě zmíněného rozšíření o další škůdce jsme vyrobili odměrné nádobky se stupnicí pro měření odchytů lýkožrouta smrkového. Tyto odměrné nádobky obdrží každý registrovaný respondent zadávající odchyty zdarma a bude též možné jejich samostatné objednání. Pilotně bychom chtěli v letošním roce také vyzkoušet spojení vybraných odchytových míst s teplotními dataloggery pro analýzu vlivu teplot na bionomii škůdců. Tato fáze je ale technicky a finančně poměrně náročná, takže uvidíme, v jaké podobě a rozsahu se v letošním roce podaří propojení dataloggerů a odchytů realizovat.
Další z hlavních změn je výrazné zjednodušení registrace respondentů i odchytových míst a celkové zpříjemnění uživatelské obsluhy aplikace pro respondenty (odpadlo např. dvojí přihlašování pro respondenty s odchytovými místy ve dvou okresech).

PZ: Rádi bychom v letošním roce zprovoznili automatické vyhodnocování průběhu rojení, a to proto, aby bylo co nejdříve dostupné on-line. Je to jeden z cílů, který by měl umožnit i predikci začátku druhého, resp. třetího rojení. Pro predikci jarního rojení bude v následující sezóně důležité právě nasazení dataloggerů, které umožní vypočítat sumu efektivních teplot, na jejímž základě se dá začátek rojení s jistou přesností předpovědět.

- Jakým způsobem je KŮROVCOVÉ INFO financováno?

JP: Primární vývoj aplikace až po její spuštění v pilotním režimu financovala Lesnická práce, s.r.o. Ve chvíli, když již bylo možné ukázat konkrétní výstupy projektu, se podařilo získat podporu formou záštity ministra zemědělství Mariana Jurečky, a to i pro letošní rok, a partnerství VLS ČR. Partnerem projektu jsou také Lesy ČR. Oba státní podniky umožnily zapojení personálu a podporu zaznamenáváme u mnoha dalších vlastníků a správců lesů. Ta je přislíbena i pro sezónu 2017. Výrobu odměrných nádobek podpořil PEFC Česká republika.

Děkuji za odpovědi, Petra Kulhanová

 

 

Naposledy změněno: středa, 05 duben 2017 10:30
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR zastavují úmyslné těžby, těžit se bude jen kalamitní dříví

LČR zastavují úmyslné těžby, těžit se bude jen kalamitní dříví

Lesnictví

Vítr poškodil od loňského srpna ve státních lesích spravovaných Lesy ČR přibližně 2,7 milionů m3 dříví. Poslední smršť přišla o víkendu 17. a 18. března...

Čti dál
Kůrovcová situace bude v roce 2018 mimořádně nepříznivá, varuje MZe

Kůrovcová situace bude v roce 2018 mimořádně nepříznivá, varuje MZe

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství upozorňuje vlastníky lesů na nutnost včasného výkonu opatření v ochraně lesa proti kůrovci. Povinností vlastníků lesů je provádět taková opatření, aby se předcházelo...

Čti dál
V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 64%

Vítr: 17.70 km/h

  • 22 Bře 2018 5°C -5°C
  • 23 Bře 2018 5°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby