logo Silvarium tisk

Japonsko jako první země vypustí do vesmíru malý dřevěný satelit

Japonsko se jako první země světa chystá letos v létě vypustit na oběžnou dráhu miniaturní satelit vyrobený ze dřeva. Cílem vědců, kteří družici vyvinuli, je bojovat proti znečištění kosmu hliníkovými a dalšími škodlivými částicemi. Satelity se v současné době vyrábějí právě z hliníku, titanu či různých slitin. V příštích letech se očekává dramatický nárůst počtu družic - a na oběžné dráze se již nachází více než 100 bilionů nesledovaných kusů starých družic. Vědci se obávají, že tyto úlomky brzy způsobí problémy planetě a lidmi vytvořeným strukturám ve vesmíru.

Ekologická sonda LignoSat, která se na oběžnou dráhu dostane letos v létě, byla vytvořena za účelem boje proti škodlivým částicím hliníku. Foto: Kjótská univerzita Ekologická sonda LignoSat, která se na oběžnou dráhu dostane letos v létě, byla vytvořena za účelem boje proti škodlivým částicím hliníku. Foto: Kjótská univerzita

Družice LignoSat byla zkonstruována z magnoliového dřeva. Toto dřevo se při experimentech provedených na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ukázalo jako obzvlášť stabilní a odolné vůči praskání.

Projekt, na němž spolupracuje univerzita v Kjótu a dřevařská firma Sumitomo Forestry, má za cíl otestovat snadno rozložitelné materiály jako dřevo a zjistit, zda by se mohly stát ekologickou alternativou ke kovům, z nichž se satelity nyní vyrábějí.

„Velmi nás znepokojuje skutečnost, že všechny družice, které se vracejí do zemské atmosféry, hoří a vytvářejí drobné částice oxidu hlinitého, které se budou vznášet v horních vrstvách atmosféry po mnoho let,“ řekl Takao Doi, japonský astronaut a letecký inženýr z Kjótské univerzity. „Nakonec to ovlivní životní prostředí na Zemi." (Foto: JAXA)

Podle nedávného výzkumu expertů z kanadské Univerzity Britské Kolumbie by hliníkové částice ze satelitů vracejících se do atmosféry Země mohly způsobit vážné ztenčení ozonové vrstvy, která chrání Zemi před nebezpečným ultrafialovým zářením.

Japonští vědci uvedli, že je odolnost dřeva při testech, simulujících podmínky v kosmu, překvapila. Po první fázi testování na Zemi byly vzorky dřeva poslány na ISS, kde byly téměř rok vystaveny vnějším podmínkám. I tyto experimenty ukázaly velmi slibné výsledky.


Detail dřevěného panelu, který byl odeslán na testování na ISS. Foto: Kjótská univerzita

Vyzkoušeny byly různé typy dřeva, například sakurové, jako nejvhodnější se ale nakonec ukázalo magnoliové dřevo. „Jedním z cílů mise bude změřit deformaci dřevěné struktury satelitu,“ uvedl šéf projektu Kodži Murata. Dřevěné umělé satelity jsou vyrobeny metodou zpracování dřeva, která nepoužívá šrouby ani hřebíky.

Podle Muraty je nyní ještě zapotřebí definitivně rozhodnout o tom, která raketa satelit vynese. Měla by to být zásobovací loď Cygnus, jež zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici v létě, nebo vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX.

Očekává se, že sonda - která má velikost kávového hrnku - bude ve vesmíru operovat nejméně šest měsíců.

Podle ČTK,  JAXA a Kjótské univerzity.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3476

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2650

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2618

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2216

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2107

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1837

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě