Přihlásit

Dokážou stromy předpovídat vulkanické erupce?

Krátká odpověď bohužel zní, že výsledky studie švýcarských lesníků jsou zatím „příliš nezralé" na to, aby poskytly jednoznačnou a kvalitní odpověď, zda ano, či ne. Delší odpověď a vysvětlení celého případu je ale velmi zajímavé a poukazuje na možnost významného objevu v budoucnosti. Ostatně, lesníci a seismologové spolu také nespolupracují právě často.

Část vzorků ze stromů, které pamatují erupci Etny v roce 1974. Foto: Thomas Appert

Na počátku studie stojí švýcarský Federální institut pro lesy, sníh a krajinářský výzkum (WSL), respektive jeho zaměstnanec, geofyzik Nicolas Houlié. Ten si při prohlížení leteckých snímků lesních porostů v okolí kráterů Etny z roku 2001 povšiml zajímavé věci – tříkilometrové linie sytě vybarvených stromů po obvodu sopečného kužele. Poté, co snímek analyzoval s pomocí NDVI (normalizovaný diferenční index vegetace), se jeho dojem potvrdil: v této konkrétní zóně docházelo k výrazně intenzivnějšímu růstu vegetace než v ostatních úsecích lesa na svazích sopky. Proč je to tak důležité?

Jen tři měsíce poté, v červnu, totiž došlo k mohutné erupci sopky a postupující láva překryla právě oblast lemovanou zmíněnými „odlišnými" stromy. Náhoda? Houlié na ni nevěřil, a proto dal podnět k vytvoření kombinovaného týmu odborníků, lesníků i seismologů. Pokud by totiž zrychlený růst vegetace v dané lokalitě skutečně korespondoval s následující erupcí sopky, získali by tak lidé po celém světě novou možnost „včasného varování".

Této možná trochu divočejší teorii ale nahrává, že už v roce 1973 (rok před další erupcí Etny) zaznamenali italští badatelé na svazích kráterů další „vegetační anomálii". Při studiu leteckých snímků z té doby se i tehdy jeví jisté zóny lesa z hlediska NDVI výrazně odlišné. A i ty za pár měsíců spálila lávová vlna. Seismolog Ruedi Seiler říká, že tato teorie urychleného růstu vegetace v pre-eruptivní fázi má svou logiku. „Stávající geochemické a geofyzikální studie to potvrzují. Stromy mohou reagovat na změny chemismu půdy nebo neznatelnou přítomnost unikajících plynů."

Jsou to signály, které ale lidé nevnímají nebo je zaznamenávají, až když je poněkud pozdě. Tím ale senzace se stromy, které by dokázaly předpovídat sopečnou činnost, zatím bohužel končí. Nápadně zrychlený růst by se sice odrazil v „záznamu" letokruhů, jenže stromy, které zrychleným růstem prokazatelně reagovaly, už sežehla láva. A ostatní stromy, mimo zasaženou zónu, jak nyní zjišťují švýcarští lesníci, žádnými nezvyklými přírůsty nedisponují. „Může to být i tím, že když vybuchla sopka v roce 1974, byly již stromy ve vegetačním klidu," říká Houlié.

Pokud by se objev potvrdil, jednalo by se o zásadní průlom v zažité praxi, který by dokázal zachránit stovky lidských životů a zabránit rozsáhlým škodám na majetku. A to jen díky stromům.

Podle WSL.ch, Radomír Dohnal

Naposledy změněno: sobota, 10 červen 2017 18:25
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl o tom soudní dvůr...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

6°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 88%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Lis 2017 8°C 2°C
  • 23 Lis 2017 10°C 2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC