Vytisknout stránku

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Do obnovy porostů investovaly v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Státní podnik obnovil na 57 tisíc hektarů s využitím 250 milionů sazenic a více než 50 druhů dřevin. Lesy ČR také podporují přirozenou obnovu lesů, bylo uvedeno na tiskové konferenci 4. dubna v Hradci Králové, která se věnovala mysliveckému hospodaření státního podniku. Podnik tedy od letošního roku mění v některých svých honitbách myslivecký režim, aby bylo možno pěstovat zdravé lesy s takovými stavy zvěře, které je nebudou nadměrně poškozovat.

Za ochranu porostů před zvěří, tedy oplocenky, nátěry sazenic a kmenů včetně jejich ovazování, zaplatily Lesy ČR v posledních třech letech bezmála dvě miliardy korun. I tak ale přemnožená zvěř způsobila v tomto období škody ve výši 70 milionů korun, a to především okusem mladých stromků, loupáním a ohryzem kůry.

„I když spravujeme jen 17 procent honiteb v celé zemi, rozhodli jsme se problém řešit a jasně tak říci, že zvěř do lesa patří, ale nesmí ho likvidovat. Dobrý hospodář přece nevloží do obnovy a ochrany lesů tolik prostředků, času i úsilí, aby pak nečinně přihlížel ničení této investice. Vypěstovat zdravý les si žádá i změnu v myslivosti,“ uvedl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.

Nejvíce lesy poškozuje spárkatá zvěř, jejíž vysoké stavy jsou přikládány nedokonalému systému sčítání zvěře a plánování lovu či malé ochotě uživatelů honiteb zvěř účinně redukovat. Nájemci podle Dalibora Šafaříka myslivecky hospodaří tak, aby si stavy zvěře v honitbách zajistili splnění zájmů a potřeb svých členů. „My dáváme na první místo stav lesa. Stavy zvěře nechceme decimovat, ale chceme je uvést do souladu s odrůstajícími lesními kulturami a zdravými lesními ekosystémy,“ řekl generální ředitel.

V České republice je 5 780 honiteb a Lesy ČR spravují 969 z nich na 977 tisících hektarech, na kterých podnik od roku 2021 detailně vyhodnocuje lesnické a myslivecké hospodaření. Většinu dosud pronajímal mysliveckým spolkům, fyzickým a právnickým osobám. „Prostřednictvím nájemního vztahu se ale znatelně nedaří dosáhnout únosných stavů zvěře. Pro úspěšné odrůstání lesa, a tedy i snížení nákladů na ochranu mladých lesních porostů, a naopak zvýšení biodiverzity a přirozené obnovy lesa je tedy nezbytné mít v naší režii alespoň čtvrtinu plochy honiteb a vykonávat v nich podle zákona i právo myslivosti,“ pokračoval Šafařík.

V režijních honitbách tak budou plnit plány lovu především zaměstnanci podniku. Intenzivnější redukce chtějí Lesy ČR dosáhnout také využíváním výjimek ze zakázaných způsobů lovu jako např. lovu v noci (za pomoci termovizních zařízení a nočních vidění) a lovu veškeré spárkaté zvěře na společných lovech. Jako doplňkový nástroj, který má přispět k plnění plánu v režijních honitbách je umožnění poplatkového lovu s doprovodem i dalším myslivcům. V honitbách s lovem srnčí zvěře a divokých prasat myslivec zaplatí za roční povolenku 10 000 korun. V honitbách s více druhy zvěře vyjde roční povolenka na 15 000 korun. „O poplatkové lovy již registrujeme značný zájem,“ dodal ředitel státního podniku.

Více o povolenkách k poplatkovému lovu v režijních honitbách LČR najdete zde (lesycr.cz)

Lesy ČR podle nové strategie pronajmou 746 honiteb včetně uznaných obor a bažantnic na 717 tisících hektarech a 223 honiteb na 260 tisících hektarech si ponechají ve vlastní režii. Dosud pronajímaly 846 honiteb na 808 tisících hektarech a v režii měly 122 honiteb na 168 tisících hektarech. Nejvíce nájemních smluv končí letos, kdy podnik vyhlásí asi 460 výběrových řízení. „První smlouvy jsou už podepsané,“ dodal Dalibor Šafařík.

Dalibor Šafařík ČTK řekl, že o pronájem honiteb od Lesů ČR je značný zájem. V dosavadních výběrových řízeních zájemci nabídli nájemné v průměru dvakrát vyšší než v minulosti. Vyšší zájem podle něj plyne právě z toho, že podnik letos nabízí honiteb k pronájmu méně, ale i ze setrvalé nebo rostoucí poptávky po získání honitby. „Zájem o pronájem je mimořádný, počet nabídek je v průměru kolem pěti až šesti na jednu honitbu,“ uvedl generální ředitel.

Podle TZ Lesů ČR a ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)