Vytisknout stránku

Prezident Pavel den po nástupu do funkce jmenoval Petra Hladíka ministrem životního prostředí

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Foto: hrad.cz Foto: hrad.cz

Lidovci navrhli Hladíka na ministra loni v říjnu, u jeho nominace setrvali i poté, co policie v kauze přidělování městských bytů v Brně zasahovala i v Hladíkově kanceláři. Premiér Petr Fiala (ODS) s návrhem čekal do konce minulého roku s ohledem na možný posun v kauze, policie však Hladíka z ničeho neobvinila. Od listopadu byl řízením MŽP pověřený ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pavel při ceremoniálu na Pražském hradě ocenil, že hned den po inauguraci může učinit podobný pracovní krok. „A ukončit dlouhé období různých dohadů a výhrad. Z toho, co jsem si měl sám možnost zjistit, tak prázdných,“ řekl Pavel. Zeman vedle brněnské kauzy vyčítal Hladíkovi i nedostatečné vzdělání v oboru. Vadilo mu i to, že ve stranickém tisku publikoval inzerát, kterým hledal náměstka a spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu, ač ještě nebyl jmenován.

Jmenování podle Pavla umožní Hladíkovi, který byl na ministerstvu dosud náměstkem, plnohodnotně pracovat. Uvolní ruce také Jurečkovi. 

„Role ministerstva životního prostředí je v dnešní době mimořádně důležitá, rád bych ocenil i roli resortu na úspěšném předsednictví v (Radě EU),“ uvedl Pavel.

Úkoly ministerstva jsou důležité nejen pro životní prostředí, ale pro strukturálně postižené regiony, řekl Pavel. „Bude velice důležité, aby zdroje, které jsou na pomoc těmto regionům vyčleněné, byly využity s maximální efektivitou,“ zdůraznil. Za další Hladíkovy úkoly považuje ochranu vody, zemědělský zákon, zákon o ochraně přírody, ale také problematiku odpadů či recyklace.

„Děkuji za důvěru, pane prezidente. MŽP má před sebou hodně práce. Společně jsme hovořili třeba o rozvoji uhelných krajů nebo vyhlášení národního parku Křivoklátsko. Jsem rád, že se naše vize v mnohém potkávají. Těším se na spolupráci,“ uvedl dnes Hladík na svém Twitteru.

Souvislosti Hladíkovy nominace a jmenování ministrem

Širší vedení KDU-ČSL nominovalo Petra Hladíka do této funkce poté, co ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) počátkem loňského října oznámila, že se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Annou Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Hladíkovo jmenování zkomplikovala korupční kauza na brněnském magistrátu. V polovině loňského října totiž policie zasahovala v Brně v kauze privatizace městských bytů na několika místech, a to na bytovém odboru magistrátu, u Hladíka v kanceláři, ale také na radnicích Brno-Černovice a Brno-sever. Policisté poté zahájili trestní stíhání sedmi lidí a dvou firem pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Policie v kauze požádala Hladíka o podání vysvětlení.

Hladík v prohlášení uvedl, že policii poskytl součinnost a že není z ničeho obviněný. Celostátní výbor KDU-ČSL jeho nominaci na ministra životního prostředí podpořil. Poté, co tehdejší prezident Miloš Zeman 27. října přijal s účinností od 1. listopadu demisi Hubáčkové, pověřil dočasně vedením úřadu vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že chce Hladíkovo jmenování navrhnout, až se situace vyjasní tak, aby mohl návrh na jmenování předat Zemanovi s klidným svědomím.

Fiala nakonec Zemanovi návrh na Hladíkovo jmenování do funkce podal na konci prosince. „Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí,“ uvedl premiér.

Zeman letos 4. ledna sdělil Hladíkovi, že má výhrady k jeho jmenování do funkce ministra životního prostředí a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Lidovci později Zemanovo odmítnutí jmenovat Hladíka označili v usnesení svého širšího vedení za protiústavní. Na jeho jmenování trval i premiér Petr Fiala.

Vicepremiér Jurečka, který byl dočasně pověřen řízením resortu životního prostředí, jmenoval Hladíka svým náměstkem. Hladík po svém jmenování řekl, že získal maximální rozsah kompetencí, které může ministr na svého náměstka delegovat.

Hladík měl možnost stát se ministrem životního prostředí už předloni při sestavování kabinetu Petra Fialy (ODS) po sněmovních volbách, ale rozhodl se zůstat v Brně ve funkci primátorčina náměstka. V předsednictvu KDU-ČSL má v kompetenci kromě životního prostředí i komunální politiky a Mladé lidovce.

V Brně se mu podle jeho vyjádření podařilo zavést dotační titul na tvorbu zelených střech nebo zachytávání dešťové vody, a to pro občany i firmy. „Povedlo se mi také přijmout a začít plnit akční plán pro uhlíkově neutrální Brno v roce 2050,“ uvádí na www.kdu.cz s tím, že kladl také důraz na více zeleně ve městě, díky čemuž obdržel například ocenění E.ON Energy Globe a další.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)