Vytisknout stránku

Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko

Anketa uvnitř článku. Lesy ČR vzaly zpět námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko s odůvodněním, že respektují politickou dohodu směřující k naplnění programového prohlášení Vlády ČR. Starostové obcí Křivoklátska zároveň poukázali na to, že ačkoliv dne 27. 2. 2023 uplynula 60denní lhůta pro vypořádání námitek podaných k Záměru na projednání vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, žádná z křivoklátských obcí v zákonem definované lhůtě svou námitku vypořádanou neobdržela.

„Je zarážející, že zatímco obce a vlastníci lesa zákonem uložený termín splnit museli, ministerstvo lhůtu dodržovat nemusí. Spolu s „údajně dobrovolným" stažením námitky LČR to opravdu vzbuzuje otázky ohledně spravedlivosti a demokratičnosti celého procesu. Jsem docela zvědavá, kdy a s jakým vysvětlením stáhnou svou námitku i Vojenské lesy," říká Iveta Kohoutová, starostka obce Karlova Ves.

24. 2. 2023 byl zároveň starostům dotčených obcí ze strany MŽP zaslán asi třicetistránkový materiál doplňující některé chybějící informace k záměru. Dva dny před termínem lhůty pro vypořádání námitek a pět měsíců po vyhlášení záměru tak podle starostů představuje MŽP třiatřicetistránkovou prezentaci s pěti zcela novými mapovými podklady. Poprvé jsou adresně definovány důvody pro vyhlášení národního parku, doložena kategorizace lesů, představena pracovní verze zón péče a načrtnuta klidová území a možné cyklotrasy...
Vymezení NP Křivoklátsko. Zdroj: MŽP

Na první stránce dokumentu je uvedeno, že vyhlášení NP Křivoklátsko je ojedinělá možnost, jak na území státu navýšit plochu s režimem přísné ochrany a přiblížit se 10 % závazku přísně chráněných území, který nám ukládají mezinárodní závazky. V této souvislosti je poukazováno na protokol z Montrealské úmluvy o biologické rozmanitosti z prosince 2022.

Na tuto informaci reagoval starosta obce Běleč Lukáš Kocman: „Tato informace je zavádějící a nepravdivá. Závazek k přísné ochraně 10 % území nevyplývá z Montrealské úmluvy nýbrž ze Strategie EU v oblasti ochrany biologické rozmanitosti do roku 2030. Především se ale podle dat AOPK do přísně chráněných území kromě národních parků, NPR a PR, započítávají i 1. a 2. zóna CHKO. Jelikož je NP Křivoklátsko navrhován pouze na území 1. a 2. zóny CHKO, znamená to, že jeho vyhlášením, se ČR k cíli definovaném EU nepřiblíží ani o centimetr čtvereční. Pokud chceme plnit mezinárodní závazky, ať už ty plynoucí z montrealské úmluvy o biodiverzitě nebo ty plynoucí ze strategie EU, musíme začít chránit území, která doposud žádnou velkoplošnou ochranu nemají. Například oblast Soutoku nebo Krušných hor. Jenom tak se k danému cíli skutečně přiblížíme.“

Návrh klidových území NP Křivoklátsko. Zdroj: MŽP

Dalším zásadním a poprvé zveřejněným podkladem je kategorizace lesa a rozdělení parku do zón péče. Z mapek je podle starostů křivoklátských obcí patrné, že přírodní a přírodě blízký les je pouze na necelých 4 % rozlohy uvažovaného parku. Lesy ponechané samovolnému vývoji pak na zhruba 20 % rozlohy. Do zóny přírodní a přírodě blízké je tak zařazeno méně než 25 % území uvažovaného parku.

„Zákon č 123/2017 Sb. národní parky definuje jako území s „převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Jistě se shodneme, že „převažující" znamená 51 a více procent. Území vybrané pro NP Křivoklátsko tak nesplňuje podmínky uložené zákonem o ochraně přírody a krajiny ani z poloviny, protože přírodní a přírodě blízký les je na míň než 5 % plochy a člověkem málo ovlivněný na zhruba 20 % plochy," uvedl Petr Jirka, starosta Broum. „Je to něco, co tvrdíme od začátku. A myslíme si, že zákony téhle země se mají dodržovat a ne ohýbat. To neprospěje ničemu a už vůbec ne ochraně přírody," uzavírá starosta Jirka.

Základní cestní síť v NP Křivoklátsko. Zdroj: MŽP

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se chce se všemi starosty obcí na území chystaného Národního parku Křivoklátsko sejít. Možné úpravy návrhu podle něj posoudí odborníci. Hladík se dne 28. 2. sešel se třemi starosty z 19 obcí, kterých se návrh NP dotkne. Konkrétně šlo o představitele Chyňavy, Nižboru a Roztok. Podle něj je třeba dostat více informací k místním obyvatelům. „Vnímám tady velkou otevřenost ty věci řešit,“ řekl Hladík novinářům. Starostka Nižboru Kateřina Zusková uvedla, že obec je nadále proti vyhlášení parku, avšak její vedení nevidí důvod, proč se neúčastnit setkání a nedozvědět se o záměru co nejvíce.

Stav záměru a informace o podkladech pro přípravu vyhlašování NP Křivoklátska

Podle ČTK a TZ starostů obcí Křivoklátska


LESNICKÁ PRÁCE - ÚNOR 2023
Image
OBSAH AKTUÁLNÍHO ČÍSLA:
Image

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)