Vytisknout stránku

SVOL představil nové vedení a dokument „Zelená kniha – lesy i pro příští generace“

Video uvnitř článku. Sdružení vlastníků obecních a soukromých v ČR na tiskové konferenci v Praze dne 15. 9. představilo nové vedení a dokument „Zelená kniha – lesy i pro příští generace“. Zelená kniha je výzvou pro budoucí vládu a nové poslance, ale obrací se i k široké veřejnosti. SVOL v ní nastiňuje základní témata a vize směřování českých lesů, o jejichž pochopení a podporu žádají nestátní vlastníci lesů vedení státu i širokou veřejnost. Druhým cílem dokumentu je vyvrátit některé předsudky a vžité mýty, které mohou být s nestátním vlastnictvím lesů spojovány. Dokument zahrnuje mimo jiná témata i potřebu vzniku samostatného resortu ministerstva lesního hospodářství.

Představení nového vedení SVOL a dokumentu „Zelená kniha – lesy i pro příští generace“ Představení nového vedení SVOL a dokumentu „Zelená kniha – lesy i pro příští generace“

Na tiskové konferenci bylo představeno nové vedení SVOL na funkční období 2021-2025, zvolené na celostátním jednání 7. září v Třebíči. Předsedou SVOL byl jednohlasně zvolen Jiří Svoboda, předseda komory obecních lesů a ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav. Prvním místopředsedou SVOL se stal Petr Bláha, předseda komory církevních lesů a ředitel Benediktinské hospodářské správy Břevnov. Druhým místopředsedou byl zvolen Richard Podstatzký, předseda komory soukromých lesů, vlastník soukromého majetku Litenčice. Do nejužšího vedení patří dále Jaroslav Semerák (Lesy a parky Trutnov s. r. o.), Arnošt Buček (Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s. r. o.) a Constantin Kinský (Kinský Žďár a. s.).

Nový předseda SVOL poukázal na význam lesa pro společnost a potřebu zásadních změn v legislativě a financování lesnictví. „Čekají nás velké úkoly při tlaku na liberalizaci lesního zákona, který je nejpřísnější na světě a nedokázal naše lesy ochránit od největší krize, kterou jsme zažili," uvedl na tiskové konferenci nový předseda SVOL Jiří Svoboda a dodal: „Máme před sebou výzvy související se zajištěním udržitelného financování hospodaření nestátních vlastníků a jejich podpory ze strany státu, chceme vytvořit předpoklady pro sdružování vlastníků malých výměr, aby i drobní vlastníci dokázali v budoucnu čelit problémům, které nyní nedokázali zvládat, protože zůstali sami - napospas kůrovci, překupníkům a nedostatku těžebních kapacit. Musíme se snažit zahájit i skutečnou arondaci lesů a zjednodušit a zlevnit tak správu lesa. Rovněž úprava zákona o myslivosti je úkol, který stále přetrvává.“
Přístup nestátních vlastníků lesů k obnově holin vzniklých po kůrovcové kalamitě a péči o les na TK komentoval Petr Bláha: „Naskytla se nám vzhledem k okolnostem jedinečná možnost v krátké době obnovit, za předpokladu dostatečné podpory státu, soukromé, obecní a církevní lesy pestrou druhovou skladbou zejména domácích lesních dřevin, která lépe odolá postupujícím klimatickým změnám, více se přiblíží zónám přirozeného rozšíření jednotlivých dřevin na přírodních stanovištích v jednotlivých vegetačních stupních a zároveň zajistí trvale udržitelné hospodaření pro vlastníky.“

SVOL od nové politické reprezentace očekává mimo jiné nastavení pravidel pro poskytování náhrady za zajištění veřejných funkcí lesů, tzv. ekosystémových služeb, které nabývají v posledních letech stále většího významu a pro vlastníky lesů jsou zdrojem nákladů. „Nestátní vlastníci lesů chtějí společnosti tyto služby poskytovat a s pokorou pečují o lesy, které společnost životně potřebuje. Určitě je na místě, aby stát kompenzoval majitelům lesů zmíněné funkce, které veřejnosti přinášíme,“ řekl na TK místopředseda Richard Podstatzký.

Podle TZ SVOL

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)