Vytisknout stránku

Kraj Vysočina chce navýšit podporu vlastníkům lesů

Podle tiskové zprávy SVOL zveřejněné 14. ledna je Kraj Vysočina ochotna pomoci vlastníkům lesů při zvládání jejich nelehké situace s kůrovcovou kalamitou. Otázkou však pro kraj je, jak bude postupovat stát a zda jejich pomoc bude platná, pokud opatření státu budou pomalá a neefektivní. 

Jak uvádí tisková zpráva SVOL, podle vyjádření hejtmana Jiřího Běhounka Kraj Vysočina zvažuje v letošním roce rozdělit ze svých krajských strategických rezerv mezi vlastníky lesů co nejjednodušší formou až 100 mil. Kč navíc k již schváleným dotačním titulům ve výši 7,5 mil. Kč. Dalších 7,5 mil. Kč plánuje na pomoc školkařům, kteří zvýší výměru osevních ploch na pěstování jiných dřevin než smrku.

Vysočina v současné době patří mezi nejkritičtěji ohrožené oblasti České republiky. Krajský úřad si je velmi dobře vědom obrovského nárůstu napadení lesů kůrovcem v roce 2018 a nechce nechat zmizet všechny zdejší lesy. Kůrovcové těžby se v lesích Vysočiny z roku na rok zvýšily o neuvěřitelných 518  %, v roce 2017 činily přibližně 0,4 mil. m3, v roce 2018 pak 2 mil. m3. Hůře na tom je jen Jihomoravský kraj, kde se kůrovcové těžby zvýšily o 600 %, z necelých 0,2 mil. m3 na více než 1,1 mil. m3.

Jak dále uvádí tisková zpráva SVOL, než krajské orgány na Vysočině přijmou definitivní rozhodnutí o navýšení finanční pomoci vlastníkům lesů, chtějí nejdříve vědět, jak pomůže Ministerstvo zemědělství. Ministr zemědělství v závěru loňského roku uvedl, že kromě již vyčleněné 1,15 mld. Kč, je připraven získat pro nestátní vlastníky lesů další 3 mld. Kč z vládních rezerv pro nový dotační titul na úhradu ztráty na výnosech z lesních majetků, způsobených dramatickým a dlouhodobým propadem cen dřeva.

Desátého ledna však na konferenci o vodě, kůrovci a financích na Masarykově univerzitě v Brně podle ČTK konstatoval, že vyjednávání s premiérem a ministryní financí jsou velmi těžká a jeho žádost o uvolnění této částky je odložena. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů nad takovým vývojem situace vyjadřuje značné znepokojení. V současné době je totiž podle SVOL průměrný výnos z jednoho hektaru lesního majetku přibližně 3 000 Kč pod limitem, který je nutný k obnově kalamitních ploch, jejich zajištění a pěstování do věku produkce (do 40 let). Bez jasné podpory se nestátní vlastníci dostanou na jaře do situace, že jakékoliv hrozby sankcemi, zákazy, příkazy a dalšími restriktivními nástroji nebudou pro záchranu našich lesů nic platné.

Nový dotační titul musí také notifikovat bruselská exekutiva. Jeho pravidla však Ministerstvo zemědělství stále ještě připravuje. „Vzhledem ke složitosti schvalovacích procedur na všech úrovních a jejich lhůtám hrozí, že pokud neproběhne notifikace v Bruselu do konce prvního čtvrtletí, vlastníci lesů od Kraje Vysočina žádné finanční prostředky nad již schválený rámec nedostanou", dodává František Kučera, předseda SVOL.

Fakta o lesích na Vysočině

Celková rozloha: 207 295 hektarů, to je 30,5 % z celkové rozlohy kraje.
Druhové složení: 89 % jehličnany (z toho smrk více než 70 %), 11 % listnáče.
Vlastnická struktura: státní – 40 %, nestátní – 60 % (cca 50 000 vlastníků lesů).

Podle TZ SVOL (14. ledna 2019), red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)