Přihlásit

Vlci z Broumovska loví na stále větším území. Stát chystá dotace na ploty či hlídače stád (agris.cz)

Chovatelé ovcí na Broumovsku sledují s obavami rozrůstající se smečku vlků. Ta loví na stále větším území i díky tomu, že jí v české krajině chybí přirozený predátor. Jenže finanční náhrady od státu nepokryjí chovatelům způsobené škody. Stát proto pro chovatele připravuje dotace, od letošního prosince budou moci žádat o peníze na ploty, ovčácké psy i hlídače stád.

Šelmy se na Broumovsku usadily loni a loví na stále větším území. Nově zaútočily na stádo ovcí v Petříkovicích na Trutnovsku. Místní chovatel ovcí Pavel Boček se s útokem vlků setkal poprvé. "Pět ovcí mrtvejch na louce a další dvě jsme museli utratit. Takže dohromady sedm. Je to poprvý, pro nás je to novej zážitek," vypráví Boček.

Ochránci přírody se z dalších přírůstků radují, ale chovatelé ovcí pozorují rozrůstající se smečku se strachem v očích. Minulý rok totiž našli nejméně 89 roztrhaných ovcí a vlci si na konto připsali i šest koz a osm telat.

Finanční náhrady od státu ale škody od vlků nepokryjí. Kromě nich proplácí stát také škody, které způsobí kormorán, bobr, vydra, rys, medvěd a los.  V roce 2016 to bylo dohromady přes dvacet milionů korun. A zatímco třeba kormoráni už postrachem nejsou, vlkům roste chuť.

Kraj loni vyplatil farmářům na kompenzacích 180 tisíc korun, letos by to už mohlo být až 350 tisíc. "To je vlastně jenom náhrada za maso. Ty škody jsou daleko větší, než je stát schopný kompenzovat," upozorňuje radní pro životní prostředí Královéhradeckého kraje, Karel Klíma z KDU-ČSL.

Stát proto plánuje pro chovatele dotace v celkové výši 40 milionů korun. Chovatelé mohou od prosince žádat o peníze na lepší ploty, ovčácké psy a rovněž také hlídače stád.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby