Přihlásit

Vlci z Broumovska loví na stále větším území. Stát chystá dotace na ploty či hlídače stád (agris.cz)

Chovatelé ovcí na Broumovsku sledují s obavami rozrůstající se smečku vlků. Ta loví na stále větším území i díky tomu, že jí v české krajině chybí přirozený predátor. Jenže finanční náhrady od státu nepokryjí chovatelům způsobené škody. Stát proto pro chovatele připravuje dotace, od letošního prosince budou moci žádat o peníze na ploty, ovčácké psy i hlídače stád.

Šelmy se na Broumovsku usadily loni a loví na stále větším území. Nově zaútočily na stádo ovcí v Petříkovicích na Trutnovsku. Místní chovatel ovcí Pavel Boček se s útokem vlků setkal poprvé. "Pět ovcí mrtvejch na louce a další dvě jsme museli utratit. Takže dohromady sedm. Je to poprvý, pro nás je to novej zážitek," vypráví Boček.

Ochránci přírody se z dalších přírůstků radují, ale chovatelé ovcí pozorují rozrůstající se smečku se strachem v očích. Minulý rok totiž našli nejméně 89 roztrhaných ovcí a vlci si na konto připsali i šest koz a osm telat.

Finanční náhrady od státu ale škody od vlků nepokryjí. Kromě nich proplácí stát také škody, které způsobí kormorán, bobr, vydra, rys, medvěd a los.  V roce 2016 to bylo dohromady přes dvacet milionů korun. A zatímco třeba kormoráni už postrachem nejsou, vlkům roste chuť.

Kraj loni vyplatil farmářům na kompenzacích 180 tisíc korun, letos by to už mohlo být až 350 tisíc. "To je vlastně jenom náhrada za maso. Ty škody jsou daleko větší, než je stát schopný kompenzovat," upozorňuje radní pro životní prostředí Královéhradeckého kraje, Karel Klíma z KDU-ČSL.

Stát proto plánuje pro chovatele dotace v celkové výši 40 milionů korun. Chovatelé mohou od prosince žádat o peníze na lepší ploty, ovčácké psy a rovněž také hlídače stád.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby