Přihlásit

Vlci z Broumovska loví na stále větším území. Stát chystá dotace na ploty či hlídače stád (agris.cz)

Chovatelé ovcí na Broumovsku sledují s obavami rozrůstající se smečku vlků. Ta loví na stále větším území i díky tomu, že jí v české krajině chybí přirozený predátor. Jenže finanční náhrady od státu nepokryjí chovatelům způsobené škody. Stát proto pro chovatele připravuje dotace, od letošního prosince budou moci žádat o peníze na ploty, ovčácké psy i hlídače stád.

Šelmy se na Broumovsku usadily loni a loví na stále větším území. Nově zaútočily na stádo ovcí v Petříkovicích na Trutnovsku. Místní chovatel ovcí Pavel Boček se s útokem vlků setkal poprvé. "Pět ovcí mrtvejch na louce a další dvě jsme museli utratit. Takže dohromady sedm. Je to poprvý, pro nás je to novej zážitek," vypráví Boček.

Ochránci přírody se z dalších přírůstků radují, ale chovatelé ovcí pozorují rozrůstající se smečku se strachem v očích. Minulý rok totiž našli nejméně 89 roztrhaných ovcí a vlci si na konto připsali i šest koz a osm telat.

Finanční náhrady od státu ale škody od vlků nepokryjí. Kromě nich proplácí stát také škody, které způsobí kormorán, bobr, vydra, rys, medvěd a los.  V roce 2016 to bylo dohromady přes dvacet milionů korun. A zatímco třeba kormoráni už postrachem nejsou, vlkům roste chuť.

Kraj loni vyplatil farmářům na kompenzacích 180 tisíc korun, letos by to už mohlo být až 350 tisíc. "To je vlastně jenom náhrada za maso. Ty škody jsou daleko větší, než je stát schopný kompenzovat," upozorňuje radní pro životní prostředí Královéhradeckého kraje, Karel Klíma z KDU-ČSL.

Stát proto plánuje pro chovatele dotace v celkové výši 40 milionů korun. Chovatelé mohou od prosince žádat o peníze na lepší ploty, ovčácké psy a rovněž také hlídače stád.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 22.53 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC