Přihlásit

V ohnisku afrického moru poslední kusy (Právo)

Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku zamoření afrického moru prasat na Zlínsku je jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby.

Tak o moru prasat a současných opatřeních hovoří šéf krajské veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík.
Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo zastřelit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 divokých prasat v samotném ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na padesáti čtverečních kilometrech severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů této zvěře bylo v červené zóně nakaženo africkým morem.
Myslivcům a Státní veterinární správě se zároveň podařilo v červené zóně objevit 191 uhynulých divokých prasat, která byla napadena africkým morem. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a v mírnější zelené zóně zamoření nakaženo nebylo.
Už více než půl roku se myslivcům a Státní veterinární správě daří držet napadené kusy právě v padesátikilometrové ploše červené zóny. Podle Mahdalíka i dalších veterinářů je to v porovnání s jinými oblastmi unikát.
"Teď je africký mor například v Polsku a všichni můžeme sledovat, jak velkou rychlostí postupuje. Po polovině listopadu se objevil u Varšavy a během necelých dvou měsíců se podle nálezů napadené zvěře rozšířil na vzdálenost sedmdesát pět kilometrů. To je ohromná plocha. U nás mor stále držíme na padesáti čtverečních kilometrech," sdělil.
Podle informací z konce prosince by mělo být v ohnisku zamoření už jen několik posledních kusů černé zvěře, a to z původního počtu více než sedmi set kusů. "Zbyly tam jen dvě skupiny po pěti kusech, pak tam byla jedna skupina tří selat a jednoho kance. Takže nyní může být v ohnisku zamoření něco přes deset kusů zvěře," spočítal Mahdalík.

Kance nejde zastavit
Nyní očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení afrického moru v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.
"Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád běží říje divokých prasat a kanci mají silný hormonální tlak. Kanci nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí," poznamenal Mahdalík.
Dosud není jisté, zda se vrátí na Zlínsko skupina speciálních policejních odstřelovačů, která v oblasti nákazy africkým morem prasat zastřelila během dvou měsíců 141 divočáků.
"Jejich případnou pomoc budeme projednávat v pátek. V ten den se rozhodne o dalším postupu," sdělil šéf veterinární správy.
Na otázku, zda by policejní pomoc ještě přivítal, odpověděl: "Nerad bych předbíhal. Každopádně to, co zde policie dokázala, byla výborně provedená práce. Je ale potřeba pochválit i myslivce, kteří policisty zaváděli na jednotlivá stanoviště."

Komentáře   

+2 # lesmistr 2018-01-04 09:24
Na území ohraničeném ohradníky jsou údajně poslední kusy černé zvěře. Ale to už přece zpráva neaktuální a dá se říci, že z jistého pohledu nezajímavá. Infikované kusy jsou MIMO ohradníky, virus má volnou "cestu". Záleží jenom na směru, kam se "vydá". Zatím je známo, že se komise odpovědných ( MZe, SVS a přizvaní budou i zástupci myslivců) se sejde zítra. Ano, asi 10 dnů je známé, že nákaza ji mimo ohradníky a komise se sejde na plánovaném jednání AŽ 5. ledna. Jediné, co omlouvá státní orgány, je to, že ( už i já věřím tomu, byť jsem z neznalosti doufal v úspěch
provedených opatření) šíření nelze zabránit,
jenom je zpomalit. Je to sice smutné, ale zpoždění 1-2 týdnů skutečně nehraje zásadní roli. Loví se přý nadále intenzívně a zástřelné je vyplácené.
U vědomí, jak virus přenáší, jak je odolný a jakou dobu přečká v půdě, v krmivech..., NENÍ MOŽNÉ šíření zvládnout. V tom mě jenom utvrdily záběry
v TV, jak si personál počínal. Ošetření oděvů jakýmsi roztokem způsobem potřením štětkou, na botách "neošetřená" vrstva bláta zajisté s milióny virů, tam, kde již je. Tak snad jenom jeho šíření ZPOMALIT. Jak jinak ( když vyloučím trávení), že lovem. Motivaci k lovu by podle mého názoru přispělo zástřelné na celém území ČR. Zvýšený počet ulovených divočáků byl prý dokumentovaný při zástřelném v rámci sledování výskytu Aujezskyho nemoci. A nemusí to být částka 1.000,- Kč. Tato se mně zdála hodně nadsazená. Zkumavka barvy za 1.000 Kč. Pro většinu myslivců by mohla být motivační částka mezi 300-500,-Kč za ulovený kus ( pírko + markant, například polovina dolní čelisti). Počkám na závěr a na doporučení zítřejšího jednání na MZe.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby