Přihlásit

V ohnisku afrického moru poslední kusy (Právo)

Úplná eliminace černé zvěře v ohnisku zamoření afrického moru prasat na Zlínsku je jedinou možností, jak se vyhnout rozšíření nebezpečné choroby.

Tak o moru prasat a současných opatřeních hovoří šéf krajské veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík.
Od konce července, měsíc po prvním nálezu pozitivních uhynulých kusů, se v okrese Zlín podařilo zastřelit více než dva tisíce kusů černé zvěře, z toho 553 divokých prasat v samotném ohnisku zamoření (červená zóna), které se rozprostírá na padesáti čtverečních kilometrech severovýchodně od Zlína. Patnáct kusů této zvěře bylo v červené zóně nakaženo africkým morem.
Myslivcům a Státní veterinární správě se zároveň podařilo v červené zóně objevit 191 uhynulých divokých prasat, která byla napadena africkým morem. Dalších 183 uhynulých divočáků objevených v červené a v mírnější zelené zóně zamoření nakaženo nebylo.
Už více než půl roku se myslivcům a Státní veterinární správě daří držet napadené kusy právě v padesátikilometrové ploše červené zóny. Podle Mahdalíka i dalších veterinářů je to v porovnání s jinými oblastmi unikát.
"Teď je africký mor například v Polsku a všichni můžeme sledovat, jak velkou rychlostí postupuje. Po polovině listopadu se objevil u Varšavy a během necelých dvou měsíců se podle nálezů napadené zvěře rozšířil na vzdálenost sedmdesát pět kilometrů. To je ohromná plocha. U nás mor stále držíme na padesáti čtverečních kilometrech," sdělil.
Podle informací z konce prosince by mělo být v ohnisku zamoření už jen několik posledních kusů černé zvěře, a to z původního počtu více než sedmi set kusů. "Zbyly tam jen dvě skupiny po pěti kusech, pak tam byla jedna skupina tří selat a jednoho kance. Takže nyní může být v ohnisku zamoření něco přes deset kusů zvěře," spočítal Mahdalík.

Kance nejde zastavit
Nyní očekává, že dojde ke ztížení podmínek udržení afrického moru v ohnisku zamoření. Je podle něj totiž pravděpodobné, že v posledních týdnech došlo k přecházení zvěře přes pachové i elektrické ohradníky.
"Koncem prosince napadl sníh a došlo k omezení funkčnosti elektrických ohradníků. Pořád běží říje divokých prasat a kanci mají silný hormonální tlak. Kanci nyní migrují, ať se nám to líbí, nebo ne. Ty nezastavíme. Zatím ale máme veškeré nálezy kusů pozitivních na africký mor v červené zóně, tedy v ohnisku zamoření. Doufejme, že díky likvidaci kusů v červené zóně nedojde k masivnímu rozšíření moru do dalších oblastí," poznamenal Mahdalík.
Dosud není jisté, zda se vrátí na Zlínsko skupina speciálních policejních odstřelovačů, která v oblasti nákazy africkým morem prasat zastřelila během dvou měsíců 141 divočáků.
"Jejich případnou pomoc budeme projednávat v pátek. V ten den se rozhodne o dalším postupu," sdělil šéf veterinární správy.
Na otázku, zda by policejní pomoc ještě přivítal, odpověděl: "Nerad bych předbíhal. Každopádně to, co zde policie dokázala, byla výborně provedená práce. Je ale potřeba pochválit i myslivce, kteří policisty zaváděli na jednotlivá stanoviště."

Komentáře   

+2 # lesmistr 2018-01-04 09:24
Na území ohraničeném ohradníky jsou údajně poslední kusy černé zvěře. Ale to už přece zpráva neaktuální a dá se říci, že z jistého pohledu nezajímavá. Infikované kusy jsou MIMO ohradníky, virus má volnou "cestu". Záleží jenom na směru, kam se "vydá". Zatím je známo, že se komise odpovědných ( MZe, SVS a přizvaní budou i zástupci myslivců) se sejde zítra. Ano, asi 10 dnů je známé, že nákaza ji mimo ohradníky a komise se sejde na plánovaném jednání AŽ 5. ledna. Jediné, co omlouvá státní orgány, je to, že ( už i já věřím tomu, byť jsem z neznalosti doufal v úspěch
provedených opatření) šíření nelze zabránit,
jenom je zpomalit. Je to sice smutné, ale zpoždění 1-2 týdnů skutečně nehraje zásadní roli. Loví se přý nadále intenzívně a zástřelné je vyplácené.
U vědomí, jak virus přenáší, jak je odolný a jakou dobu přečká v půdě, v krmivech..., NENÍ MOŽNÉ šíření zvládnout. V tom mě jenom utvrdily záběry
v TV, jak si personál počínal. Ošetření oděvů jakýmsi roztokem způsobem potřením štětkou, na botách "neošetřená" vrstva bláta zajisté s milióny virů, tam, kde již je. Tak snad jenom jeho šíření ZPOMALIT. Jak jinak ( když vyloučím trávení), že lovem. Motivaci k lovu by podle mého názoru přispělo zástřelné na celém území ČR. Zvýšený počet ulovených divočáků byl prý dokumentovaný při zástřelném v rámci sledování výskytu Aujezskyho nemoci. A nemusí to být částka 1.000,- Kč. Tato se mně zdála hodně nadsazená. Zkumavka barvy za 1.000 Kč. Pro většinu myslivců by mohla být motivační částka mezi 300-500,-Kč za ulovený kus ( pírko + markant, například polovina dolní čelisti). Počkám na závěr a na doporučení zítřejšího jednání na MZe.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby