Přihlásit

V lidmi upravené krajině jsou divoká zvířata línější, zjistil unikátní celosvětový výzkum (ekolist.cz)

Vědci zkoumali padesát sedm druhů savců po celém světě ve snaze zjistit, jak lidé ovlivňují pohyb divokých zvířat. A ukazuje se, že v lidmi upravené krajině jsou zvířata línější.
 
"Pohyb zvířat je důležitý, protože přenášení semena a živiny mezi různými prostředími," říká Marlee Tuckerová z Goethova institutu a hlavní autorka výzkumu. "A pokud se savci pohybují méně, znamená to změny i v jejich ekosystémových funkcích."
Lidé mění krajinu mnoha způsoby. Aktuální mezinárodní vědecká studie zkoumala, jak lidmi upravená krajina po celém světě ovlivňuje pohyb suchozemských savců. V průměru se dá říci, že v kulturní krajině nachodí zvířata jen třetinu až polovinu toho, co nachodí v přírodě nedotčené.
"Překvapila nás velikost pozorovaného efektu," říká Wiliam Fagan z Marylandské univerzity, spoluautor studie. "V některých případech jsme pozorovali desetinásobný úbytek pohybu."
Většina savců se každý den pohybuje krajinou. Hledají jídlo, hledají úkryt či příležitost k páření. Obecně velcí savci, jako třeba zebra, se pohybují na větší vzdálenosti, zatímco savci malí, jako třeba zajíc, na kratší.
Vědci pohyb zvířat zkoumali pomocí GPS dat, získaných od 803 zvířat 57 druhů suchozemských savců planety. Data pak porovnávali s indexem Human Footprint Index, který hodnotí míru dotčenosti krajiny člověkem, od nuly (krajina nedotčená člověkem) po 50 (městská krajina). Vědci se zaměřili hlavně na oblasti s indexem 36 a výš a porovnávali je s daty z oblastí, kde je index méně než dva.
Vědci také u každého zvířecího druhu hodnotili jeho pohyb v různých časových intervalech od jedné hodiny do deseti dnů. V krátkém intervalu, kratším než jeden den, se vliv lidmi upravené krajiny nezdál u většiny zvířat tak silný. Pokud se ale vědci zaměřili na interval jednoho dne až deseti dnů, ukázalo se, že zvířata v lidmi upravené krajině se pohybují minimálně o polovinu méně.
Lidmi budovaná infrastruktura jako silnice, budovy, mosty a ploty představují pro zvířata fyzickou bariéru. Vědci ale přišli na další, trochu paradoxní důvod, proč se kulturní krajině zvířata pohybují méně. V takové krajině bývá větší dostatek potravy a úkrytů.
"Náš výzkum ukázal, že jde hlavně o dvě věci," říká Eliezer Gurarie, další spoluautor studie za Marylandskou univerzitu. "Jednak svět už tolik neumožňuje volný pohyb zvířat. Ale pro mnoho zvířat to není zásadní problém. Lidmi upravená krajina poskytuje dostatek potravy a úkrytu před predátory." Jako příklad uvádí Gurarie jelence běloocasé, kteří jsou dobře známí lidem žijící v okolí amerického Washingtonu nebo kojoty, které je možné spatřit na území Chicaga. Příkladem jsou také kuny, které žijí na severu USA a v Kanadě.
"Dlouho se myslelo, že kuny potřebují k životu původní, přirozený les," říká Gurarie. "Ale daří se jim extrémně dobře i v oblastech okolo Albany ve státě New York, kde žije také mnoho veverek a zajíců, kteří jsou pro tyto kuny vítanou kořistí."
Kuny žijící v městském prostředí, stejně jako urbanizovaní jelenci či kojoti, mají ale typicky menší areály, ve kterých se pohybují, než stejná zvířata žijící v nedotčené krajině.
Na výzkumu spolupracovalo přes sto vědců z celého světa a výsledky jejich práce byly právě zveřejněny v žurnálu Science. Velká většina dosavadních prací na dané téma se zaměřovala na konkrétní lokality či regiony, aktuální práce analyzuje chování řady druhů napříč celým světem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-5°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby