Přihlásit

Taková divná zeď aneb nejen o Horšově (Týdeník Domažlicko)

Kolem oné, už částečně se rozpadající zdi se kroutí kus jedné z okresních silnic, a to v části od Polžic až k Nové Vsi u Horšovského Týna.
Stejně jako ona zeď ani ta silnice není ledajaká. Téměř kopíruje pradávnou cestu, která sledovala levý břeh Radbuzy a po níž do Čech přijížděli obchodníci, vojáci a snad i diplomaté z celé Evropy.
Že tudy vedla cesta už od doby bronzové, dokazují archeologické nálezy např. z mohyl v Mírkovicích, či zbytky pradávného osídlení na Černém vrchu u Újezda Sv. Kříže. Ale ona zeď mezi Polžicemi a Novou Vsí byla postavena až na začátku novověku, a to v 16. století. Je to jedna ze čtyř stran ohrazení horšovské obory. Ta se rozkládá na téměř 40 hektarech a až do poloviny dvacátého století byla vzornou ukázkou renesančního životního stylu. Jan mladší z Lobkowitz nejen že po požáru Horšovského Týna, který v roce 1547 zničil kromě města i větší část starobylé původně biskupské falce, na jejím místě nechal vybudovat renesanční zámek, ale pravděpodobně založil i horšovskou oboru. A když ne on, tak některý z jeho synů - Kryštof nebo Vilém.
V oboře se nacházelo několik rybníků, vzorně udržované cesty lemované stromořadími, stály tu i sochy. Žilo tu mnoho zvěře i ptáků.
V současnosti však už slouží pole i louky v oboře běžnému zemědělskému podnikání.
A zeď, která měla tu zvláštnost, že na ní bylo poznat to, že každý poddaný měl při její výstavbě svůj úkol - přivézt kamení ber kde ber a postav, jak umíš, se dál rozpadá.
Nahlodávají ji stromy a keře i počasí. Škoda. Když už ne obora, tedy alespoň zeď.
Kdyby. Kdyby třeba Plzeňský kraj měl peníze, možná by ji mohli opravovat např. i učni z SOŠ a SOU v Horšovském Týně. Alespoň by si ověřili dějepis vlastníma rukama.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 8°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby