Přihlásit

Taková divná zeď aneb nejen o Horšově (Týdeník Domažlicko)

Kolem oné, už částečně se rozpadající zdi se kroutí kus jedné z okresních silnic, a to v části od Polžic až k Nové Vsi u Horšovského Týna.
Stejně jako ona zeď ani ta silnice není ledajaká. Téměř kopíruje pradávnou cestu, která sledovala levý břeh Radbuzy a po níž do Čech přijížděli obchodníci, vojáci a snad i diplomaté z celé Evropy.
Že tudy vedla cesta už od doby bronzové, dokazují archeologické nálezy např. z mohyl v Mírkovicích, či zbytky pradávného osídlení na Černém vrchu u Újezda Sv. Kříže. Ale ona zeď mezi Polžicemi a Novou Vsí byla postavena až na začátku novověku, a to v 16. století. Je to jedna ze čtyř stran ohrazení horšovské obory. Ta se rozkládá na téměř 40 hektarech a až do poloviny dvacátého století byla vzornou ukázkou renesančního životního stylu. Jan mladší z Lobkowitz nejen že po požáru Horšovského Týna, který v roce 1547 zničil kromě města i větší část starobylé původně biskupské falce, na jejím místě nechal vybudovat renesanční zámek, ale pravděpodobně založil i horšovskou oboru. A když ne on, tak některý z jeho synů - Kryštof nebo Vilém.
V oboře se nacházelo několik rybníků, vzorně udržované cesty lemované stromořadími, stály tu i sochy. Žilo tu mnoho zvěře i ptáků.
V současnosti však už slouží pole i louky v oboře běžnému zemědělskému podnikání.
A zeď, která měla tu zvláštnost, že na ní bylo poznat to, že každý poddaný měl při její výstavbě svůj úkol - přivézt kamení ber kde ber a postav, jak umíš, se dál rozpadá.
Nahlodávají ji stromy a keře i počasí. Škoda. Když už ne obora, tedy alespoň zeď.
Kdyby. Kdyby třeba Plzeňský kraj měl peníze, možná by ji mohli opravovat např. i učni z SOŠ a SOU v Horšovském Týně. Alespoň by si ověřili dějepis vlastníma rukama.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Čec 2018 24°C 16°C
  • 20 Čec 2018 25°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby