Přihlásit

Taková divná zeď aneb nejen o Horšově (Týdeník Domažlicko)

Kolem oné, už částečně se rozpadající zdi se kroutí kus jedné z okresních silnic, a to v části od Polžic až k Nové Vsi u Horšovského Týna.
Stejně jako ona zeď ani ta silnice není ledajaká. Téměř kopíruje pradávnou cestu, která sledovala levý břeh Radbuzy a po níž do Čech přijížděli obchodníci, vojáci a snad i diplomaté z celé Evropy.
Že tudy vedla cesta už od doby bronzové, dokazují archeologické nálezy např. z mohyl v Mírkovicích, či zbytky pradávného osídlení na Černém vrchu u Újezda Sv. Kříže. Ale ona zeď mezi Polžicemi a Novou Vsí byla postavena až na začátku novověku, a to v 16. století. Je to jedna ze čtyř stran ohrazení horšovské obory. Ta se rozkládá na téměř 40 hektarech a až do poloviny dvacátého století byla vzornou ukázkou renesančního životního stylu. Jan mladší z Lobkowitz nejen že po požáru Horšovského Týna, který v roce 1547 zničil kromě města i větší část starobylé původně biskupské falce, na jejím místě nechal vybudovat renesanční zámek, ale pravděpodobně založil i horšovskou oboru. A když ne on, tak některý z jeho synů - Kryštof nebo Vilém.
V oboře se nacházelo několik rybníků, vzorně udržované cesty lemované stromořadími, stály tu i sochy. Žilo tu mnoho zvěře i ptáků.
V současnosti však už slouží pole i louky v oboře běžnému zemědělskému podnikání.
A zeď, která měla tu zvláštnost, že na ní bylo poznat to, že každý poddaný měl při její výstavbě svůj úkol - přivézt kamení ber kde ber a postav, jak umíš, se dál rozpadá.
Nahlodávají ji stromy a keře i počasí. Škoda. Když už ne obora, tedy alespoň zeď.
Kdyby. Kdyby třeba Plzeňský kraj měl peníze, možná by ji mohli opravovat např. i učni z SOŠ a SOU v Horšovském Týně. Alespoň by si ověřili dějepis vlastníma rukama.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál
LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Lesnictví

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý 9. 1. státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Led 2018 0°C -3°C
  • 23 Led 2018 3°C -1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC

Naše další weby