Přihlásit

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divočáky zatím čtrnáct milionů korun (Zemědělec)

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divoká prasata ulovená v loňském roce kolem 14 milionů korun. Částka není definitivní, žádosti stále docházejí a čeká se na výsledky laboratorního vyšetření. Konečná suma bude zřejmě ještě o milion vyšší, řekl Pavel Bohatec z krajské veterinární správy.

Na takzvané zástřelné ve výši 1000 korun měli myslivci nárok od loňského 10. října a bylo možné ho uplatňovat pouze u vzorků odebraných do konce loňského roku. Opatření mělo podle Ministerstva zemědělství zmapovat výskyt takzvané Aujeszkyho choroby, které se také říká pseudovzteklina. Kromě monitoringu mělo vést i ke zvýšenému lovu divočáků. Podle Bohatce opatření pro veterináře znamenalo velký nárůst agendy, aniž byla tato činnost personálně posílena, podotkl Bohatec.

Aujeszkyho choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.
Středočeští veterináři loni podle Bohatce provedli 1126 kontrol chovů hospodářských zvířat. V současnosti kontrolují chovy domácích prasat kvůli ochraně proti africkému moru prasat.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz
 

Komentáře   

+2 # petv 2018-03-01 11:38
Smutné je, že to postrádá efekt, když doposud nejsou známy výsledky pro myslivecká sdružení či spolky. K čemu je vyhodnocení akce po měsících, když hrozí smrtelné riziko všem myslivecky vedeným psům v místech s nákazou :cry:
Veterina si udělala umělou zaměstnanost bez zvážení všech důsledků. Určitě se za to bude chtít nechat i náležitě odměnit.
Odměna 1000Kč mnohdy pro jednotlivé zástřely zvěře ani nepokryje náklady spojené s povinnými odběry vzorků a papírovou válkou s tím spojenou. (3-4 formuláře pro příjem, nevhodné úřední hodiny veteriny, ty nejsou ani na oficiálních stránkách, zjišťování kont subjektů apod.) Bylo lépe zvěř nelovit, tím nevznikala povinnost odběrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 4.83 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby