Přihlásit

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divočáky zatím čtrnáct milionů korun (Zemědělec)

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divoká prasata ulovená v loňském roce kolem 14 milionů korun. Částka není definitivní, žádosti stále docházejí a čeká se na výsledky laboratorního vyšetření. Konečná suma bude zřejmě ještě o milion vyšší, řekl Pavel Bohatec z krajské veterinární správy.

Na takzvané zástřelné ve výši 1000 korun měli myslivci nárok od loňského 10. října a bylo možné ho uplatňovat pouze u vzorků odebraných do konce loňského roku. Opatření mělo podle Ministerstva zemědělství zmapovat výskyt takzvané Aujeszkyho choroby, které se také říká pseudovzteklina. Kromě monitoringu mělo vést i ke zvýšenému lovu divočáků. Podle Bohatce opatření pro veterináře znamenalo velký nárůst agendy, aniž byla tato činnost personálně posílena, podotkl Bohatec.

Aujeszkyho choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.
Středočeští veterináři loni podle Bohatce provedli 1126 kontrol chovů hospodářských zvířat. V současnosti kontrolují chovy domácích prasat kvůli ochraně proti africkému moru prasat.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz
 

Komentáře   

+2 # petv 2018-03-01 11:38
Smutné je, že to postrádá efekt, když doposud nejsou známy výsledky pro myslivecká sdružení či spolky. K čemu je vyhodnocení akce po měsících, když hrozí smrtelné riziko všem myslivecky vedeným psům v místech s nákazou :cry:
Veterina si udělala umělou zaměstnanost bez zvážení všech důsledků. Určitě se za to bude chtít nechat i náležitě odměnit.
Odměna 1000Kč mnohdy pro jednotlivé zástřely zvěře ani nepokryje náklady spojené s povinnými odběry vzorků a papírovou válkou s tím spojenou. (3-4 formuláře pro příjem, nevhodné úřední hodiny veteriny, ty nejsou ani na oficiálních stránkách, zjišťování kont subjektů apod.) Bylo lépe zvěř nelovit, tím nevznikala povinnost odběrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby