Přihlásit

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divočáky zatím čtrnáct milionů korun (Zemědělec)

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divoká prasata ulovená v loňském roce kolem 14 milionů korun. Částka není definitivní, žádosti stále docházejí a čeká se na výsledky laboratorního vyšetření. Konečná suma bude zřejmě ještě o milion vyšší, řekl Pavel Bohatec z krajské veterinární správy.

Na takzvané zástřelné ve výši 1000 korun měli myslivci nárok od loňského 10. října a bylo možné ho uplatňovat pouze u vzorků odebraných do konce loňského roku. Opatření mělo podle Ministerstva zemědělství zmapovat výskyt takzvané Aujeszkyho choroby, které se také říká pseudovzteklina. Kromě monitoringu mělo vést i ke zvýšenému lovu divočáků. Podle Bohatce opatření pro veterináře znamenalo velký nárůst agendy, aniž byla tato činnost personálně posílena, podotkl Bohatec.

Aujeszkyho choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.
Středočeští veterináři loni podle Bohatce provedli 1126 kontrol chovů hospodářských zvířat. V současnosti kontrolují chovy domácích prasat kvůli ochraně proti africkému moru prasat.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz
 

Komentáře   

+2 # petv 2018-03-01 11:38
Smutné je, že to postrádá efekt, když doposud nejsou známy výsledky pro myslivecká sdružení či spolky. K čemu je vyhodnocení akce po měsících, když hrozí smrtelné riziko všem myslivecky vedeným psům v místech s nákazou :cry:
Veterina si udělala umělou zaměstnanost bez zvážení všech důsledků. Určitě se za to bude chtít nechat i náležitě odměnit.
Odměna 1000Kč mnohdy pro jednotlivé zástřely zvěře ani nepokryje náklady spojené s povinnými odběry vzorků a papírovou válkou s tím spojenou. (3-4 formuláře pro příjem, nevhodné úřední hodiny veteriny, ty nejsou ani na oficiálních stránkách, zjišťování kont subjektů apod.) Bylo lépe zvěř nelovit, tím nevznikala povinnost odběrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 59%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby