Přihlásit

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divočáky zatím čtrnáct milionů korun (Zemědělec)

Středočeští veterináři vyplatili myslivcům za divoká prasata ulovená v loňském roce kolem 14 milionů korun. Částka není definitivní, žádosti stále docházejí a čeká se na výsledky laboratorního vyšetření. Konečná suma bude zřejmě ještě o milion vyšší, řekl Pavel Bohatec z krajské veterinární správy.

Na takzvané zástřelné ve výši 1000 korun měli myslivci nárok od loňského 10. října a bylo možné ho uplatňovat pouze u vzorků odebraných do konce loňského roku. Opatření mělo podle Ministerstva zemědělství zmapovat výskyt takzvané Aujeszkyho choroby, které se také říká pseudovzteklina. Kromě monitoringu mělo vést i ke zvýšenému lovu divočáků. Podle Bohatce opatření pro veterináře znamenalo velký nárůst agendy, aniž byla tato činnost personálně posílena, podotkl Bohatec.

Aujeszkyho choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.
Středočeští veterináři loni podle Bohatce provedli 1126 kontrol chovů hospodářských zvířat. V současnosti kontrolují chovy domácích prasat kvůli ochraně proti africkému moru prasat.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz
 

Komentáře   

+2 # petv 2018-03-01 11:38
Smutné je, že to postrádá efekt, když doposud nejsou známy výsledky pro myslivecká sdružení či spolky. K čemu je vyhodnocení akce po měsících, když hrozí smrtelné riziko všem myslivecky vedeným psům v místech s nákazou :cry:
Veterina si udělala umělou zaměstnanost bez zvážení všech důsledků. Určitě se za to bude chtít nechat i náležitě odměnit.
Odměna 1000Kč mnohdy pro jednotlivé zástřely zvěře ani nepokryje náklady spojené s povinnými odběry vzorků a papírovou válkou s tím spojenou. (3-4 formuláře pro příjem, nevhodné úřední hodiny veteriny, ty nejsou ani na oficiálních stránkách, zjišťování kont subjektů apod.) Bylo lépe zvěř nelovit, tím nevznikala povinnost odběrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 35.40 km/h

  • 19 Bře 2018 -2°C -8°C
  • 20 Bře 2018 2°C -6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby