Přihlásit

Srážek aut se zvěří je víc než loni. Výrazně (Vyškovský deník)

Zvířata momentálně migrují za potravou, srážek aut s nimi přibývá. Řidiči by proto měli být opatrní.

Vyškovsko, Blanensko 

Řidič osobního auta zažil na silnici v Hodějicích na Vyškovsku šok. Před jeho vůz skočila srna. Střetu se nedalo zabránit.
Podobných případů přibývá.
V regionu nešlo o první prázdninovou dopravní nehodu auta se zvěří, kterou se museli zabývat policisté i myslivci. "Nehod se zvěří je víc. Jen za srpen se jedná už o čtvrtý střet.
Od začátku června pak máme hlášených třiadvacet takových případů," informovala mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.
Podle ní jsou čísla ve srovnání s loňským rokem vyšší. "Loni bylo za stejné období případů jedenáct, v srpnu před rokem se staly jen dvě nehody. Teď, v polovině měsíce, jsou už čtyři," dodala mluvčí.
Nejčastěji dochází ke srážkám se srnami. Často přebíhají přes cesty a řidiči nemají čas hned zareagovat. Zvěř způsobí škodu nejen na autě, ale také myslivcům. "Srážky se zvěří se neevidují nijak zvlášť. My to považujeme za úhyn. Je dost možné, že v případě, kdy řidič nemá velkou škodu na autě, si sražený kus naloží a odjede," řekl předseda mysliveckého spolku ve Vyškově František Toman. Podle něho je na Vyškovsku nejhorší situace mezi Slavkovem a Rousínovem, kde je nejvíc střetů i zvěře. "Teď by zvířata tolik cestovat neměla, končí srnčí říje, tak se situace zlepší," dodal předseda Toman.
Jinak mluví jednatel okresního mysliveckého spolku v Blansku Jaroslav Zelený. "Srážky se stávají, protože zvěř migruje. Zemědělci sklízejí plodiny, zvířata proto ztrácejí místo k úkrytu a navíc se přesouvají za potravou. Teď už jim zbývá jen kukuřice, tak budou cestovat," řekl Zelený.
Podle něho se myslivci o všech srážkách nedozví.
"Nemyslím si, že řidiči všechny nehody oznámí.
Třeba i proto, že někteří nemají pojištění. Pokud řidič nemá žádnou velkou škodu na autě, s největší pravděpodobností si zvíře naloží do auta a z místa odjede. Jenže se tím dopouští pytláctví," upozornil Zelený.
Škoda na sražené zvěři je různá. Pokud jde o chovný kus, může se jednat až o částku kolem dvaceti tisíc korun, čím víc takových nehod, tím větší ztráty.
Na Blanensku dochází ke střetům se zvěří častěji než ve Vyškově a okolí. "Za letošní rok od začátku prázdnin do poloviny srpna bylo devětadvacet případů srážky se zvěří. V loňském roce to za stejné období bylo jen deset. Nárůst tedy existuje," informoval mluvčí blanenské policie Bohumil Malášek. Největší riziko srážky hrozí na Blanensku na více místech. Řidiči by si měli dávat pozor například u černohorských lesů, na silnici mezi Bořitovem a Rájcem nebo mezi Mladkovem a Boskovice. Na Vyškovsku nejvíce hrozí riziko u Ždánického lesa, ale i na silnicích druhé třídy, které jsou u polí.

***

Sražená zvěř za prázdniny

. Vyškovsko: třiadvacet případů srážky auta se zvěří od začátku června (v loňském roce za celé prázdniny jedenáct případů).
. Blanensko: devětadvacet případů za letošní prázdniny (v loňském roce deset).
. Zvířata v posledních týdnech migrují za potravou, hrozí větší riziko nehod.
. Někteří řidiči nehody nehlásí a zvíře si odvezou.

Komentáře   

-10 # Nevrkla 2017-08-19 22:42
Problematika střetů zvěře s vozidly je diskutována ve všech médií, na všech úrovních a stále bez hmatatelných výsledků a každým rokem se dozvídáme, že se situace neustále zhoršuje. Proč na západ od našich hranic, je tato problematika řešená a u nás se neustále pohybujeme v bludném kruhu a ve výsledku se nic neděje. Je zajímavé, že se to týká tří rezortů: dopravy, zemědělství a životního prostředí a přesto se nenajdou prostředky na to, aby se ošetřily pachovými ohradníky alespoň úseky shluků DN na silnicích I. třídy. Naše firma Ekoplant, s.r.o. je výrobcem pachových zradidel PACHO-LEK a pachovými ohradníky se zabýváme již pátým rokem v rámci projektu TAČR. Rádi bychom docílili toho, aby se k pachovým ohradníkům přistupovalo jako ke značkám na silnici, jako k trvalým zařízením, které se musí trvale servisovat, oživovat pachovou látkou, že se nejedná o jednorázovou záležitost, která se instaluje jenom tehdy, když se najdou v rozpočtu státních institucí nějaké zbylé finance. Přitom nikdo nevnímá, že přímých škod za rok je cca150 mil.Kč a nepřímých škod 4 mld.Kč, za těmito čísly jsou zranění i mrtví řidiči, tím nechci končit, ale vizí, že se zasadíme o podstatné zlepšení situace v této problematice a že tento příspěvek opět nezapadne.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál
Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesnictví

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat...

Čti dál
Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Lesnictví

Účinné prosazování zájmů univerzity navenek a otevřený a přátelský styl řízení budou priority nového rektora prof. Ing. Petra Skleničky, CSc. Zaměřit se chce též na...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 66%

Vítr: 17.70 km/h

  • 19 Úno 2018 1°C -5°C
  • 20 Úno 2018 3°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby