Přihlásit

Špačky neodradí ani plamenomet (Břeclavský deník)

S dozráváním révy přilétá úhlavní nepřítel vinařů: špaček obecný. Ode dneška smí někde myslivci ptáky střílet.

Jižní Morava - Nejtvrdší opatření proti špačkům povoluje ode dneška hodonínská radnice. Myslivci budou ptáky střílet brokovnicí. "Opatřením chceme předejít závažným škodám na vinicích. Kvůli teplému počasí dozrávají hrozny dřív a úroda začíná lákat špačky," vysvětlil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček. Podle předsedy Spolku terezínských vinařů Vítězslava Vrby je odstřel účinný, ale není to stoprocentní ochrana. "Ptáky určitě odradí, ale úplně je od hroznů neodežene," přiblížil Vrba. V Terezíně si vinohrady chrání plynovými děly, nahrávkami křiku dravců i sítěmi.
Špačky smí zabíjet pouze myslivci, kteří k tomu mají oprávnění. Musí úřadům nahlásit, kde budou střílet, a po sklizni také uvést konečný počet mrtvých ptáků. "Spolu s akustickými plašiči je to celkem účinná metoda. Není ale jednoduché určit, jestli jde o tisícihlavé hejno, a stejně tak se opravdu trefit," sdělil Dušan Soviš za myslivce z Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Na nálety špačků se připravují i ve vinařství Pavlovín v Bohumilicích na Břeclavsku. "Letos hodně pomrzlo ovoce, tak se vrhnou hlavně na hrozny. Musíme si vinohrady víc hlídat," nastínil ředitel firmy Radim Heča.
Proti hladovým ptákům mají nachystaná plynová děla a hlídače. Kromě špačků révu ohrožují i mrazy.
"Hroznů nám pomrzlo zhruba stejné množství jako loni. V jedné lokalitě třicet procent, ve druhé čtyřicet," dodal Heča.
Na Znojemsku velké problémy se špačky nemají.
Podle předsedy Sdružení znojemských vinařů Jaromíra Čepičky ptáků v oblasti není tolik jako jinde na jihu Moravy. K ochraně vinic využívají sítě. Vedení radnice ve Znojmě vyhlášku o odstřelu špačků zatím jen plánuje.
Úrodě na Znojemsku uškodily hlavně jarní mrazíky. "Odhadovali jsme škody tak na třicet procent úrody révy. Ale zato se nevyskytly žádné choroby, jako třeba plíseň révová, a to proto, že bylo horko a nepršelo," doplnil Čepička.
I když se vinaři snaží před špačky chránit různě, podle ornitologa Karla Šimečka jsou všechny metody marné. "Hrozny jsou pro špačky na sklonku léta jediná potrava.
I kdyby proti nim šel někdo s plamenometem, stejně se nažerou," prohlásil Šimeček. Ptáci už jsou podle něj na zvuk plynových děl nebo na nahrávky dravců zvyklí. "Často vidím ve vinici bouchat děla a o padesát metrů dál sedí klidně hejno špačků," podělil se o zkušenost odborník.

Jak se bránit proti špačkům
. Od 15. srpna až do 31. října lze na Hodonínsku střílet špačky brokovnicí. Střílí se jen do okrajů minimálně tisícihlavého hejna.
. Lovit mohou pouze myslivci.
. Zabité ptáky je nutné dohledat, odevzdat úřadům či ochranářům a popřípadě sundat ornitologický štítek.
. Plašení pomocí děl, nahrávek a dělobuchů je možné po celý rok.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál

26°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 30%

Vítr: 6.44 km/h

  • 26 Kvě 2018 26°C 10°C
  • 27 Kvě 2018 26°C 12°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby