Přihlásit

Špačky neodradí ani plamenomet (Břeclavský deník)

S dozráváním révy přilétá úhlavní nepřítel vinařů: špaček obecný. Ode dneška smí někde myslivci ptáky střílet.

Jižní Morava - Nejtvrdší opatření proti špačkům povoluje ode dneška hodonínská radnice. Myslivci budou ptáky střílet brokovnicí. "Opatřením chceme předejít závažným škodám na vinicích. Kvůli teplému počasí dozrávají hrozny dřív a úroda začíná lákat špačky," vysvětlil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček. Podle předsedy Spolku terezínských vinařů Vítězslava Vrby je odstřel účinný, ale není to stoprocentní ochrana. "Ptáky určitě odradí, ale úplně je od hroznů neodežene," přiblížil Vrba. V Terezíně si vinohrady chrání plynovými děly, nahrávkami křiku dravců i sítěmi.
Špačky smí zabíjet pouze myslivci, kteří k tomu mají oprávnění. Musí úřadům nahlásit, kde budou střílet, a po sklizni také uvést konečný počet mrtvých ptáků. "Spolu s akustickými plašiči je to celkem účinná metoda. Není ale jednoduché určit, jestli jde o tisícihlavé hejno, a stejně tak se opravdu trefit," sdělil Dušan Soviš za myslivce z Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Na nálety špačků se připravují i ve vinařství Pavlovín v Bohumilicích na Břeclavsku. "Letos hodně pomrzlo ovoce, tak se vrhnou hlavně na hrozny. Musíme si vinohrady víc hlídat," nastínil ředitel firmy Radim Heča.
Proti hladovým ptákům mají nachystaná plynová děla a hlídače. Kromě špačků révu ohrožují i mrazy.
"Hroznů nám pomrzlo zhruba stejné množství jako loni. V jedné lokalitě třicet procent, ve druhé čtyřicet," dodal Heča.
Na Znojemsku velké problémy se špačky nemají.
Podle předsedy Sdružení znojemských vinařů Jaromíra Čepičky ptáků v oblasti není tolik jako jinde na jihu Moravy. K ochraně vinic využívají sítě. Vedení radnice ve Znojmě vyhlášku o odstřelu špačků zatím jen plánuje.
Úrodě na Znojemsku uškodily hlavně jarní mrazíky. "Odhadovali jsme škody tak na třicet procent úrody révy. Ale zato se nevyskytly žádné choroby, jako třeba plíseň révová, a to proto, že bylo horko a nepršelo," doplnil Čepička.
I když se vinaři snaží před špačky chránit různě, podle ornitologa Karla Šimečka jsou všechny metody marné. "Hrozny jsou pro špačky na sklonku léta jediná potrava.
I kdyby proti nim šel někdo s plamenometem, stejně se nažerou," prohlásil Šimeček. Ptáci už jsou podle něj na zvuk plynových děl nebo na nahrávky dravců zvyklí. "Často vidím ve vinici bouchat děla a o padesát metrů dál sedí klidně hejno špačků," podělil se o zkušenost odborník.

Jak se bránit proti špačkům
. Od 15. srpna až do 31. října lze na Hodonínsku střílet špačky brokovnicí. Střílí se jen do okrajů minimálně tisícihlavého hejna.
. Lovit mohou pouze myslivci.
. Zabité ptáky je nutné dohledat, odevzdat úřadům či ochranářům a popřípadě sundat ornitologický štítek.
. Plašení pomocí děl, nahrávek a dělobuchů je možné po celý rok.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Dřevařství

Největší lesnicko-dřevařská profesní organizace - Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje v lesnické sekci firmy, jejichž roční obrat přesahuje 12 miliard korun. Obrat firem...

Čti dál
Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Led 2018 0°C -2°C
  • 24 Led 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby