Přihlásit

Sochu srnce v Lípě zbavili graffiti (ceskolipsky.denik.cz)

Česká Lípa
Restaurátoři dokončili náročnou renovaci modernistického památníku Hermanna Lönse v českolipském městském parku.

"Opomíjená žulová střecha v horním okraji českolipského městského parku se po desetiletí stávala terčem sprejerů. A zároveň měl do nynějška jen málokdo tušení, koho nebo co má pamětní deska s motivem srnce připomínat. Autorem neobvyklého kamenného pomníku je německý modernistický výtvarník Fritz Tampe. V českolipském parku jej místní myslivecký spolek odhalil 17. září 1933 na počest spisovatele zálesáckých příběhů Hermanna Lönse.
Ten padl během bojů první světové války a jeho dílo, inspirované často germánskou mytologií, si mimo jiné oblíbil Adolf Hitler. Dokonce nechal v roce 1934 jeho exhumované ostatky znovu pohřbít se státními poctami. Dílo konec války a vládu komunistů přečkalo mimo jiné díky tomu, že z něj někdo prozíravě sejmul německé nápisy a reliéf tváře. Zůstal jen srnec. Komu by vadil srnec?

BARVY NA AUTA
Celých 84 let po odhalení se do pomníku pustili restaurátoři. "Památník jsme opatřili antisprejovým nátěrem a dedikační tabulkou, poukazující na to že se nejedná o památník srnce, ale německého spisovatele," říká restaurátor Pavel Kraus. To bylo však jen završení několik týdnů trvající práce.
"Stal se cílem samozvaných anonymních sprejerů, kteří tu praktikovali své seberealizace po několik desetiletí. Odstranili jsme asi tři vrstvy sprejových postřiků, nejodolnější a nejstupidnější, co se symbolů týká, byly ty nejstarší, provedené ještě autoemailovými spreji," vypráví Pavel Kraus.
Památník bylo potřeba také po očištění vyretušovat a domodelovat poškozené partie. Českolipský park začal před 142 lety budovat Vysazovací a okrašlovací spolek. Iniciátorem výstavby parku byl mimo jiné českolipský malíř Eduard Steffen. Ten stál i u zrodu Severočeského výletního klubu, jehož založení před 140 lety si připomeneme v příštím roce. Klub například uspořádal sbírky na výstavbu rozhledny na Špičáku nebo výletního místa na Holém vrchu."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

22°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 43%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Čec 2018 27°C 16°C
  • 21 Čec 2018 28°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby