Přihlásit

Sochu srnce v Lípě zbavili graffiti (ceskolipsky.denik.cz)

Česká Lípa
Restaurátoři dokončili náročnou renovaci modernistického památníku Hermanna Lönse v českolipském městském parku.

"Opomíjená žulová střecha v horním okraji českolipského městského parku se po desetiletí stávala terčem sprejerů. A zároveň měl do nynějška jen málokdo tušení, koho nebo co má pamětní deska s motivem srnce připomínat. Autorem neobvyklého kamenného pomníku je německý modernistický výtvarník Fritz Tampe. V českolipském parku jej místní myslivecký spolek odhalil 17. září 1933 na počest spisovatele zálesáckých příběhů Hermanna Lönse.
Ten padl během bojů první světové války a jeho dílo, inspirované často germánskou mytologií, si mimo jiné oblíbil Adolf Hitler. Dokonce nechal v roce 1934 jeho exhumované ostatky znovu pohřbít se státními poctami. Dílo konec války a vládu komunistů přečkalo mimo jiné díky tomu, že z něj někdo prozíravě sejmul německé nápisy a reliéf tváře. Zůstal jen srnec. Komu by vadil srnec?

BARVY NA AUTA
Celých 84 let po odhalení se do pomníku pustili restaurátoři. "Památník jsme opatřili antisprejovým nátěrem a dedikační tabulkou, poukazující na to že se nejedná o památník srnce, ale německého spisovatele," říká restaurátor Pavel Kraus. To bylo však jen završení několik týdnů trvající práce.
"Stal se cílem samozvaných anonymních sprejerů, kteří tu praktikovali své seberealizace po několik desetiletí. Odstranili jsme asi tři vrstvy sprejových postřiků, nejodolnější a nejstupidnější, co se symbolů týká, byly ty nejstarší, provedené ještě autoemailovými spreji," vypráví Pavel Kraus.
Památník bylo potřeba také po očištění vyretušovat a domodelovat poškozené partie. Českolipský park začal před 142 lety budovat Vysazovací a okrašlovací spolek. Iniciátorem výstavby parku byl mimo jiné českolipský malíř Eduard Steffen. Ten stál i u zrodu Severočeského výletního klubu, jehož založení před 140 lety si připomeneme v příštím roce. Klub například uspořádal sbírky na výstavbu rozhledny na Špičáku nebo výletního místa na Holém vrchu."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál
Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Lesnictví

Česká zemědělská univerzita v Praze vstupuje do dalšího období s novým rektorem. Lesnická práce se ho zeptala, v čem chce tradiční univerzitu rozvíjet, jak vnímá...

Čti dál

22°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 44%

Vítr: 28.97 km/h

  • 23 Dub 2018 23°C 9°C
  • 24 Dub 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby