Přihlásit

Sochu srnce v Lípě zbavili graffiti (ceskolipsky.denik.cz)

Česká Lípa
Restaurátoři dokončili náročnou renovaci modernistického památníku Hermanna Lönse v českolipském městském parku.

"Opomíjená žulová střecha v horním okraji českolipského městského parku se po desetiletí stávala terčem sprejerů. A zároveň měl do nynějška jen málokdo tušení, koho nebo co má pamětní deska s motivem srnce připomínat. Autorem neobvyklého kamenného pomníku je německý modernistický výtvarník Fritz Tampe. V českolipském parku jej místní myslivecký spolek odhalil 17. září 1933 na počest spisovatele zálesáckých příběhů Hermanna Lönse.
Ten padl během bojů první světové války a jeho dílo, inspirované často germánskou mytologií, si mimo jiné oblíbil Adolf Hitler. Dokonce nechal v roce 1934 jeho exhumované ostatky znovu pohřbít se státními poctami. Dílo konec války a vládu komunistů přečkalo mimo jiné díky tomu, že z něj někdo prozíravě sejmul německé nápisy a reliéf tváře. Zůstal jen srnec. Komu by vadil srnec?

BARVY NA AUTA
Celých 84 let po odhalení se do pomníku pustili restaurátoři. "Památník jsme opatřili antisprejovým nátěrem a dedikační tabulkou, poukazující na to že se nejedná o památník srnce, ale německého spisovatele," říká restaurátor Pavel Kraus. To bylo však jen završení několik týdnů trvající práce.
"Stal se cílem samozvaných anonymních sprejerů, kteří tu praktikovali své seberealizace po několik desetiletí. Odstranili jsme asi tři vrstvy sprejových postřiků, nejodolnější a nejstupidnější, co se symbolů týká, byly ty nejstarší, provedené ještě autoemailovými spreji," vypráví Pavel Kraus.
Památník bylo potřeba také po očištění vyretušovat a domodelovat poškozené partie. Českolipský park začal před 142 lety budovat Vysazovací a okrašlovací spolek. Iniciátorem výstavby parku byl mimo jiné českolipský malíř Eduard Steffen. Ten stál i u zrodu Severočeského výletního klubu, jehož založení před 140 lety si připomeneme v příštím roce. Klub například uspořádal sbírky na výstavbu rozhledny na Špičáku nebo výletního místa na Holém vrchu."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál
MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není zakázana

MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není…

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství vydalo 7. 11. 2017 nařízení (opatření obecné povahy), podle kterého musí vlastníci lesů odstranit do konce března 2018 dřevo napadené kůrovcem nebo poničené...

Čti dál
Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Lesnictví

Podle odhadů, které se v průběhu týdne stále zpřesňují bude s velkou pravděpodobností v České republice poškozeno téměř 3 miliony kubíků dříví. Odhad vychází z...

Čti dál
První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné povahy

První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné…

Lesnictví

Vichřice, která se prohnala Českou republikou 29. října poničila podle prvních odhadů až dva miliony kubíků dříví. Větrná kalamita bude mít vliv i na konečnou...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 89%

Vítr: 40.23 km/h

  • 20 Lis 2017 5°C 1°C
  • 21 Lis 2017 6°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC