Přihlásit

Slavnou oboru Hukvaldy proslavili černí myslivci (5plus2)

Hukvaldská obora oslavila 450 let od založení. Žije v ní mufloní a daňčí zvěř, stala se oblíbeným cílem výletníků i díky hradu na kopci, který ji stráží.

HUKVALDY
Hradní kopec i sousední Kazničov tvoří pomyslné dominanty obory, která patří k nejstarším v zemi.
První zmínky o oboře sahají do roku 1567, kdy hukvaldské panství spravoval olomoucký biskup Vilém Prusinovský. "Ten dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. V letech 1730 až 1736 nechali správci hukvaldského panství postavit kamennou oborní zeď, aby dali v hladových letech lidem práci. Osázeli hradní vrch, který byl ve středověku z obranných důvodů odlesněn," popsal dějiny obory mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.
Oboru kromě sochy lišky Bystroušky a odkazu skladatele Leoše Janáčka, který se na Hukvaldech narodil a později tam měl i svůj dům, proslavil také román Černí myslivci spisovatelky Růženy Svobodové. Román byl zfilmován v roce 1921. O jeho adaptaci se pokusil také režisér Martin Frič. Film však v roce 1945 nedokončil. Černí myslivci, dvanáct mládenců, na lovu doprovázeli olomouckého arcibiskupa Bedřicha Egona Fürstenberga, lantkraběte z Fürstenbergu (1853-1892). Ten se nejvíce zapsal do historie Hukvald. V roce 1855 přestavěl bývalé kanceláře a byt hejtmana naproti kostela na zámeček. V roce 1858 dal vybudovat v hukvaldské oboře hřebčín, kde byli chováni koně andaluského plemene - stejné jako v Kladrubech - a právě ty sedlali Fürstenbergovi černí myslivci, když ho doprovázeli.
Příběh černých myslivců skončil roku 1892, kdy na zámečku v Hukvaldech zemřel arcibiskup Bedřich Fürstenberg. Jeho nástupce, arcibiskup Theodor Kohn, již nebyl přítelem lovu a družinu černých myslivců rozpustil.
"V říjnu roku 2014 obora přešla prostřednictvím majetkového narovnání mezi státem a církvemi do vlastnictví Biskupství ostravsko-opavského. Provoz zajišťují zaměstnanci Biskupských lesů," popsal Siuda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby