Přihlásit

Slavnou oboru Hukvaldy proslavili černí myslivci (5plus2)

Hukvaldská obora oslavila 450 let od založení. Žije v ní mufloní a daňčí zvěř, stala se oblíbeným cílem výletníků i díky hradu na kopci, který ji stráží.

HUKVALDY
Hradní kopec i sousední Kazničov tvoří pomyslné dominanty obory, která patří k nejstarším v zemi.
První zmínky o oboře sahají do roku 1567, kdy hukvaldské panství spravoval olomoucký biskup Vilém Prusinovský. "Ten dostal od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. V letech 1730 až 1736 nechali správci hukvaldského panství postavit kamennou oborní zeď, aby dali v hladových letech lidem práci. Osázeli hradní vrch, který byl ve středověku z obranných důvodů odlesněn," popsal dějiny obory mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.
Oboru kromě sochy lišky Bystroušky a odkazu skladatele Leoše Janáčka, který se na Hukvaldech narodil a později tam měl i svůj dům, proslavil také román Černí myslivci spisovatelky Růženy Svobodové. Román byl zfilmován v roce 1921. O jeho adaptaci se pokusil také režisér Martin Frič. Film však v roce 1945 nedokončil. Černí myslivci, dvanáct mládenců, na lovu doprovázeli olomouckého arcibiskupa Bedřicha Egona Fürstenberga, lantkraběte z Fürstenbergu (1853-1892). Ten se nejvíce zapsal do historie Hukvald. V roce 1855 přestavěl bývalé kanceláře a byt hejtmana naproti kostela na zámeček. V roce 1858 dal vybudovat v hukvaldské oboře hřebčín, kde byli chováni koně andaluského plemene - stejné jako v Kladrubech - a právě ty sedlali Fürstenbergovi černí myslivci, když ho doprovázeli.
Příběh černých myslivců skončil roku 1892, kdy na zámečku v Hukvaldech zemřel arcibiskup Bedřich Fürstenberg. Jeho nástupce, arcibiskup Theodor Kohn, již nebyl přítelem lovu a družinu černých myslivců rozpustil.
"V říjnu roku 2014 obora přešla prostřednictvím majetkového narovnání mezi státem a církvemi do vlastnictví Biskupství ostravsko-opavského. Provoz zajišťují zaměstnanci Biskupských lesů," popsal Siuda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 83%

Vítr: 6.44 km/h

  • 21 Říj 2017 12°C 8°C
  • 22 Říj 2017 12°C 8°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC