Přihlásit

Senoseče se blíží, lidé chránící zvířata před smrtí vyrážejí do akce (prostejovsky.denik.cz)

Blížící se léto neznamená jen stále vyšší teploty či přípravy na dobu dovolených. Blíží se totiž také senoseče. A během nich i hrozící mrzačení či zabíjení mláďat zvěře. Každoročně se například na sociálních sítích objevují fotky poraněných nebo mrtvých zvířat, zejména srnčat.

"Lidé přitom mohou s problémem něco udělat. Třetím rokem funguje portál www.senosec.czu.cz, který pomáhá v komunikaci zemědělců a myslivců, kteří se snaží zvěř z porostů určených k sečení včas vyhnat.
Na vyhánění se však mohou podílet také dobrovolníci. Právě na tomhle portálu se pak mohou zaregistrovat na jednotlivé akce. Včetně těch na Prostějovsku, které se konají vesměs ve střední části okresu.
"Dobrou spolupráci máme třeba s určickým hospodářským družstvem. Využívají portálu Senoseče, hlásí termíny, včera právě začalo první sklízení," uvedl myslivec a zároveň jeden z propagátorů projektu Radomil Holík.

Projít a zachránit
Právě v okolí Určic, Žešova či Vranovic-Kelčic se rok co rok na mapě senosečí objevují postupně body, které upozorňují, že je zde potřeba projít krajinu. Po registraci na portálu pak zájemcům o pomoc začínají chodit SMS zprávy, kde konkrétně a kdy mohou s procházením mezí či polí pomáhat.
"Hlavním smyslem je zachránit mláďata, zejména srnčata či zajíčky, před zbytečnou smrtí. Včera v osm ráno už proběhla první akce," uvedla Aneta Abelová, která se do procházení zapojila.  Bohužel, dosud podobné akce velkou část okresu míjí. Snaha dobrovolníků se tak zatím omezuje jen na centrální část okresu, západ Prostějovska bývá například vyháněním zvěře pokrytý mnohem méně. A tato část okresu v tomhle není jediná.
"Slyšel jsem o této aktivitě. V okolí jsem ji ale nezaznamenal. Přijde mi, že to tu nikdo moc neřeší," poznamenal Drahoš Kňourek, ředitel záchranné stanice pro zvířata.
"Nevzpomínám si moc, že by k nám přiváželi třeba srnky posečené na poli," zamyslel se muž.
Nicméně například loni web Senoseče informoval hned o několika nálezech mrtvých srnčat na Prostějovsku.

Web už využívají tisíce lidí
Samotný projekt pak podle Radomila Holíka využívají tisíce lidí.
"Přihlášených je zhruba čtyři a půl tisíce. Teprve fungujeme třetí sezónu a zatím si k této aktivitě hledají lidé cestu. Přitom první zmínky o zákonném vyhánění zvěře z polí a luk jsou už z první poloviny 18. století," sdělil Radomil Holík k vyhánění, které začíná být stále aktuálnější.
Právě květen je z pohledu senosečí vůbec nejvytíženějším měsícem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby