Přihlásit

Šelmy pokřtí autorka ve středu (Kladenský deník)

Slaný
Křest knihy a autogramiáda knihy Šelmy od autorky a slánské rodačky Dany Holečkové s ilustracemi Jitky Mašínové se koná ve středu 13. prosince od 17 hodin v knihovně Václava Štecha ve Slaném. Dana Holečková poskytla rozhovor.

* Dano, život jsi spojila se ZOO Dvůr Králové a v tomto městě i bydlíš. Srovnáváš ho někdy se Slaným?

Já jsem bez problémů zakotvila ve Dvoře, protože se Slanému v mnohém podobá - obě jsou malebná města, dříve královská, později okresní, pak se stalo okresním jiné blízké město. Dnes však je Dvůr Králové trochu město, kde lišky dávají dobrou noc a ve Slaném je velmi znát blízkost Prahy, někdy pozitivně, někdy negativně. Pokud do Slaného dojedu bez půlhodinového stání od Blahotic, tak jej ráda vidím, ostatně v mých snech se stále Slaný objevuje jako můj domov, a to se nezmění.

* Kniha, která vyšla, je o šelmách. Kam jsi za nimi jela?

Se šelmami je to složité, obvykle se v přírodě schovávají, tak jsem v Kostarice marně vyhlížela jaguára. Naštěstí jsem mnohokrát navštívila Afriku, kde jsem pozorovala lvy, gepardy, psy hyenové, šakaly, hyeny, ba i lachtany. Dokonce jsem několikrát zahlédla levharta.

* A co české šelmy? Zažila jsi je někdy "na vlastní oči"?

Strašně toužím potkat vlka, rysa, šakala zlatého (u nás je od roku 2006) a další. Pozorovala jsem jen lasice, a vzácně na Večerním safari královédvorské zoo lišky a jezevce. Ale osobně jsem jako zoolog zajišťovala vypouštění divokých rysů na pouštění Šumavu v oblasti Kvildy.

* Kniha Šelmy vyšla minulý měsíc. Co máš v plánu dál?

Mám v plánu výstavu obrazů ve Dvoře a v Praze a ráda bych napsala knihu o nosorožcích, jsou to úžasná, často opomíjená zvířata, daleko inteligentnější a citlivější než si lidé obvykle myslí.

***
RNDr. Dana Holečková
Narozena: 1957 ve Slaném
Studium: zoologie na Přírodovědecké fakultě UK Praha; od roku 1984 zoolog v ZOO Dvůr Králové, ředitelkou v letech 1996-2012, kdy se podařilo rozmnožit gepardy a zahrada se v chovu těchto koček stala nejúspěšnější ve střední Evropě a v chovu psů hyenových a nosorožců dvourohých na světě. V současnosti učí zoologii, chov zvířat a problematiku zoologických zahrad v Praze a vede výtvarný ateliér ve Slaném. Od roku 2011 se věnuje malování, zejména zvířat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál
Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Lesnictví

Odvolaný generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád byl 16. 5. 2018 hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu. Hlavním tématem byly důvody jeho odvolání, opatření, které Lesy...

Čti dál
ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) v tiskovém prohlášení reaguje na prohlášení vládních představitelů ke kritické situaci v lese a na trhu s dřívím. Podle...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 59%

Vítr: 57.93 km/h

  • 23 Kvě 2018 26°C 13°C
  • 24 Kvě 2018 23°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby