Přihlásit

Šelmy pokřtí autorka ve středu (Kladenský deník)

Slaný
Křest knihy a autogramiáda knihy Šelmy od autorky a slánské rodačky Dany Holečkové s ilustracemi Jitky Mašínové se koná ve středu 13. prosince od 17 hodin v knihovně Václava Štecha ve Slaném. Dana Holečková poskytla rozhovor.

* Dano, život jsi spojila se ZOO Dvůr Králové a v tomto městě i bydlíš. Srovnáváš ho někdy se Slaným?

Já jsem bez problémů zakotvila ve Dvoře, protože se Slanému v mnohém podobá - obě jsou malebná města, dříve královská, později okresní, pak se stalo okresním jiné blízké město. Dnes však je Dvůr Králové trochu město, kde lišky dávají dobrou noc a ve Slaném je velmi znát blízkost Prahy, někdy pozitivně, někdy negativně. Pokud do Slaného dojedu bez půlhodinového stání od Blahotic, tak jej ráda vidím, ostatně v mých snech se stále Slaný objevuje jako můj domov, a to se nezmění.

* Kniha, která vyšla, je o šelmách. Kam jsi za nimi jela?

Se šelmami je to složité, obvykle se v přírodě schovávají, tak jsem v Kostarice marně vyhlížela jaguára. Naštěstí jsem mnohokrát navštívila Afriku, kde jsem pozorovala lvy, gepardy, psy hyenové, šakaly, hyeny, ba i lachtany. Dokonce jsem několikrát zahlédla levharta.

* A co české šelmy? Zažila jsi je někdy "na vlastní oči"?

Strašně toužím potkat vlka, rysa, šakala zlatého (u nás je od roku 2006) a další. Pozorovala jsem jen lasice, a vzácně na Večerním safari královédvorské zoo lišky a jezevce. Ale osobně jsem jako zoolog zajišťovala vypouštění divokých rysů na pouštění Šumavu v oblasti Kvildy.

* Kniha Šelmy vyšla minulý měsíc. Co máš v plánu dál?

Mám v plánu výstavu obrazů ve Dvoře a v Praze a ráda bych napsala knihu o nosorožcích, jsou to úžasná, často opomíjená zvířata, daleko inteligentnější a citlivější než si lidé obvykle myslí.

***
RNDr. Dana Holečková
Narozena: 1957 ve Slaném
Studium: zoologie na Přírodovědecké fakultě UK Praha; od roku 1984 zoolog v ZOO Dvůr Králové, ředitelkou v letech 1996-2012, kdy se podařilo rozmnožit gepardy a zahrada se v chovu těchto koček stala nejúspěšnější ve střední Evropě a v chovu psů hyenových a nosorožců dvourohých na světě. V současnosti učí zoologii, chov zvířat a problematiku zoologických zahrad v Praze a vede výtvarný ateliér ve Slaném. Od roku 2011 se věnuje malování, zejména zvířat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 67%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 31°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby