Přihlásit

Šelmy pokřtí autorka ve středu (Kladenský deník)

Slaný
Křest knihy a autogramiáda knihy Šelmy od autorky a slánské rodačky Dany Holečkové s ilustracemi Jitky Mašínové se koná ve středu 13. prosince od 17 hodin v knihovně Václava Štecha ve Slaném. Dana Holečková poskytla rozhovor.

* Dano, život jsi spojila se ZOO Dvůr Králové a v tomto městě i bydlíš. Srovnáváš ho někdy se Slaným?

Já jsem bez problémů zakotvila ve Dvoře, protože se Slanému v mnohém podobá - obě jsou malebná města, dříve královská, později okresní, pak se stalo okresním jiné blízké město. Dnes však je Dvůr Králové trochu město, kde lišky dávají dobrou noc a ve Slaném je velmi znát blízkost Prahy, někdy pozitivně, někdy negativně. Pokud do Slaného dojedu bez půlhodinového stání od Blahotic, tak jej ráda vidím, ostatně v mých snech se stále Slaný objevuje jako můj domov, a to se nezmění.

* Kniha, která vyšla, je o šelmách. Kam jsi za nimi jela?

Se šelmami je to složité, obvykle se v přírodě schovávají, tak jsem v Kostarice marně vyhlížela jaguára. Naštěstí jsem mnohokrát navštívila Afriku, kde jsem pozorovala lvy, gepardy, psy hyenové, šakaly, hyeny, ba i lachtany. Dokonce jsem několikrát zahlédla levharta.

* A co české šelmy? Zažila jsi je někdy "na vlastní oči"?

Strašně toužím potkat vlka, rysa, šakala zlatého (u nás je od roku 2006) a další. Pozorovala jsem jen lasice, a vzácně na Večerním safari královédvorské zoo lišky a jezevce. Ale osobně jsem jako zoolog zajišťovala vypouštění divokých rysů na pouštění Šumavu v oblasti Kvildy.

* Kniha Šelmy vyšla minulý měsíc. Co máš v plánu dál?

Mám v plánu výstavu obrazů ve Dvoře a v Praze a ráda bych napsala knihu o nosorožcích, jsou to úžasná, často opomíjená zvířata, daleko inteligentnější a citlivější než si lidé obvykle myslí.

***
RNDr. Dana Holečková
Narozena: 1957 ve Slaném
Studium: zoologie na Přírodovědecké fakultě UK Praha; od roku 1984 zoolog v ZOO Dvůr Králové, ředitelkou v letech 1996-2012, kdy se podařilo rozmnožit gepardy a zahrada se v chovu těchto koček stala nejúspěšnější ve střední Evropě a v chovu psů hyenových a nosorožců dvourohých na světě. V současnosti učí zoologii, chov zvířat a problematiku zoologických zahrad v Praze a vede výtvarný ateliér ve Slaném. Od roku 2011 se věnuje malování, zejména zvířat.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-5°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby