Přihlásit

S tularémií zajíců se potýkají myslivci na Jičínsku. Nebezpečná nákaza je přenosná i na člověka (ČRo - hradec.cz)

Po dvou letech se na Jičínsku objevila nebezpečná nákaza - tularémie zajíců. Nemocné zvíře bylo odstřeleno v katastru obce Soběraz a následné veterinární vyšetření odhalilo tuto chorobu, která je přenosná i na člověka. Krajská veterinární správa musela vyhlásit mimořádná opatření i pro katastrální území Lháň a Železnice.

Tularémie je přenosná na člověka. Jak moc nebezpečná je tato choroba pro lidí? Původcem nemoci je velmi odolná bakterie a samotné onemocnění souvisí s tím, jakým způsobem se člověk nakazí. Může se tedy jednat o různé kožní choroby, záněty očí, střevní potíže nebo v případě vdechnutí o zápal plic. Člověk se může nakazit nejen od zajíců, ale také od dalších hlodavců nebo dokonce od klíštěte.

Jak by měli lidé postupovat v případě nalezení uhynulého zajíce, to popisuje ředitel Krajské veterinární správy Aleš Hatsch: "Lidé především v lese, nebo kdekoliv, pokud najdou uhynulého zajíce, tak je důležité s ním nemanipulovat. Protože i drobné záděrky na rukách mohou být důvodem přenosu nemoci na člověka. A je důležité ihned uvědomit buď místní myslivecké sdružení, nebo zavolat k nám, přímo na krizovou linku na Krajskou veterinární správu."

Může se tularémie rozšířit i do dalších oblastí Jičínska? To se samozřejmě nedá vyloučit, ale jak jsme zjistili na Krajské veterinární správě, tak populace zajíce polního ve volné přírodě není zase tak početná, aby docházelo k velké migraci zvířat.

Mimořádná veterinární opatření budou v oblasti platit 3 měsíce od data posledního pozitivního nálezu choroby u zajíce. V případě porušení předpisů veterinární správy hrozí podnikajícím fyzickým a právnickým osobám pokuta až do výše 2 milionů korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje...

Čti dál
Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 55%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 28°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby