Přihlásit

S tularémií zajíců se potýkají myslivci na Jičínsku. Nebezpečná nákaza je přenosná i na člověka (ČRo - hradec.cz)

Po dvou letech se na Jičínsku objevila nebezpečná nákaza - tularémie zajíců. Nemocné zvíře bylo odstřeleno v katastru obce Soběraz a následné veterinární vyšetření odhalilo tuto chorobu, která je přenosná i na člověka. Krajská veterinární správa musela vyhlásit mimořádná opatření i pro katastrální území Lháň a Železnice.

Tularémie je přenosná na člověka. Jak moc nebezpečná je tato choroba pro lidí? Původcem nemoci je velmi odolná bakterie a samotné onemocnění souvisí s tím, jakým způsobem se člověk nakazí. Může se tedy jednat o různé kožní choroby, záněty očí, střevní potíže nebo v případě vdechnutí o zápal plic. Člověk se může nakazit nejen od zajíců, ale také od dalších hlodavců nebo dokonce od klíštěte.

Jak by měli lidé postupovat v případě nalezení uhynulého zajíce, to popisuje ředitel Krajské veterinární správy Aleš Hatsch: "Lidé především v lese, nebo kdekoliv, pokud najdou uhynulého zajíce, tak je důležité s ním nemanipulovat. Protože i drobné záděrky na rukách mohou být důvodem přenosu nemoci na člověka. A je důležité ihned uvědomit buď místní myslivecké sdružení, nebo zavolat k nám, přímo na krizovou linku na Krajskou veterinární správu."

Může se tularémie rozšířit i do dalších oblastí Jičínska? To se samozřejmě nedá vyloučit, ale jak jsme zjistili na Krajské veterinární správě, tak populace zajíce polního ve volné přírodě není zase tak početná, aby docházelo k velké migraci zvířat.

Mimořádná veterinární opatření budou v oblasti platit 3 měsíce od data posledního pozitivního nálezu choroby u zajíce. V případě porušení předpisů veterinární správy hrozí podnikajícím fyzickým a právnickým osobám pokuta až do výše 2 milionů korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 72%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 30°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby