Přihlásit

Přes zimu v krasu zůstávají. Sokol i rys Kryštof (Blanenský deník)

Blanensko
Rys Kryštof loví v lesích Moravského krasu i přes zimu. Vzácná kočkovitá šelma se tam usídlila před více než rokem, od té doby ji sledují odborníci. Báli se, že kvůli hledání partnerky území opustí.
"Stále se pohybuje v chráněné krajinné oblasti i mimo její hranice," potvrdil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
Za partnerkou by rys musel urazit desítky i stovky kilometrů přes dálnice a zastavěné oblasti. Samice totiž žijí na Šumavě nebo v Moravskoslezských Beskydech.
O tom, že by některé přivezli do jeho domova, přírodovědci neuvažují.
"Není třeba zasahovat do přirozeného běhu přírody. I Kryštof sem přišel z Beskyd. Snad se to podaří také samici," doufá zoolog.
Šelma si své rozsáhlé teritorium stále značkuje.
"Jeho domovský okrsek se rozkládá na dvou stech kilometrech čtverečních," odhadl Duľa.
Podle něj Kryštofa nevyhnali ani přemnožení divočáci, kteří obvykle hodují na jeho kořisti. "Je v dobré kondici a potravy má kolem sebe dost," poznamenal. Kryštof má také řadu fanoušků, kteří o něj nechtějí přijít. "Byla by škoda, kdyby odešel. Určitě je mu tady líp než jinde.
Partnerku mu ale moc přeji," řekla například Anna Nejezchlebová z Blanska.
Zima nezaskočila ani pár sokola stěhovavého (na snímku). Opeření dravci se do Moravského krasu vrátili předloni. Po padesáti letech. Zatímco samička se nyní toulá, samec zůstal, aby hlídal svoje teritorium. "Uvidíme na jaře. Jestli samice neuhyne nebo ji někdo nezastřelí, vrátí se. Sokolové tvoří věrné páry," vysvětlil ornitolog René Bedan.
Naposledy sokola sledoval v úterý. "Proháněl káňata vysoko v oblacích a předváděl akrobatické kousky," popisoval.
Rys a sokol nejsou jediní zástupci zvířecí říše, které přírodovědci a ochranáři v Moravském krasu sledují.
Řadí se k nim i netopýři.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Dřevařství

Největší lesnicko-dřevařská profesní organizace - Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje v lesnické sekci firmy, jejichž roční obrat přesahuje 12 miliard korun. Obrat firem...

Čti dál
Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Led 2018 1°C -2°C
  • 24 Led 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby