Přihlásit

Přes zimu v krasu zůstávají. Sokol i rys Kryštof (Blanenský deník)

Blanensko
Rys Kryštof loví v lesích Moravského krasu i přes zimu. Vzácná kočkovitá šelma se tam usídlila před více než rokem, od té doby ji sledují odborníci. Báli se, že kvůli hledání partnerky území opustí.
"Stále se pohybuje v chráněné krajinné oblasti i mimo její hranice," potvrdil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
Za partnerkou by rys musel urazit desítky i stovky kilometrů přes dálnice a zastavěné oblasti. Samice totiž žijí na Šumavě nebo v Moravskoslezských Beskydech.
O tom, že by některé přivezli do jeho domova, přírodovědci neuvažují.
"Není třeba zasahovat do přirozeného běhu přírody. I Kryštof sem přišel z Beskyd. Snad se to podaří také samici," doufá zoolog.
Šelma si své rozsáhlé teritorium stále značkuje.
"Jeho domovský okrsek se rozkládá na dvou stech kilometrech čtverečních," odhadl Duľa.
Podle něj Kryštofa nevyhnali ani přemnožení divočáci, kteří obvykle hodují na jeho kořisti. "Je v dobré kondici a potravy má kolem sebe dost," poznamenal. Kryštof má také řadu fanoušků, kteří o něj nechtějí přijít. "Byla by škoda, kdyby odešel. Určitě je mu tady líp než jinde.
Partnerku mu ale moc přeji," řekla například Anna Nejezchlebová z Blanska.
Zima nezaskočila ani pár sokola stěhovavého (na snímku). Opeření dravci se do Moravského krasu vrátili předloni. Po padesáti letech. Zatímco samička se nyní toulá, samec zůstal, aby hlídal svoje teritorium. "Uvidíme na jaře. Jestli samice neuhyne nebo ji někdo nezastřelí, vrátí se. Sokolové tvoří věrné páry," vysvětlil ornitolog René Bedan.
Naposledy sokola sledoval v úterý. "Proháněl káňata vysoko v oblacích a předváděl akrobatické kousky," popisoval.
Rys a sokol nejsou jediní zástupci zvířecí říše, které přírodovědci a ochranáři v Moravském krasu sledují.
Řadí se k nim i netopýři.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby