Přihlásit

Pozor na divočáky v zimě, černá zvěř se stahuje blíž k zástavbě (Pražský deník)

Myslivci od dubna ulovili v Horních Počernicích už 40 prasat, dodržuje se také zákaz přikrmování zvěře. I přes zlepšení situace by měli být lidé na procházkách v lese opatrní. V Radotíně, Modřanech či Klánovicích se divočáci díky příhodným podmínkám vyskytují trvale.

Strach z divočáků v metropoli pomalu ustupuje. Obyvatelé okrajových částí Prahy, zejména Prahy 14 či například Běchovic, se už nemusí bát vyrazit na procházku se psem. Poslední konflikty se uskutečnily v únoru letošního roku. Vydobytá rovnováha na východě města drží, podle myslivců je nyní situace už úplně jiná. "Výrazně se to zklidnilo, od 1. dubna k dnešnímu dni jsme ulovili 40 kusů prasat," uvedl předseda Mysliveckého sdružení Horní Počernice Pavel Listoň.
Za loňský rok se přitom v honitbě podařilo ulovit 111 kusů divočáků. "Momentálně tu je řádově maximálně 20 kusů. Ukončili jsme nyní hony, budeme pokračovat příští rok, pokud to bude potřeba," popsal Listoň.
Snížení stavů zvěře potvrzuje i magistrát. "Vzhledem k výraznému úbytku pobytových znaků této zvěře (například rozrývání terénu) je možné říct, že početní stavy jsou oproti minulým rokům podstatně nižší," vysvětlil Martin Hruška, z odboru ochrany prostředí magistrátu.
O zlepšení hovoří také vedení městské části Praha 14, kde byly potíže velmi výrazné. "Situace se stabilizovala, v letošním roce jsme zakoupili pro myslivecké sdružení dva mobilní posedy. Sousední městské části také myslivce podpořily," připomněla zástupkyně starosty Ilona Picková. Kromě mobilních posedů a odlovu situaci vylepšila řada dalších opatření. Došlo například na prosekání pruhů v nepřístupných šípkových a trnkových keřích, povolen byl další lov na nehonebních pozemcích v lokalitě Svépravice a zafungovala i odchytová zařízení. "Odchytili jsme takto asi devět prasat, postupně ale zařízení přestala navštěvovat," dodal Listoň.
Stav monitorují také Lesy hlavního města. Pracovníci v terénu například kontrolují, zdali se dodržuje zákaz vnadění či přikrmování zvěře v blízkosti zástavby. "Pravidelně udržujeme průseky v nepropustné vegetaci tak, aby bylo území přehlednější," popsala mluvčí Lesů Petra Fišerová. Na územích se také nacházejí informační tabule, které návštěvníky upozorňují na to, že se nachází na prostoru sloužícím k oddychu, ale zároveň se v něm myslivecky hospodaří. Návštěvník se tak může setkat s volně žijící zvěří. "Tabule kontrolujeme a v případě nutnosti obnovujeme," řekla Fišerová.

LESNÍCI RADÍ: PSA VZÍT NA VODÍTKO A DĚLAT HLUK
I přes pozitivní zprávy je ale nezbytné, aby byli Pražané při pohybu po lese a v zeleni opatrní. Na řadě míst metropole totiž není obtížné na divokou zvěř narazit. "V některých lokalitách například v Radotíně, Zbraslavi, Modřanech či Klánovicích se divočáci díky příhodným podmínkám vyskytují více méně trvale, další neustále migrují z území Středočeského kraje," vyjmenoval Hruška s tím, že z tohoto důvodu je potřeba zvěř neustále intenzivně lovit a zamezit tak jejímu přemnožení. Navíc se snižující se teplotou a menší potravní nabídkou se zvířata stahují opět blíž k zástavbě, riziko konfliktní situace tu tak existuje.
"Základním pravidlem je mít psa na vodítku. V případě, že je nutné vstoupit do zarostlého prostoru, tak je vhodné dělat hluk," připomněla Fišerová.
Divoké prase je totiž běžně plaché zvíře, které je přes den schované v úkrytu. Jeho základní obrannou strategií je útěk. "Bohužel volně pobíhajícího psa, který divočáka překvapí v úkrytu, vnímá jako přímé ohrožení a může dojít k útoku," uzavřela Fišerová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

SVOL na valné hromadě znovu požádalo o větší podporu vlastníků lesů

Lesnictví

Hlavním tématem 15. valné hromady Komory soukromých lesů (SVOL), která se konala 5. února v Jihlavě, byla strategie resortu v boji s následky dlouhodobého sucha...

Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Vláda schválila novelu, která má zrychlit výkon správy lesů

Lesnictví

Aktualizováno 6. 2. Ministerstvo zemědělství, obce s rozšířenou působností a kraje budou moci rychleji vydávat opatření obecné povahy, jako je zákaz vstupu do lesů nebo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby