Přihlásit

Pomohou dudkům, postaví dudníky a obnoví původní louky (Právo)

Lidé znají zástupce ptačího druhu dudek chocholatý ani ne tak podle jeho nápaditého vzhledu, ale spíše jen podle pořekadla "spát tvrdě jako dudek". Tento zástupce ptačí říše s výraznou chocholkou na hlavě, která mu zčásti dala jméno, je nedílnou součástí české a moravské krajiny.

V republice žije zhruba 70 až 120 párů dudků, kteří začínají být velmi vzácní. Pomoci se jim rozhodli ornitologové ze Zoo Brno spolu s ochránci přírody.
Na jihu Moravy, a to v oblasti mezi Velkými Pavlovicemi a Mikulovem, vytipovali pět lokalit, v nichž chtějí obnovit na několika desítkách hektarů původní louky, které dudci potřebují k životu.
Následně na nich nainstalují budky pro tyto ptáky, jimž se říká dudníky.
Domovem dudků je stepní krajina, která byla po staletí spásána stády dobytka. S ústupem pastevectví zarostly mnohé pastviny náletovými dřevinami a nyní jsou pracně obnovovány.
Udržované louky jsou totiž nejen domovem vzácných savců či ptáků, ale rostou na nich i vstavače, sasanky, divizny či kosatce vytvářející biotopy pro hmyzí společenstva.
Obnova luk má tedy za cíl vrátit původní ráz krajině a zároveň vytvořit lepší podmínky pro dudky živící se právě hmyzem. Populace dudků je totiž podle odborníků v Česku silně ohrožena.

Chrání se zápachem
Hnízda si staví v dutinách stromů. Ornitologové spolu s ochranáři loni nainstalovali v několika lokalitách na jih od Brna patnáct budek pro dudky.
Pouze v jedné z nich se zabydlel pár těchto ptáků, což ale odborníci považují za velký úspěch. Přivedl totiž na svět čtyři mláďata.
Ochranáři očekávají, že se dudci časem zabydlí i v dalších budkách. "Nicméně stavba budek nestačí. Půjdeme ještě dál. Pokusíme se zajistit peníze na pravidelné sečení námi vybraných pozemků," řekl Právu kurátor chovu ptáků z brněnské zoo Petr Suvorov.
Zdůraznil, že posláním zoologických zahrad není zdaleka jen vystavování exotických zvířat, ale také přímá pomoc domácí přírodě. Brněnská zoo tak například dlouhodobě spolupracuje na jižní Moravě na záchraně sýčků nebo posilování kolonií syslů.
Zajímavostí je, že dudek není žádný velký spáč. Ono známé pořekadlo nemá totiž nic společného s tím, že by měl spánek raději než ostatní druhy ptáků.
Ve skutečnosti samice dudka v případě, že jsou její mláďata ohrožena, postříká hnízdo tekutinou ze svých kostrčních žláz, která velmi silně zapáchá. V tomto prostoru je pak schopna spát prý jen rodina dudků. Jinými slovy ono pořekadlo neoznačuje tvrdost dudčího spánku, ale schopnost těchto ptáků uložit se ke spánku i na velmi, velmi nepřívětivém místě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 57%

Vítr: 17.70 km/h

  • 19 Bře 2018 -2°C -8°C
  • 20 Bře 2018 2°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby