Přihlásit

Poklady ptačí říše v mokřadech (Mladá fronta DNES)

Vodní plochy a jejich okolí chladí atmosféru města a jsou domovem unikátní fauny a flóry

PRAHA
Zadržují vodu, ochlazují vzduch a poskytují útočiště a domov nepřebernému množství rostlin a živočichů. Tím vším jsou přínosné mokřady, jejichž světový den připadá na 2. února. Přírodovědci k té příležitosti nachystali v metropoli několik akcí.
Mokřady, břehy rybníků a úseky říčních břehů nabízejí jedinečnou příležitost k objevování málo známých koutů Prahy. "Zajímavá bude exkurze na Hostivařskou přehradu. Cesta nepovede jen po březích nádrže, ale také do hostivařského lesoparku za vodním a také zpěvným ptactvem," zve Zuzana Karlíková z České společnosti ornitologické, která výlety organizuje. Porosty okolo hostivařské nádrže obývají kachny divoké, k tamním zpěvným ptákům náleží například sýkorky. Kuriózními hosty lokality jsou slípky zelenonohé.
Ornitologové popisují, jak se tito ptáci dovedou obratně ukrývat v pobřežním porostu a v nouzi se dokonce potápějí. Pod hladinou "letí" poháněni pomalými pohyby polorozevřených křídel a následně se pod vodou vyšplhají po rostlinném stvolu nahoru. Ovšem nad hladinu vystrčí jen zobák a oči, často ještě schované pod leknínovým listem. Když se cítí obzvlášť ohroženy, zakousnou se pod vodou do nějakého kořene.
V Hostivaři lze zahlédnout také lysku černou. Typické je pro ni nejen tmavé zbarvení, ale i způsob plavání, při němž trhavě pohybuje hlavou a občas se potápí. Lysky nepatří mezi vynikající letce, při startu se dlouho rozbíhají po hladině.
K zajímavým opeřencům, které lze v okolí přehrady spatřit, náleží například i brhlík lesní. Velikostí ho lze připodobnit k vrabci. Vrchní část hlavy a hřbetu má modrošedou, spodní část těla žlutooranžovou. Jako jediný ptačí druh u nás zvládá šplhat i hlavou dolů.
Na kmenech keřů a stromů se objevují křivky obecné. Také ty jsou velikostí podobné vrabcům. Od nich se však liší červeným zbarvením, robustním tělem a charakteristickým zakřiveným zobákem. Do konce 19. století se křivky obecné stávaly kořistí čižbařů neboli lovců drobného ptactva. V kuchyni platily za delikatesu. Tito ptáci vystupují i v legendách. Podle pověsti získala studánka, v níž se křivka vykoupala, léčivou vodu.
Okolo hostivařské přehrady lze zahlédnout také tuzemský létající drahokam, ledňáčka říčního - ohroženého, výrazně zbarveného ptáka s oranžovou spodní částí, modrým hřbetem, křídly a temenem.
"Zajímavým místem k vycházkám je také okolí Vltavy, například v Troji," uvedla Zuzana Karlíková. Okolo severních hranic hlavního města podél proudu Vltavy směrem k Roztokům a Řeži se lze potkat třeba s kormorány, potápkami nebo volavkami. Zahlédnout zde však lze též vzácné návštěvníky, kteří k Praze zalétají ze severních krajin, třeba morčáka velkého nebo hohola severního. Morčák je o něco větší než kachna, charakterizuje jej dlouhé tělo, velká hlava a tenký, na konci zahnutý zobák. "Morčák je skvěle přizpůsoben k lovu ryb, dokáže poměrně rychle plavat i ve třímetrových hloubkách," uvedl ornitolog Karel Hudec.

Modřanské nádrže a Botič
Neméně poutavou vycházku nabízejí mokřady na opačném konci Prahy, v Modřanech. V oblasti někdejších protipovodňových nádrží z 19. století lze spatřit například ledňáčka říčního. Objevila se tam však i elegantní potápka roháč nebo její příbuzná potápka malá.
K zajímavým mokřadům v Praze patří i lokalita Toulcův dvůr na Botiči, kde z vodních ptáků lze potkat mimo jiné kachnu divokou, slípku zelenonohou nebo lysku černou.
Vodní plochy pomáhají účinně krotit rostoucí teplotu vzduchu v metropoli. A to nejen rybníky. I mokřady hrají v krajině nezastupitelnou úlohu při pozitivním ovlivňování vodního režimu. Zadržují a postupně uvolňují velké množství vody, mnohem více než umělé vodní nádrže. "Mokřad o ploše pouhých deseti metrů čtverečních například zadrží až devět tisíc litrů vody," upozorňují biologové.
Mokřady charakterizuje velká přírodní rozmanitost - biodiverzita. Jsou útočištěm pro vážky, obojživelníky, orchideje, masožravé rostliny, čápy, volavky, čejky, bekasiny a mnoho dalších nejen vzácných, ale i krásných druhů.

Fakta
Kam vyrazit s ornitology
Vycházky ke dni mokřadů Hostivař - Cesta za poznáním s průvodcem České společnosti ornitologické (ČSO) startuje v sobotu 3. února v 9.00. Sraz účastníků výletu je u autobusové zastávky Řepčická. Cesta povede hostivařským lesoparkem a po celé délce Hostivařské přehrady. K vidění budou různí zimující vodní ptáci a stálý host této lokality ledňáček Modřany - Výprava s průvodci z ČSO začíná v neděli 4. února v 9.45 u železniční zastávky Praha - Modřany. Cesta povede podél Vltavy oblastí modřanských tůní do Komořan. Jde o bývalé protipovodňové nádrže z 19. století, které postupně zarostly nivním a lužním porostem. K nejcennějším prvkům náleží rákosovité trávy přirozeně stojatých vod. Troja - Vycházka startuje v sobotu 10. února v 9.00 u zastávky Zoologická zahrada autobusové linky 112. Účastníci projdou známé pražské zimoviště vodních ptáků po proudu Vltavy. Řeka je v těchto místech stále oblíbenějším zimovištěm ptactva zejména od konce 50. let, kdy po dokončení Vltavské kaskády přestala zamrzat. Toulcův dvůr - Místo v povodí Botiče patří k nejmladším pražským mokřadům. Svou podobu získal na počátku 90. let. K jeho obyvatelům patří mimo jiné kuňka ohnivá, užovka obojková. Z rostlin jde o stulík žlutý či orobinec.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 67%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 31°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby