Přihlásit

Otravy ptáků? Nejvíce jich je na jihu Moravy (Břeclavský deník)

Ornitologové sledují pomocí internetu místa, kde ptákům hrozí smrt. Nejvíce otrav je na jižní Moravě.

Jižní Morava
Skleněné plochy, elektrické vedení, silnice. To jsou místa znamenající smrtelné nebezpečí pro ptáky. Česká společnost ornitologická nyní vytvořila nový web Ptačí pasti, který mapuje místa smrti opeřenců.
Portál obsahuje data od roku 2010. Upozorňuje na nejnebezpečnější místa a také na důvody, proč tam ptáci umírají. Samostatný symbol má ptačí kriminalita, tedy smrt a poranění od člověka. "Nejvíce takových případů je na jižní Moravě. Je to asi tím, že je tam nejvíce dravců, a právě ty lidé nejvíce tráví," vysvětlil Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické. Důvody se podle něj různí.
Jak upřesnil, na jihu Moravy evidují otrávené ptáky v řádu desítek. Počty jsou však podhodnocené a skutečné číslo bude o hodně vyšší. "Letos už máme v celé republice více otrav ptáků než za celý loňský rok," porovnal Janoška.
Mezi mrtvými jsou i vzácné druhy. V dubnu někdo otrávil kriticky ohroženou samici orla mořského u Oleksovic na Znojemsku. "Našli ji přímo na hnízdě," uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková.
O rok dříve našel ornitolog Vlastimil Sajfrt mrtvého orla mořského zase u Hlohovce na Břeclavsku. Byl zasažený množstvím broků a před smrtí zřejmě týraný. "Měl přeražené oba pařáty," vzpomněl Sajfrt.
Ochranáři podali trestní oznámení na neznámého pachatele. "Případ jsme odložili. Potvrdili jsme, že pták byl usmrcený brokovou zbraní. Tělo už však bylo nalezené v určitém stádiu rozkladu, takže se nám nepodařilo zajistit důkazy, abychom obvinili konkrétního člověka," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Za usmrcení zvláště chráněného živočicha hrozí pokuta až sto tisíc korun, v případě trestného činu až tři roky vězení.
V Čejkovicích na Hodonínsku někdo v květnu montážní pěnou zacpal desítky nor silně ohrožené vlhy pestré. Podobné případy odsuzuje třeba Magdaléna Hemzová z Moravského Žižkova na Břeclavsku. "Je smutné, že mezi námi žijí lidé, kteří tráví ptáky. A ještě hůře, kteří je také týrají," reagovala žena.
Informace na internetové stránky poskytují ornitologům odborníci i veřejnost. "Nálezy mohou lidé nahlásit do internetové databáze Avif, která funguje i na mobilu," přiblížil Janoška.
Údaje představují první krok k odstraňování ptačích pastí. "Na monitoring navazuje zabezpečování pastí. To už funguje v projektu Bezpečné zastávky. Z více než osmi tisíc zmapovaných zastávek je jich přes dvacet zabezpečených," zmínil.

***
Případy uhynulých ptáků
Břeclavsko
. moták pochop - otrávený u Milovic, duben 2017
. orel mořský - zastřelený u Hlohovce, duben 2016
Hodonínsko
. vlha pestrá - desítky mrtvých ptáků v Čejkovicích poté, co jim někdo ucpal nory montážní pěnou, květen 2017
. luňák červený - otrávený ve Strážnici, březen 2017
Znojemsko
. orel mořský - otrávený u Oleksovic, duben 2017

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 89%

Vítr: 6.44 km/h

  • 21 Říj 2017 12°C 8°C
  • 22 Říj 2017 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC