Přihlásit

Otravy ptáků? Nejvíce jich je na jihu Moravy (Břeclavský deník)

Ornitologové sledují pomocí internetu místa, kde ptákům hrozí smrt. Nejvíce otrav je na jižní Moravě.

Jižní Morava
Skleněné plochy, elektrické vedení, silnice. To jsou místa znamenající smrtelné nebezpečí pro ptáky. Česká společnost ornitologická nyní vytvořila nový web Ptačí pasti, který mapuje místa smrti opeřenců.
Portál obsahuje data od roku 2010. Upozorňuje na nejnebezpečnější místa a také na důvody, proč tam ptáci umírají. Samostatný symbol má ptačí kriminalita, tedy smrt a poranění od člověka. "Nejvíce takových případů je na jižní Moravě. Je to asi tím, že je tam nejvíce dravců, a právě ty lidé nejvíce tráví," vysvětlil Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické. Důvody se podle něj různí.
Jak upřesnil, na jihu Moravy evidují otrávené ptáky v řádu desítek. Počty jsou však podhodnocené a skutečné číslo bude o hodně vyšší. "Letos už máme v celé republice více otrav ptáků než za celý loňský rok," porovnal Janoška.
Mezi mrtvými jsou i vzácné druhy. V dubnu někdo otrávil kriticky ohroženou samici orla mořského u Oleksovic na Znojemsku. "Našli ji přímo na hnízdě," uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková.
O rok dříve našel ornitolog Vlastimil Sajfrt mrtvého orla mořského zase u Hlohovce na Břeclavsku. Byl zasažený množstvím broků a před smrtí zřejmě týraný. "Měl přeražené oba pařáty," vzpomněl Sajfrt.
Ochranáři podali trestní oznámení na neznámého pachatele. "Případ jsme odložili. Potvrdili jsme, že pták byl usmrcený brokovou zbraní. Tělo už však bylo nalezené v určitém stádiu rozkladu, takže se nám nepodařilo zajistit důkazy, abychom obvinili konkrétního člověka," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Za usmrcení zvláště chráněného živočicha hrozí pokuta až sto tisíc korun, v případě trestného činu až tři roky vězení.
V Čejkovicích na Hodonínsku někdo v květnu montážní pěnou zacpal desítky nor silně ohrožené vlhy pestré. Podobné případy odsuzuje třeba Magdaléna Hemzová z Moravského Žižkova na Břeclavsku. "Je smutné, že mezi námi žijí lidé, kteří tráví ptáky. A ještě hůře, kteří je také týrají," reagovala žena.
Informace na internetové stránky poskytují ornitologům odborníci i veřejnost. "Nálezy mohou lidé nahlásit do internetové databáze Avif, která funguje i na mobilu," přiblížil Janoška.
Údaje představují první krok k odstraňování ptačích pastí. "Na monitoring navazuje zabezpečování pastí. To už funguje v projektu Bezpečné zastávky. Z více než osmi tisíc zmapovaných zastávek je jich přes dvacet zabezpečených," zmínil.

***
Případy uhynulých ptáků
Břeclavsko
. moták pochop - otrávený u Milovic, duben 2017
. orel mořský - zastřelený u Hlohovce, duben 2016
Hodonínsko
. vlha pestrá - desítky mrtvých ptáků v Čejkovicích poté, co jim někdo ucpal nory montážní pěnou, květen 2017
. luňák červený - otrávený ve Strážnici, březen 2017
Znojemsko
. orel mořský - otrávený u Oleksovic, duben 2017

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 61%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby