Přihlásit

Orel královský i mořský se otrávili (Slovácký deník)

Karbofuran je nebezpečnější než vysoké napětí.

Slovácko
Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále i tělo orla skalního. "Smrt orla královského je velké neštěstí. V republice jsou jen tři páry," posteskl si ornitolog Květoslav Fryšták. Uhynulých ptáků jsou však v regionu desítky, nejčastěji je srazí auto, příčinou bývá i smrt elektrickým proudem. Pět různých způsobů usmrcení nebo poranění pak eviduje mapa ptačích pastí na adrese http://zastavky.birdlife.cz/ptaci-pasti.html.
Aplikaci spustila Česká společnost ornitologická. Záznamy nabízí informace jak odborníkům, tak veřejnosti. Ornitologové se pak mohou zaměřit na problémové oblasti. Na mapě pak mohou lidé najít například informaci o zraněném puštíkovi bělavém, kterého našla turistka u Březové. Pravděpodobně ho srazilo auto, což je podle slov místopředsedy Moravského ornitologického svazu Jiřího Šafránka nejčastější důvod smrti a těchto případů, bohužel, přibývá.
Konkrétně zraněného puštíka si převzala do své péče záchranná stanice v Buchlovicích. "Ptáci tvoří převážnou většinu našich obyvatel. Pochází z různých koutů regionu, nelze říci, že se k nám dostávají z nějakého konkrétního místa častěji. Převážně jsou to dravci," sdělil předseda Záchranné stanice volně žijících živočichů Buchlovice Karel Tomešek.
Pro odborníky je potěšujícím trendem, že ubývá ptáků usmrcených elektrickým proudem.
"Ptáci dříve dosedali na trojvodiče, které byly vedené v jedné rovině. To mělo fatální následky. Dnes už se používá bezpečnější systém s jedním vodičem nahoře a dvěma pod ním," vysvětlil Květoslav Fryšták.
Přesto lze na mapě takových míst na Slovácku najít hned několik. Například mezi Bílovicemi a Topolnou našli mrtvého čápa. polnou Jiří Šafránek dodal, že se ale daří nejnebezpečnější místa upravovat a elektrické rozvody se teď staví ohleduplněji k ptákům.
Strašákem ornitologů jsou však otravy. Ta je potvrzená u orla královského v Havřicích a orla mořského od Uherského Brodu. "Karbofuran se dříve používal proti škodné. Je to jed, který je dnes už zakázaný," uvedl Květoslav Fryšták.
Až pitva musí rozhodnout, jak uhynul orel skalní nalezený mezi Blatničkou a Boršicemi u Blatnice. Myslivec ho našel pod sloupem elektrického vedení.
Pokud člověk najde mrtvého vzácného ptáka, měl by informovat moravský ornitologický svaz. Když objeví zraněného, měl by zavolat záchrannou stanici v Hluku nebo v Buchlovicích.
Odborníci na Slovácku zaznamenali letos i jeden velký úspěch, co se týče vzácných opeřenců. V okolí Uherského Hradiště si postavil hnízdo orel skalní.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Návrh státního rozpočtu na příští rok je k lesům macešský

SVOL: Návrh státního rozpočtu na příští rok je k lesům macešský

Lesnictví

 24. října začíná Poslanecká sněmovna projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2019. Jeho součástí jsou finanční prostředky pro zemědělství a lesnictví v celkové výši 57...

Read more
Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Lesnictví

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví...

Read more
Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Read more
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Read more

5°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 87%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Říj 2018 13°C 0°C
  • 23 Říj 2018 8°C 2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby