Přihlásit

Orel královský i mořský se otrávili (Slovácký deník)

Karbofuran je nebezpečnější než vysoké napětí.

Slovácko
Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále i tělo orla skalního. "Smrt orla královského je velké neštěstí. V republice jsou jen tři páry," posteskl si ornitolog Květoslav Fryšták. Uhynulých ptáků jsou však v regionu desítky, nejčastěji je srazí auto, příčinou bývá i smrt elektrickým proudem. Pět různých způsobů usmrcení nebo poranění pak eviduje mapa ptačích pastí na adrese http://zastavky.birdlife.cz/ptaci-pasti.html.
Aplikaci spustila Česká společnost ornitologická. Záznamy nabízí informace jak odborníkům, tak veřejnosti. Ornitologové se pak mohou zaměřit na problémové oblasti. Na mapě pak mohou lidé najít například informaci o zraněném puštíkovi bělavém, kterého našla turistka u Březové. Pravděpodobně ho srazilo auto, což je podle slov místopředsedy Moravského ornitologického svazu Jiřího Šafránka nejčastější důvod smrti a těchto případů, bohužel, přibývá.
Konkrétně zraněného puštíka si převzala do své péče záchranná stanice v Buchlovicích. "Ptáci tvoří převážnou většinu našich obyvatel. Pochází z různých koutů regionu, nelze říci, že se k nám dostávají z nějakého konkrétního místa častěji. Převážně jsou to dravci," sdělil předseda Záchranné stanice volně žijících živočichů Buchlovice Karel Tomešek.
Pro odborníky je potěšujícím trendem, že ubývá ptáků usmrcených elektrickým proudem.
"Ptáci dříve dosedali na trojvodiče, které byly vedené v jedné rovině. To mělo fatální následky. Dnes už se používá bezpečnější systém s jedním vodičem nahoře a dvěma pod ním," vysvětlil Květoslav Fryšták.
Přesto lze na mapě takových míst na Slovácku najít hned několik. Například mezi Bílovicemi a Topolnou našli mrtvého čápa. polnou Jiří Šafránek dodal, že se ale daří nejnebezpečnější místa upravovat a elektrické rozvody se teď staví ohleduplněji k ptákům.
Strašákem ornitologů jsou však otravy. Ta je potvrzená u orla královského v Havřicích a orla mořského od Uherského Brodu. "Karbofuran se dříve používal proti škodné. Je to jed, který je dnes už zakázaný," uvedl Květoslav Fryšták.
Až pitva musí rozhodnout, jak uhynul orel skalní nalezený mezi Blatničkou a Boršicemi u Blatnice. Myslivec ho našel pod sloupem elektrického vedení.
Pokud člověk najde mrtvého vzácného ptáka, měl by informovat moravský ornitologický svaz. Když objeví zraněného, měl by zavolat záchrannou stanici v Hluku nebo v Buchlovicích.
Odborníci na Slovácku zaznamenali letos i jeden velký úspěch, co se týče vzácných opeřenců. V okolí Uherského Hradiště si postavil hnízdo orel skalní.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

22°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 43%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Čec 2018 27°C 16°C
  • 21 Čec 2018 28°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby