Přihlásit

Orel královský i mořský se otrávili (Slovácký deník)

Karbofuran je nebezpečnější než vysoké napětí.

Slovácko
Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále i tělo orla skalního. "Smrt orla královského je velké neštěstí. V republice jsou jen tři páry," posteskl si ornitolog Květoslav Fryšták. Uhynulých ptáků jsou však v regionu desítky, nejčastěji je srazí auto, příčinou bývá i smrt elektrickým proudem. Pět různých způsobů usmrcení nebo poranění pak eviduje mapa ptačích pastí na adrese http://zastavky.birdlife.cz/ptaci-pasti.html.
Aplikaci spustila Česká společnost ornitologická. Záznamy nabízí informace jak odborníkům, tak veřejnosti. Ornitologové se pak mohou zaměřit na problémové oblasti. Na mapě pak mohou lidé najít například informaci o zraněném puštíkovi bělavém, kterého našla turistka u Březové. Pravděpodobně ho srazilo auto, což je podle slov místopředsedy Moravského ornitologického svazu Jiřího Šafránka nejčastější důvod smrti a těchto případů, bohužel, přibývá.
Konkrétně zraněného puštíka si převzala do své péče záchranná stanice v Buchlovicích. "Ptáci tvoří převážnou většinu našich obyvatel. Pochází z různých koutů regionu, nelze říci, že se k nám dostávají z nějakého konkrétního místa častěji. Převážně jsou to dravci," sdělil předseda Záchranné stanice volně žijících živočichů Buchlovice Karel Tomešek.
Pro odborníky je potěšujícím trendem, že ubývá ptáků usmrcených elektrickým proudem.
"Ptáci dříve dosedali na trojvodiče, které byly vedené v jedné rovině. To mělo fatální následky. Dnes už se používá bezpečnější systém s jedním vodičem nahoře a dvěma pod ním," vysvětlil Květoslav Fryšták.
Přesto lze na mapě takových míst na Slovácku najít hned několik. Například mezi Bílovicemi a Topolnou našli mrtvého čápa. polnou Jiří Šafránek dodal, že se ale daří nejnebezpečnější místa upravovat a elektrické rozvody se teď staví ohleduplněji k ptákům.
Strašákem ornitologů jsou však otravy. Ta je potvrzená u orla královského v Havřicích a orla mořského od Uherského Brodu. "Karbofuran se dříve používal proti škodné. Je to jed, který je dnes už zakázaný," uvedl Květoslav Fryšták.
Až pitva musí rozhodnout, jak uhynul orel skalní nalezený mezi Blatničkou a Boršicemi u Blatnice. Myslivec ho našel pod sloupem elektrického vedení.
Pokud člověk najde mrtvého vzácného ptáka, měl by informovat moravský ornitologický svaz. Když objeví zraněného, měl by zavolat záchrannou stanici v Hluku nebo v Buchlovicích.
Odborníci na Slovácku zaznamenali letos i jeden velký úspěch, co se týče vzácných opeřenců. V okolí Uherského Hradiště si postavil hnízdo orel skalní.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál
Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Lesnictví

Česká zemědělská univerzita v Praze vstupuje do dalšího období s novým rektorem. Lesnická práce se ho zeptala, v čem chce tradiční univerzitu rozvíjet, jak vnímá...

Čti dál

22°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 44%

Vítr: 28.97 km/h

  • 23 Dub 2018 23°C 9°C
  • 24 Dub 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby